رانندگی خوب به خیلی چیزها بستگی دارد و چیزی نیست که تمام آن استعدادی و به‌اصطلاح فقط در خون آدم باشد؛ بلکه مثل تقریبا تمام حرفه‌ها و هنرها، نیاز به تمرین مستمر دارد. به این ترتیب است که شخصی به بهترین راننده جهان تبدیل می‌شود.
ناگفته نماند که تمرین زیاد هم به‌تنهایی و بدون استعداد چاره کار نخواهد بود. در واقع، در رانندگی و خصوصاً از نوع حرفه‌ای آن، استعداد و توانایی ذاتی به‌همراه تمرین و ممارست دو بالی هستند که نبودن هر کدام نمی‌تواند شما را به اوج برساند.
مسابقات رانندگی زیادی هر ساله در سطح حرفه‌ای در دنیا برگزار می‌شوند که انواع مختلفی دارند. هر کدام قوانین مربوط به خود و نوع ماشین مورد نیاز خود را طلب می‌کنند. دو نوع بیشتر شناخته شده و معروف این مسابقات که حتما با آنها آشنا هستید مسابقات رالی و مسابقات فرمول یک است.
در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی ۱۰ راننده برتر جهان که توانستند رکوردهایی جالب در زمان خودشان از جای بگذارند را به شما معرفی کنیم.
مسابقات رالی و فرمول یک
رالی به نوعی از مسابقه اتومبیلرانی گفته می‌شود که در جاده‌های عمومی و خصوصی برگزار می‌شود. نحوه برنده شدن در مسابقه نه به‌صورت لپ Lap و مداری، بلکه به صورت نقطه به نقطه است. یعنی رانندگان از نقطه‌ای شروع می‌کنند و در نقطه‌ای دیگر به پایان می‌رسانند.
دو مدل معروف این مسابقات «رقابتی» و «زمانی» است. در مدل رقابتی تمام رانندگان باهم مسابقه می‌دهند و هر کدام زودتر به‌ خط پایان رسید برنده است. و در نوع زمانی، زمان‌بندی هر کدام از راننده‌ها بین هر دو نقطه محاسبه می‌شود و در آخر با روی هم گذاشتن و حساب کردن زمان‌ها، هر راننده‌ای سریعتر و در زمان کمتر این نقاط را به‌هم پیوند داده باشد برنده است.
در رالی از ماشین‌هایی با ظاهر آشنا که شبیه‌شان را در زندگی عادی و جاده‌ها می‌بینید استفاده می‌شود که هر کدام به سلیقه راننده و کمپانی سازنده‌اش، در ظاهر و البته قسمت فنی سفارشی‌سازی و برای یک مسابقه رالی آماده می‌شوند. ضمن اینکه معمولا هر ماشین دو سرنشین دارد؛ یکی راننده اصلی و دیگری کمک راننده و نقشه‌خوان که از روی نقشه‌ای جاده را برای راننده می‌خواند و شرح موانع و پیچ‌های در پیش را به او می‌دهد.
نوع دیگر و شاید معروف‌ترین مسابقات ماشین‌سواری در جهان فرمول یک یا همان F1 است. در فرمول یک برخلاف رالی، نوع پیمایش به صورت مداری و Lap است. هر ماشین یک سرنشین دارد و اتومبیل‌های استفاده شده عادی نیست و کاملا مخصوص شرکت در این مسابقات طراحی و ساخته می‌شوند. فشاری که به ماشین‌ها و راننده‌ها در این نوع مسابقه سخت می‌آید به‌حدی است که در طول پیست و زمان‌های متفاوت مسابقه، گروه‌هایی از هر تیم در ایستگاه‌های مخصوصی قرار دارند که چندین بار در طول رقابت، لوازم ماشین و یا حتی راننده را طبق تصمیم خودشان عوض می‌کنند و دوباره خیلی سریع جایگزین به مسابقه برمی‌گردد.
قاعدتا نام بردن از یک نفر به عنوان بهترین راننده جهان یا تاریخ عملی نیست. به همین دلیل، در این مطلب سعی می‌کنیم ۱۰ راننده برتر تاریخ دنیا در این دو شاخه (پنج راننده برتر رالی و پنج راننده برتر فرمول یک) را به شما معرفی کنیم.  حال اینکه بهترین راننده جهان در هرکدام کیست؟ موضوعی است که شاید برای خیلی‌ها جذاب باشد.
در ابتدا به سراغ رانندگان مسابقات فرمول یک می‌رویم و فهرست رانندگان برتر در این رشته را بررسی می‌کنیم.
