همه ما برای اینکه بتوانیم به زندگی خود ادامه دهیم به اکسیژن احتیاج داریم؛ غلظت این اکسیژن در شرایط مختلف متفاوت است؛ به طوری که در حالت عادی ما هوای با غلظت ۲۱% است.
همه ما برای اینکه بتوانیم به زندگی خود ادامه دهیم به اکسیژن احتیاج داریم؛ غلظت این اکسیژن در شرایط مختلف متفاوت است؛ به طوری که در حالت عادی ما هوای با غلظت ۲۱% است. اما زمانی که در معرض آلودگی‌های شیمیایی قرار می‌گیرید، قاعدتاً به اکسیژن بیشتری برای عملکرد خود احتیاج دارید. بنابراین آتش نشانانی که در شرایط اضطراری در محیط‌های سر بسته هستند و این مکان‌ها از دود و گازهای شیمیایی پر شده‌اند، به تجهیزات خاصی برای تنفس ایمن احتیاج دارند. دستگاه تنفسی BA وسیله‌ای است که امکان تنفس آسان و ایمن را فراهم می‌کند.
دستگاه تنفسی آتش نشانی یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد استفاده آتش نشانان است که در مکان‌های پر از دود به عنوان اصلی‌ترین تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. آتش نشانان برای حفظ ایمنی خود و ادامه عملیات نجات باید با دود و گازهای شیمیایی خطرناک مقابله کنند که این کار با دستگاه تنفسی قابل انجام است. دستگاه‌های تنفسی انواع مختلفی دارند که دستگاه تنفسی BA یکی از پرفروش‌ترین مدل‌های آن می‌باشد. در ادامه بیشتر در زمینه انواع دستگاه تنفسی توضیح می‌دهیم.
دستگاه تنفسی BA نوعی تجهیزات ایمنی پرکاربرد است که اکسیژن را به صورت پر فشار در سیلندر خود نگهداری کرده و در زمان نیاز آن را به آتش نشان عرضه می‌کند. دستگاه تنفسی مدار باز و مدار بسته وجود دارد که دستگاه مدار بسته قابلیت تحرک بیشتری به آتش نشان می‌دهد اما کمتر از ۳ ساعت قادر است اکسیژن را تامین کند؛ در مقابل دستگاه تنفسی آتش نشانی مدار باز قادر است تا چند ساعت به صورت پیاپی اکسیژن مورد نیاز آتش نشان را تأمین کند.
بخش‌های مختلف دستگاه آتش نشانی شامل لوازم مهار و اتصال به آتش نشان، لوازم سیلندر و ذخیره هوا، تنظیم کننده فشار، ماسک و لوازم صورت و برخی تجهیزات خاص هستند که در مدل‌های مختلف دستگاه متفاوت‌اند. این دستگاه با این قطعات قادر است اکسیژن باکیفیت را تا چند ساعت در اختیار آتش نشان قرار داده و عملیات نجات را تسهیل کند.
لباس آتش نشانی یکی از مهم‌ترین ابزارهای آتش نشانان برای افزایش سطح ایمنی و اجرای استاندارد عملیات‌های نجات است.  چند ویژگی بارز لباس آتش نشانی باعث می‌شود در برابر عوامل خطرزای مختلفی مثل حرارت، فشار، پارگی، آب و … مقاوم باشند.
 لباس‌های آتش نشانی معمولاً چند لایه هستند و از پارچه‌های باکیفیت نسوز ساخته شده‌اند. به طوری که جنس لایه خارجی این پارچه‌ها از الیاف آرامید، کِولار و پلیمرهای مقاوم ساخته شده و دوام مکانیکی بالایی دارد؛ بنابراین می‌توانند تا چندین مرتبه از آتش نشان در برابر شعله مستقیم یا حرارت محافظت کنند.
لباس آتش نشانی به نوعی از لباس اطلاق می‌شود که به صورت اختصاصی برای کار و عملیات‌های آتش نشانی دوخته می‌شوند. این لباس‌ها نسبت به لباس‌های فُرم و لباس‌های معمولی مزایایی دارند که باعث می‌شود آتش نشان با احساس آسایش و اطمینان بیشتری به کار خود ادامه دهد.
