wp-header-logo-1573.pngوقتی ماشینی را خریداری می‌کنید و کار پلاک‌گذاری آن را در مراکز تعویض پلاک انجام می‌دهید، مدتی طول می‌کشد تا کارت خودرو به دستتان برسد. گاهی زمان زیادی می‌گذرد و همچنان خبری از کارت ماشین نمی‌شود. در این گونه مواقع چه باید کرد؟ در ادامه مطلب با ما باشید تا راه‌های مختلفی را که از طریق آن‌ها می‌توانید پیگیری کارت خودرو خود را انجام دهید به شما معرفی کنیم.
کارت خودرو در حکم سند خودرو است که حتماً همیشه باید آن را همراه داشته باشید. برای ترخیص خودرو از پارکینگ، دریافت کارت سوخت، دریافت معاینه فنی و بسیاری کارهای دیگر ارائه کارت خودرو ضروری است. داشتن کارت ماشین نشان می‌دهد که خودرو سرقتی نیست. پس یادتان باشد که در هنگام رانندگی، همیشه آن را با خود داشته باشید.
 
روی کارت خودرو اطلاعات زیر مشخص شده است:
و در پشت کارت هم اطلاعات مربوط به خودرو درج شده است:
پس از این که مدارک احراز محل سکونت را به مراکز تعویض پلاک تحویل دادید، ۱۰ روز و حتی تا دو ماه طول می‌کشد تا کارت خودرو به محل سکونتتان پست شود.