نیکی لائودا
۵ – نیکی لائودا
راننده اتریشی فقید که در سال ۱۹۴۹ به دنیا آمد و در ماه می ۲۰۱۹ در گذشت. او جزو مشهورترین‌های این لیست است. لائودا سه بار سال‌های ۱۹۷۵، ۱۹۷۷ و ۱۹۸۴ برنده فرمول یک شد و تنها راننده‌ای است که تابه‌حال موفق شده برای دو غول بزرگ فرمول یک، یعنی «مک‌لارن» و «فراری» قهرمان شود.
شاید یکی از دلایل عدم کسب موفقیت‌های بیشتر سوانح و مصدومیت‌هایی بود که برای او رخ داد و حتی به سوختگی هم رسید. در سال ۱۹۷۶ لائودا دچار تصادف سنگینی شد و همگان فکر می‌کردند دیگر نمی‌تواند به کارش ادامه دهد، اما او حدود یک ماه و نیم بعد به مسابقات برگشت و باز هم قهرمان شد.
خوان مانوئل فانخیو
۴ – خوان مانوئل فانخیو
این راننده آرژانتینی که در سال ۱۹۵۵ و در ۸۴ سالگی از دنیا رفت، در تاریخ فرمول یک به لقب «استاد» شناخته می‌شود. خوان مانوئل فانخیو فقط به ۷ سال زمان نیاز داشت تا ۵ قهرمانی به دست بیاورد و از این حیث جزو رکوردداران محسوب می‌شود. این رکورد او تا ۴۶ سال بعد که شوماخر آن را شکست، باقی‌مانده بود.
او تنها راننده‌ای تا به امروز است که با چهار تیم مختلف قهرمان این مسابقات شده است.
لوییس همیلتون
۳ – لوییس همیلتون
این راننده بریتانیایی که در ژانویه سال ۱۹۸۵ به دنیا آمده است، از همان کودکی فهمید که به رانندگی حرفه‌ای بسیار علاقه دارد. اولین سالی که برای شرکت در فرمول یک تلاش کرد، تنها یک امتیاز کمتر آورد و از مسابقات جهانی باز ماند. اما این غیبت نه‌تنها باعث دلسردی‌اش نشد که سبب شد او خیلی زود و با پشتکار در سال ۲۰۰۸ به اولین قهرمانی‌اش در تیم «مک‌لارن» برسد و این موفقیت، او را به جوان‌ترین قهرمان جهان تبدیل کرده است.
او در سال ۲۰۱۳ به عضویت تیم «مرسدس» در آمد و در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ دو فصل و در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ به رکورد چهار قهرمانی پیاپی رسید!
از لوئیس همیلتون که تا به حال ۷ عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها بدست آورده است، در کنار «شوماخر» به‌نوعی به‌عنوان بهترین رانندگان نسل جدید فرمول یک یاد می‌شود.
آیرتون سنا
۲ – آیرتون سنا
متولد برزیل در سال ۱۹۶۰ که از دید خیلی از طرفداران و کارشناسان در نظرسنجی‌ها به‌عنوان بهترین راننده جهان و تاریخ فرمول یک نام برده می‌شود. به‌نظر خیلی‌ها او یکی از بی‌پرواترین رانندگانی بود که حتی برای رسیدن به قهرمانی به هم‌تیمی‌های خود در پیست هم رحم نمی‌کرد.
او تا قبل از مرگ سه دوره قهرمان شد و یکی از دلایلی که نام او در کنار شوماخر به‌عنوان بهترین راننده جهان می‌آید، مهارت او در رانندگی در شرایط نامطلوب و هوای بارانی و همچنین رکوردها و تعداد بردهای ماندگاری است که از خود به‌جا گذاشت؛ و شاید نوع مرگ او هم در این محبوبیت بی‌تاثیر نباشد.
آیرتون سنا در سال ۱۹۴۴ و در مسابقه «گرندپری» ایتالیا در پی تصادفی سنگین درحالی که پیشتاز رقابت بود، درگذشت.
مایکل شوماخر بهترین راننده جهان
۱ – مایکل شوماخر
شاید به‌جرات مشهورترین راننده معاصر فرمول یک، این راننده آلمانی متولد سال ۱۹۶۹ است و خیلی‌ها او را برترین راننده جهان می‌دانند. شهرت او به حدی است که می‌توان گفت نام و تصویر مایکل شوماخر برای مردم عادی تبدیل به نماد مسابقات اتومبیلرانی شده است.