خطراتی که آتش نشانان با آن مواجه می‌شوند، شامل قرار گرفتن در معرض آتش، بریدگی، خراش، مواد شیمیایی و رطوبت هستند که علاوه بر خطرزا بودن، از کار آتش نشانان ممانعت می‌کنند. بنابراین لباس آتش نشانی باید ویژگی‌هایی داشته باشد که بتواند در مقابل این عوامل مقاومت کافی نشان بدهد. اما یک لباس قادر نیست در برابر تمام این عوامل مقاومت نشان بدهد و به همین دلیل سازمان‌های آتش نشانی از انواع لباس استفاده می‌کنند.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید الیاف لباس‌های آتش نشانی و لباس فضانوردی شباهت بسیار زیادی نسبت به یک دیگر دارند و در عملکرد نیز هر دو کار راحت‌تر و خطرات کمتر را به ارمغان می‌آورند.
بررسی ۳ ویژگی لباس آتش نشانی
لباس آتش نشانی شامل کت و شلوارهای یکپارچه یا جدا هستند که از جنس نومکس و کولار ساخته می‌شوند. تمام الیافی که برای ساختن لباس آتش نشانی به کار می‌روند در برابر شعله ور شدن و حرارت ویژگی‌های خود را حفظ می‌کنند. 3 ویژگی لباس آتش نشانی که نسبت به سایر ویژگی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردارند شامل مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر الکتریسیته شدید و مقاومت در برابر پارگی هستند. این ویژگی‌ها آتش نشان را برای انجام عملیات آماده می‌کنند.
همچنین این لباس‌ها با وزن کمی که دارند کار را برای آتش نشان سخت نمی‌کنند. البته دوخت این لباس باید دقیقاً مطابق با اندازه پرسنل باشد تا در حین عملیات کارایی خود را از دست ندهد. همچنین لباس باید راحت بوده و از تعریق و خستگی آتش نشان جلوگیری کند. بنابراین ویژگی دیگر لباس آتش نشانی ساخته شدن از لایه‌های داخلی مطمئن‌تر است.
لباس آتش نشانی تنها در حین عملیات پوشیده می‌شود و برای سازمان‌های آتش نشانی خیلی مهم است که از کیفیت و دوام خوبی برخوردار باشند. علاوه بر کت و شلوار آتش نشانی، داشتن کفش، پیراهن، کلاه و دستکش‌های مخصوص نیز می‌تواند به کاهش خطرات کمک کند.
توصیه می‌کنیم برای تهیه آسان و ارزان لباس آتش نشانی و سایر تجهیزات ایمنی، با سایت ایمن باش به عنوان تامین کننده عمده این تجهیزات تماس برقرار نمایید.
گازسنج دستگاهی است که درصد غلظت انواع گازها را در هوا نشان می‌دهد و از تکنولوژی‌های به خصوصی برای ارائه خدمات ایمنی استفاده می‌کند. اغلب استفاده از گاز سنج به منظور تشخیص گازهای سمی و خطرناک ناشی از آتش سوزی و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آنهاست. اگر آتش نشانان بدانند که در یک محیط گازهای سمی وجود دارد، از تجهیزات دیگری استفاده می‌کنند و تکنیک‌های مختص این شرایط را به کار می‌برند.
این گازسنج‌ها قابلیت هشدار نشت گاز‌های آتش زا را دارند و از آنجایی که با باتری کار می‌کنند قابلیت حمل را نیز دارند. به طوری که آتش نشان‌ها از این دستگاه‌ها در محل اجرای عملیات استفاده می‌کنند و دستگاه با نشان دادن سیگنال‌هایی مثل چراغ یا صدای آلارم به آنها کمک می‌کند گازهای خطرناک را شناسایی کنند.
مهم‌ترین گازهایی که خطرزا و کشنده شناخته می‌شوند شامل مونوکسید کربن، کلر، اکسید نیتروژن و گاز خردل هستند که تنفس آنها به راحتی قادر است فرد را به کام مرگ بکشاند. دستگاه گاز سنج با استفاده از سنسورهای الکتروشیمیایی خود قادر است وجود این گازها در هوا و البته مقدار گاز را تشخیص دهد؛ بنابراین آتش نشان می‌تواند با مقایسه مقدار گاز در هوا با مقدار ایمن آن، دستورالعمل‌های ایمنی را به صورت بهینه اجرا کند.
امروزه گاز سنج‌ها از تکنولوژی‌های جدیدی مثل صفحه نمایش دیجیتال، آلارم هوشمند و حساسیت بیشتر به گازها تولید می‌شوند به راحتی در جیب حمل می‌شوند. علاوه بر این این دستگاه‌ها قادرند سوخت‌های فسیلی موجود در هوا مثل گاز شهری را نیز تشخیص دهند و احتمال آتش سوزی را با سیگنال هشدار دهند. همچنین این دستگاه‌ها در شرایط مختلف دمایی و رطوبتی عملکرد خود را حفظ می‌کنند و اغلب تا حدودی در مقابل حرارت مقاوم‌اند.
شما می‌توانید برای تهیه انواع تجهیزات ایمنی مثل گاز سنج از مرکز فروش گاز سنج با سایت ایمن باش ارتباط برقرار نمایید. ایمن باش با بررسی دقیق کیفی محصولات خود و همچنین استفاده از کارشناسان برجسته برای بررسی سطح استاندارد کالا، باکیفیت‌ترین و بادوام‌ترین کالاهای ایمنی را در اختیار شما عزیزان قرار می‌ددر قسمت هشتم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی کراس اوور KMC K7 کرمان موتور رفته ایم. همچنین در بخش تست موتورسیکلت ها، بررسی اسکوتر هیبریدی یاماها گرندفیلانو را انجام داده ایم و در آیتم خودروچی نیز، تویوتا یاریس و هیوندای i20 مونتاژ آپشنال را با هم مقایسه نموده ایم.
تارا دوست معولی در هفتمین قسمت از فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی ایران خودرو تارا در نسخه دنده ای رفته ایم و این سدان ملی جدید را به چالش کشیده ایم. همچنین در بخش دوچرخه، به سراغ تست و بررسی یاماها WR155 رفته ایم و این موتورسیکلت به نسبت آفرودی را […]
در این قسمت از فصل هفتم اسب بخار، تست و بررسی سدان جدید FMC 511 را انجام داده ایم. در ادامه برنامه به سراغ مقایسه پژو ۲۰۷i دنده ای و دنا پلاس دنده ای رفته ایم و یاماها ان مکس را هم در بخش بررسی موتورسیکلت ها تست نموده ایم.
در قسمت پنجم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی ام وی ام ۳۱۵ پلاس رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی، به بررسی مزدا ۳ قدیمی و هیوندای آوانته در بازار کارکرده ها پرداخته ایم. در آیتم تیپ کار هم به سراغ کیت های زیربندی ارتقا یافته خودروهای دو دیفرانسیل رفته ایم و […]
در قسمت چهارم از فصل هفتم اسب بخار به تست و بررسی هیوندای آزرا مدل ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ و مقایسه بین دو اسکوتر شهری هوندا کلیک و وسپا VX-L پرداختیم.
قسمت سوم فصل هفتم اسب بخار «ارتفاع پَست» نام دارد و در قالب یک ویژه برنامه تهیه شده است. در این برنامه دو خودروی یواز پاتریوت و یواز پیکاپ مورد تست و بررسی قرار گرفته اند.
در قسمت دوم فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی آفرودی پیکاپ KMC T8 کرمان موتور رفته ایم و این خودرو را به یک چالش کوهستانی دعوت کرده ایم. همچنین در این برنامه موتورسیکلت سری تریل T2 شرکت کویر موتور هم توسط مجریان این برنامه تست شده و در آیتم خودروچی هم نگاهی به پژو پارس LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ انداخته ایم.
بالاخره انتشار اولین قسمت فصل هفتم اسب بخار با تست و بررسی فیدلیتی گروه بهمن و یاماها ایروکس آغاز شد. بالاخره پخش فصل هفتم اسب بخار در تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری، در این برنامه خودروها و موتورسیکلت های مختلفی مورد تست و بررسی قرار بگیرند. قسمت اول فصل […]


source

توسط autokhabari