فروش خودرو در اروپا در دسامبر سال ۲۰۲۱ به دلیل کمبود تراشه ۲۲‌درصد کاهش یافت.
به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ برای ششمین ماه متوالی، روند کاهشی فروش خودرو در اروپا رقم خورد و آثار بحران تامین و کمبود تراشه نیمه‌هادی را به نمایش گذاشت. بر اساس آمار منتشر شده از سوی انجمن سازندگان اتومبیل اروپایی در ماه سپتامبر که بهترین زمان خرید خودرو به مناسبت ایام کریسمس است، فقط ۹۵۰هزار و ۲۱۸ دستگاه خودروی سواری در اروپا به فروش رسید.
به طور کلی در سال گذشته، فروش خودروی جدید در اروپا ۵/ ۱درصد افت داشت تا ۲۰۲۱ یکی از بدترین سال‌ها از دهه ۱۹۹۰ در فروش خودرو برای قاره سبز باشد.  با اینکه پیش‌بینی‌های زیادی در مورد پایان بحران کمبود تراشه در صنعت خودروی جهان شده بود، اما از وخامت آن هنوز خیلی کاسته نشده است. سال ۲۰۲۲ هم تامین قطعات نیازمند آی سی، تراشه و پردازشگر همچنان دشوار باقی خواهد ماند.
به عنوان مثال، شرکت خودروسازی فرانسوی رنو که در سال ۲۰۲۱ به خاطر کمبود تراشه ۵۰۰‌هزار دستگاه از برنامه عقب ماند. این خودروساز پیش‌بینی کرده که در نیمه اول ۲۰۲۲ همچنان این وضع دشوار در تامین تراشه به قوت خود باقی بماند اما از نیمه دوم سال به خاطر افزایش ظرفیت تراشه‌سازان به تدریج این معضل فروکش خواهد کرد.  پتیر فاس از EY’s Automotive می‌گوید: فروش خودرو در سال ۲۰۲۲ به همان اندازه سال ۲۰۲۱ چالشی است. ما همچنان در سرتاسر دنیا با معضل ادامه همه‌گیری ویروس کرونا مواجهیم و در اروپا هم موج جدید اُمیکرون وجود دارد که همچنان بر رفتار مصرف‌کنندگان تاثیرگذار است. 
بازار خودرو اروپا
آلمان، به عنوان بزرگ‌ترین بازار خودروی اروپا، در افت فروش خودرو نیز در صدر قرار گرفته و در ماه دسامبر با ۲۷‌درصد افت مواجه شده است. در این کشور بالاترین رکورد افت فروش سالانه رقم خورده است. دولت آلمان محدودیت‌هایی را به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا تحمیل کرده که باعث کاهش رشد در بزرگ‌ترین اقتصاد قاره اروپا شده و این کاهش در فصل چهارم سال ۲۰۲۱ به حدود یک درصد در کل اقتصاد این کشور رسیده است.
با اینکه خودروسازان با کاهش تولید و محدودیت‌های تامین قطعه مواجه شدند، آنچه زیان آنها را جبران کرد، افزایش قیمت خودروهای نو و دست‌دوم بود. اکثر شرکت‌ها در سال ۲۰۲۱، تولید خود را به سمت محصولات با حاشیه سود بالاتر سوق دادند تا کاهش تولید را جبران کنند. تحلیلگران ال.ام.سی اتومتیو درباره فروش خودرو در اروپای غربی در ماه سپتامبر می‌گویند: به طور واضح یک عدم‌توازن بین فعالیت بازار و تقاضای موجود مشاهده می‌شود. پیش‌بینی می‌شود معضلات تامین که مهم‌ترین آن کمبود نیمه هادی‌هاست، همچنان بر این عدم‌توازن بین تقاضا و عرضه سایه انداخته و ادامه خواهد یافت، هرچند در سال ۲۰۲۲ به تدریج به سمت آرامش می‌رود.
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari