سه هفته از سال جدید میلادی گذشته است اما مشکلات تأمین قطعات که در سال گذشته بروز کردند همچنان گریبان گیر صنعت خودروسازی هستند. جدیدترین قربانی کمبود نیم‌رساناها فورد موستانگ است زیرا سازندهٔ آمریکایی خط تولید این خودرو در میشیگان را متوقف کرده تا چیپ‌های موردنیاز تأمین شوند. البته خوشبختانه این توقف خیلی طولانی نخواهد بود زیرا به گفتهٔ دیترویت نیوز، کارخانهٔ میشیگان برای یک هفته تولید را متوقف می‌کند و هفتهٔ آینده کار خود را از سر خواهد گرفت.

اما فورد تنها خودروسازی نیست که با مشکل کمبود چیپ مواجه است زیرا جنرال موتورز هم به خاطر همین مشکل مجبور شد برخی از تکنولوژی‌های برجسته مثل سیستم خودران سوپر کروز را از چندین محصول خود حذف کند. جیپ نیز پاییز گذشته سیستم تعلیق Quadra-Lift را از گرند چروکی حذف کرد. در همین حال، برندهای لوکسی مثل ب‌ام‌و هم به دلیل کمبود چیپ از تأخیر در تحویل خودروها و کاهش آپشن‌های سفارشی خبر داده‌اند درحالی‌که به نظر نمی‌رسد این مشکل به این زودی‌ها برطرف شود.

همین مشکل کمبود چیپ ممکن است یکی از دلایلی باشد که موجب شد موستانگ در سال ۲۰۲۱ عنوان پرفروش‌ترین ماسل کار آمریکا را از دست بدهد. در این سال موستانگ ۵۲,۴۱۴ دستگاه فروخته درحالی‌که دوج چلنجر با فروش ۵۴,۳۱۴ دستگاه، تاج پادشاهی فروش را از رقیب دیرینه گرفته است. این کمترین فروش در کل تاریخ موستانگ بوده است. از سوی دیگر، در سال ۲۰۲۱ فروش چلنجر افزایش داشته که این نشان می‌دهد کمبود چیپ تنها دلیل کاهش فروش موستانگ نبوده است.

بااین‌حال، فورد هنوز به موستانگ باور دارد و به توسعهٔ نسل بعدی آن مشغول است که به‌تازگی پروتوتایپ‌های استتار شدهٔ آن رؤیت شده‌اند. ظاهراً نسل بعدی موستانگ از نسخهٔ ارتقاءیافتهٔ پلت‌فرم نسل کنونی استفاده خواهد کرد و همچنان زیر کاپوت خود موتور V8 خواهد داشت هرچند که ارائهٔ نسخه‌های هیبریدی هم رسماً تأیید شده است.
زیزیگولو
بعد از شنیدن یه دروغ همه واقعیتا مشکوک‍‍ن!!!! ….. این ماجرای کمبود چیپ تو کمپانیای بزرگ خودرو سازی خیلی بو دارو مشکوکه!!!
پرهام رهام
خبر خوبی نیست فورد موستانگ بخش حجمی از فروش فورد رو داره و این که به طور موقت توقف تولید میشه اصلا چیز جالبی نیست دوست دارم سریع تر این وضعیت تموم بشه
علی
بخاطر چیپ ؟؟
چیپ اینارو کی تعمین میکنه 😑
چرا وقتی تسلا همینجوری داره تولید خودروهای هوشمند میکنه خبری از کمبود چیپ توش نیست اما این همه کمپانی گرفتارش شدن ؟
B.A.E Systems
چیزی هست به نام باند و باند بازی که عمو ماسک خوب بلده
mm-yarlou
ای بابا این کمبود چیپ هم داسنانی شده تمومم نمیشه
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *آیا حساب کاربری ندارید؟

source

توسط autokhabari