اگر مدتی گذشت و به نظرتان رسید که تا کنون کارت باید به دستتان می‌رسید و هنوز نرسیده است، نگران نباشید؛ راه‌های مختلفی برای پیگیری کارت خودرو در نظر گرفته شده‌است.
پلیس راهور و در کل مراکز تعویض پلاک، کارت خودرو را از طریق بخش سازمانی مرسولات پستی سازمان پست به درب منزلتان ارسال می‌کنند. برای پیگیری مرسولاتی مانند: کارت خودرو، گواهینامه، شناسنامه خودرو، اسناد موتورسیکلت، نظام وظیفه، دیوان عدالت اداری و رهگیری سیم کارت، می‌توانید از طریق این سایت پیگیر باشید.
برای پیگیری از طریق رهگیری مرسولات سازمانی ناجا ابتدا به آدرس najatracking.post.ir  بروید. در بخش جستجوی نوع سند، کارت خودرو را انتخاب کنید.
سپس با وارد کردن شماره پلاک خودرو و اعداد کنترلی نشان داده شده، “جستجو” را فشار دهید. در صفحه بعد اطلاعات مرسوله شما نمایش داده می‌شود.
روش دیگر برای پیگیری کارت ماشین، شماره‌گیری کد دستوری #۱۱۰* است. با شماره‌گیری این کد، لیستی از خدمات نمایش داده می‌شود که به شرح زیر است:
گزینه ۲، خدمات راهور را انتخاب کنید. در نهایت اطلاعات مربوط به کارت خودرو نمایش داده می‌شود.
در حال حاضر این کد USSD در حال به روزرسانی است و با شماره‌گیری این کد صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که شامل دو گزینه است:
با وارد کردن گزینه ۱ مشاهده می‌کنید که تنها خدماتی که اکنون ارائه می‌دهد، استعلام خلافی خودرو است. اما حتماً این راه را امتحان کنید. شاید تا آن موقع، خدمات دیگر فعال شده‌باشند.
در صورتی که از طریق سایت رهگیری مرسولات سازمانی ناجای اداره پست و کد دستوری #۱۱۰* به نتیجه نرسیدید؛ راه حل بعدی تماس با اداره پست است. در صورتی که ابهام و یا سوالی داشته باشید و یا اطلاعات بیشتری مورد نیازتان باشد، می‌توانید با شماره تلفن ۸۴۴۷۰۰۰۰-۰۲۱ که متعلق به مرکز امور مشتریان شرکت ملی پست است تماس بگیرید.
توجه: در گذشته می‌توانستید با مراجعه به شهرک آزمایش از روند ارسال کارت خودروی خود مطلع شوید. به خاطر داشته‌باشید که این مرکز دیگر پاسخگوی سوالات این‌چنینی شما نیست. این وظیفه بر عهده مراکز تعویض پلاک گذاشته شده‌است. پس از مراجعه حضوری به شهرک آزمایش برای پیگیری کارت خودروی خود خودداری کنید. چرا که اتلاف وقت است.
نکته: در حال حاضر هیچ سامانه پیامکی برای پیگیری کارت خودرو وجود ندارد.
طبق اعلام پلیس راهور، مأمور پست موظف است تا سه بار مرسوله شما را درب منزل بیاورد. در صورتی که هر سه بار موفق به تحویل کارت خودرو نشود، این مرسوله به اداره پست بازگشت داده‌می‌شود و تا سه ماه نزد اداره پست می‌ماند. در صورتی که در طول این مدت، باز هم خبری از مالک کارت خودرو نشود، در نهایت مرسوله به پلیس راهور ناجا برگشت داده می‌شود.
پس از سه ماه و ارجاع مرسوله از طریق پست به پلیس راهور، می‌توانید به مراکز پلیس ۱۰+ برای دریافت کارت خودرویتان مراجعه کنید. اگر تا ۶ ماه از ارسال کارت خودرو باز هم اقدامی صورت نگیرد، باید مجدداً برای صدور کارت خودرو جدید به همراه مدارک به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید.
در صورتی که خواستید آدرس محل سکونتتان را تغییر دهید تا کارت خودرو برایتان به آدرس جدید ارسال شود می‌توانید به سایت پلیس راهور به آدرس https://rahvar120.ir مراجعه کنید. البته چون به روز رسانی سایت ممکن است با تأخیر همراه باشد، شاید بهترین راه مراجعه حضوری به مراکز تعویض پلاک باشد. مدارک شناسایی و مدارک احراز محل سکونت جدید فراموش نشود.
در صورتی که از بد ماجرا، کارت خودروی خود را گم کردید، باید درخواست صدور المثنی بدهید. به این صورت که مالک خودرو و یا نماینده قانونی وی با ماشین مورد نظر به همراه مدارک لازم، به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کند.
مفقود شدن کارت خودرو باید سریعاً به پلیس راهور گزارش داده‌شود. چون ممکن است از کارت خودروی شما سوء استفاده شود و شما مسئول آن هستید. پس بلافاصله پس از گم شدن کارت ماشین خود، مراجع ذی صلاح را در جریان بگذارید.
اولین کار برای صدور کارت المثنی برای خودرو، چاپ یک نوبت آگهی مفقودی کارت ماشین در روزنامه‌های کثیرالانتشار است. پس از ۱۰ روز از چاپ آگهی، اگر خبری از کارت خودرویتان نشد، می‌توانید برای دریافت کارت المثنی به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که پیش از رفتن به مراکز تعویض پلاک برای صدور کارت المثنی، باید از طریق اینترنت نوبت بگیرید.

برای درخواست کارت المثنی خودرو باید مالک و یا نماینده قانونی او به همراه خودرو در موعد مقرر در مرکز تعویض پلاک با مدارک زیر حضور داشته باشد:
نکته: برای استعلام قیمت و خرید بیمه بدنه و شخص ثالث خودرو، می‌توانید به سایت bimeh.com مراجعه کرده و پس از مقایسه شرکت‌های مختلف، به آسانی اقدام به خرید بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه از این سایت بفرمایید.
پس از گذشت مدت زمان ۱۰ الی ۲ ماه، کارت خودرو به درب منزلتان ارسال می‌شود.
همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم، برای پیگیری کارت خودرو می‌توانید از طریق سایت اداره پست، کد دستوری و تماس تلفنی اقدام کنید. فراموش نکنید که مامور پست، سه مرتبه برای تحویل کارت ماشین به درب منزل شما مراجعه می‌کند؛ اگر موفق به دریافت نشدید، تا سه ماه می‌توانید به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه نمایید.
منبع: سایت بیمه دات کام (https://bimeh.com )
 
مهلت پرداخت مالیات خودروهای لوکس تا آخر بهمن ۱۴۰۰
۹ نکته طلایی برای خرید خودرو صفرکیلومتر جهت انتخابی آگاهانه‌تر
پلیس راهور؛ کارت خودرو تغییر می‌کند
زیان خودروسازان کاهش یافت
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