مایکل شوماخر تا قبل از بازنشستگی‌اش ۷ قهرمانی به دست آورد که پنج تای آن‌ها به صورت پیاپی بوده و از این لحاظ رکورددار است. عده زیادی معتقدند شوماخر با توجه به موفقیت‌ها و رکوردهایی که در طول برگزاری مسابقات از خودش ثبت کرد، تاریخ این رقابت‌ها را دوباره بازنویسی کرد و اسم او برای همیشه ماندگار خواهد بود.
این راننده ماهر که بیشتر وقت عمر رانندگی‌اش را در تیم مرسدس و فراری گذراند، بعد از بدشانسی و عدم کسب قهرمانی در سال ۲۰۰۶ و رسیدن به مقام دوم از این مسابقات خداحافظی کرد. چند سال بعد و در سال ۲۰۱۳ در یک سانحه اسکی در کوه‌های «آلپ» دچار ضربه به سر شد و به کما رفت.
بعد از درمان‌های متوالی و تلاش و امید بسیار پزشکان برای به‌هوش آمدنش، بالاخره در ژوئن ۲۰۱۴ دوباره بیدار شد و با ادامه بهبودی، چندین روز بعد از بیمارستان مرخص شد. هر چند که به‌دلیل شدت آسیب مغزی نه قادر به راه رفتن بود و نه حرف زدن. تا به امروز اما گزارش‌های پیاپی ثبت شده که حال او خیلی آرام رو به بهبود است.
خب، حالا که با بهترین راننده های مسابقات فرمول یک آشنا شدیم، زمان آن است که به سراغ مسابقات رالی برویم و بهترین راننده‌های این مسابفات را هم بشناسیم.
والتر روهرل
۵ – والتر روهرل
برنده دو قهرمانی رالی در جهان و زاده آلمان که توانست این مقام را در سال ۱۹۸۰ و ۱۹۸۲ کسب کند. مربی اسکی سابق و راننده جسور و بی‌ترسی که توسط لائودای فقید و بزرگ فرمول یک، به‌عنوان «نابغه‌ای پشت فرمان» شناخته می‌شود. والتر روهرل امروز ۷۳ سال دارد.
تومی مکینن
۴ – تومی مکینن
این راننده فنلاندی در سال ۱۹۶۴ به دنیا آمد و تا به امروز ۴ بار پیاپی و بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ قهرمان رالی جهان شده است و جزو رکوردداران این مسابقه محسوب می‌شود.
او همچنین باعث شد تا «میتسوبیشی» در سال ۱۹۹۹ به‌عنوان بهترین سازنده خودرو در این مسابقات شناخته شود. او در سال ۲۰۰۳ و بعد از رسیدن به جایگاه سوم از این رقابت‌ها خداحافظی کرد.
یوها کانکونن
۳ – یوها کانکونن
دیگر راننده فنلاندی و متولد ۱۹۵۹ که مثل هموطنش ۴ بار در سال‌های ۱۹۸۶، ۱۹۸۷، ۱۹۹۱ و ۱۹۹۳ به قهرمانی رسیده است.
او اولین راننده رالی است که با سه سازنده و تیم مختلف توانسته قهرمان شود و جزو جوان‌ترین کسانی است که توانسته با تیم «پژو» به این موفقیت برسد. او در سال ۱۹۸۸ توانست برنده رالی «داکار» شود.
۲ – سباستین اوژیه
نفر دوم این لیست یک راننده فرانسوی و ۳۷ ساله و عضو جدیدی از تیم «تویوتا» است. اوژیه ۶ بار پیاپی بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ قهرمان این رقابت‌ها شده است و قهرمانی هفتمش را هم در سال ۲۰۲۰ کسب کرد.
اخیرا اخباری از شایعات بازنشستگی او به گوش رسیده که البته تایید نشده است. سباستین اوژیه برای سال ۲۰۲۱ با تویوتا قرارداد ادامه همکاری بسته است.
۱ – سباستین لوب
بهترین راننده رالی جهان نیز یک فرانسوی دیگر و زاده سال ۱۹۷۴ است. سباستین لوب با عضویت در تیم «سیتروئن» تا امروز ۹ بار قهرمان این مسابقات شده است و پرافتخارترین، امتیازآورترین و رکورددار بیشترین پیروزی و قهرمانی‌های پیاپی بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ است!
او بعد از کناره‌گیری از رالی قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۲، سه بار در رقابت‌های «قهرمان قهرمانان» در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸ به مقام اول رسید و از طرف کشور فرانسه نیز دو بار در ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ به‌عنوان ورزشکار سال لقب گرفت. در مرتبه دوم و در همان سال نشان شوالیه افتخار را هم از دولت فرانسه دریافت کرد
این بود فهرست ۱۰ راننده برتر جهان که همه آن‌ها در رشته خود افتخارات بسیاری دارند و سالانه هزاران نفر از سراسر دنیا به تماشای رانندگی این افراد می‌نشینند.
منبع:دیوار
بیوگرافی بهنام صفاریان داور مسابقه دست فرمون+عکس
بیوگرافی محمد علیزاده و همسرش+عکس
بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش+عکس
بیوگرافی آتیلا پسیانی و همسرش فاطمه نقوی+عکس
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


عیب یابی و تعمیر
دلایل متداول روشن نشدن خودرو چیست؟
چراغ دینام (باتری) چیست ؟
دنده مرده رفتن یا راه رفتن پیرمردی چیست؟
عیب یابی عدم عملکرد قفل مرکزی سمند معمولی
عدم عملکرد فن دور کند پژو 206 از چیست؟
قیمت
قیمت خودرو جدید دایون Y5 در ایران مشخص شد
قیمت کارخانه محصولات سایپا _ بهمن ۱۴۰۰
کمک فنر جلو کی دی اس مناسب برای پژو 206 چند؟ + جدول
قیمت امروز گوشی‌های اپل آیفون در بازار تهران – 26 دی…
قیمت امروز انواع سکه، طلا و دلار در بازار – 26 دی 1400
اقتصاد
در بازار چه خبر است؟
بررسی بازدهی ۱۰ ماهه بازارها
مردم چقدر پول در بانک ها دارند؟
جزئیات پرداخت وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن
پست های اخیر
علائم خرابی وایر شمع + علت خرابی
نام برترین خودروهای آمریکایی چیست؟
عجیب ترین آپشن های اتومبیل ها در دنیا چیست؟
طرز تهیه خورشت ناردون چیست؟
سیب زمینی تنوری با سس خامه ای
بهترین رانندگان جهان چه کسانی هستند؟
طرز تهیه کیک وانیلی شکلاتی کاستلا چیست؟
چگونه روی شوفاژ یا بخاری میوه خشک کنیم؟
طرز تهیه کوفته کباب ترکی چیست ؟
طرز تهیه اسفناج پلو چیست ؟
طرز تهیه دسر لانه بلبلی چیست ؟
دلایل متداول روشن نشدن خودرو چیست؟
قیمت خودرو جدید دایون Y5 در ایران مشخص شد
طرح تبدیل حواله‌ های ایران خودرو به سایر محصولات
دمنوش برای درمان بیماری کرونا چیست؟
طرز تهیه کیک پرتقالی خونگی چیست؟
طرز تهیه سوهان خونگی با سه قلم مواد
طرز تهیه سوپ شیر مجلسی چیست؟
طرز تهیه کیک کشک بادمجان چیست؟
طرز تهیه تهچین مرغ مجلسی چیست؟
طرز تهیه شامی ترش گیلان چیست؟
آشنایی با انواع خودرو هیبرید و بهترین خودرو هیبرید ایران
بیوگرافی بهنام صفاریان داور مسابقه دست فرمون+عکس
واگذاری صنعت خودرو به رقبا کارخانه خودروسازی ایران به چین…
طرز تهیه لازانیا خوشمزه چیست+عکس
آشپزی
طرز تهیه خورشت ناردون چیست؟
سیب زمینی تنوری با سس خامه ای
طرز تهیه کیک وانیلی شکلاتی کاستلا چیست؟
چگونه روی شوفاژ یا بخاری میوه خشک کنیم؟
اخبار داغ
بهترین رانندگان جهان چه کسانی هستند؟
بیوگرافی بهنام صفاریان داور مسابقه دست فرمون+عکس
بیوگرافی محمد علیزاده و همسرش+عکس
بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش+عکس
عکس
نام برترین خودروهای آمریکایی چیست؟
عجیب ترین آپشن های اتومبیل ها در دنیا چیست؟
آشنایی با انواع خودرو هیبرید و بهترین خودرو هیبرید ایران
معرفی پورشه تایکان اسپرت توریسمو 2022
مسابقات
اولین واکنش آئودی به حضور در مسابقات فرمول یک  
خلاقیت آرایشگر پرتغالی برای تبلیغ مهدی طارمی + عکس
عمارت جدید رونالدو برای روزهای بازنشستگی +عکس
بازی ایران و عراق با حضور تماشاگران برگزار می شود

source

توسط autokhabari