عیب یابی و تعمیر
20 توصیه مهم و کاربردی در مورد نگهداری خودرو
ساختار طبق خودرو و نحوه عملکرد آن چیست؟
آیا استفاده از گاز طبیعی فشرده در خودرو ایمن است؟
با یک باک پر CNG، حداکثر چه مسافتی را می‌توان طی کرد؟
چگونه یک خودروی گاز سوز کار می کند ؟
قیمت
قیمت کارخانه محصولات سایپا _ بهمن ۱۴۰۰
کمک فنر جلو کی دی اس مناسب برای پژو 206 چند؟ + جدول
قیمت امروز گوشی‌های اپل آیفون در بازار تهران – 26 دی…
قیمت امروز انواع سکه، طلا و دلار در بازار – 26 دی 1400
ارزانی ۳ تا ۵۰ میلیون تومانی خودرو در پی کاهش قیمت ارز
اقتصاد
مردم چقدر پول در بانک ها دارند؟
جزئیات پرداخت وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن
شاخص کل بورس با سر به زمین خورد -دی 1400
شیوه متفاوت افزایش حقوق کارمندان از سال آینده
پست های اخیر
پیگیری کارت خودرو: از طریق تلفن و کد دستوری
معرفی پورشه تایکان اسپرت توریسمو 2022
بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش+عکس
معرفی چری اکسید LX با موتور برقی + عکس
بیوگرافی آتیلا پسیانی و همسرش فاطمه نقوی+عکس
طرز تهیه پیتزا خونگی خوشمزه+عکس
طرز تهیه رشته پلو با مرغ +عکس
ماجرای تیراندازی راننده مازراتی در خیابان شریعتی + عکس
20 توصیه مهم و کاربردی در مورد نگهداری خودرو
به رخ کشیدن مهارت کار با بیل مکانیکی حین کار + فیلم
آزمایش کامیون‌ های خودران در تگزاس
آموزش طرز تهیه کرابیه بادام + عکس
خواص و ویژگی گیاه چای کوهی Stachys lavandulifolia ( Labiatae…
قیمت کارخانه محصولات سایپا _ بهمن ۱۴۰۰
مهلت پرداخت مالیات خودروهای لوکس تا آخر بهمن ۱۴۰۰
۹ نکته طلایی برای خرید خودرو صفرکیلومتر جهت انتخابی…
پلیس راهور؛ کارت خودرو تغییر می‌کند
زیان خودروسازان کاهش یافت
تولید خودروهای زراعی در سوریه با همکاری سایپا و تراکتورسازی…
ورود قوه قضائیه به‌شکایت‌ها علیه آذویکو
ساختار طبق خودرو و نحوه عملکرد آن چیست؟
تکمیل حدود 9 هزار خودرو ناقص در یک هفته
معرفی خودرو جدید نیسان Z Fairlady
بیوگرافی کامل ترلان پروانه (بازیگری) + عکس های جدید
بیوگرافی کامل حمید هیراد (خواننده) +عکس
آشپزی
طرز تهیه پیتزا خونگی خوشمزه+عکس
طرز تهیه رشته پلو با مرغ +عکس
آموزش طرز تهیه کرابیه بادام + عکس
خواص و ویژگی گیاه چای کوهی Stachys lavandulifolia ( Labiatae…
اخبار داغ
بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش+عکس
بیوگرافی آتیلا پسیانی و همسرش فاطمه نقوی+عکس
بیوگرافی کامل ترلان پروانه (بازیگری) + عکس های جدید
بیوگرافی کامل حمید هیراد (خواننده) +عکس
عکس
معرفی پورشه تایکان اسپرت توریسمو 2022
معرفی چری اکسید LX با موتور برقی + عکس
معرفی خودرو جدید نیسان Z Fairlady
معرفی بهترین خودروهای برقی سال 2022 + عکس
مسابقات
اولین واکنش آئودی به حضور در مسابقات فرمول یک  
خلاقیت آرایشگر پرتغالی برای تبلیغ مهدی طارمی + عکس
عمارت جدید رونالدو برای روزهای بازنشستگی +عکس
بازی ایران و عراق با حضور تماشاگران برگزار می شود

source

توسط autokhabari