وایر شمع، از اجزای اصلی شمع خودرو است که وظیفه انتقال ولتاژ از باتری به شمع را برعهده دارد. در واقع، وایر به عنوان یک واسطه و پل ارتباطی برای انتقال جریان برق به شمع محسوب می‌شود. بدین منظور برق را از کئل به شمع منتقل می‌نماید. در نتیجه این انتقال ولتاژ سبب می‌‌شود تا عمل جرقه و فرآیند احتراق سوخت و هوا به درستی صورت پذیرد. با این توضیح، طبیعتاً وجود نقص و خرابی وایر شمع سبب خواهدشد تا انتقال ولتاژ به درستی انجام نشود. لذا عدم احتراق صحیح و کاهش راندمان موتور و حتی روشن نشدن خودرو نتیجه آن خواهدبود. در این مطلب قصد داریم تا علت خرابی وایر شمع را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر کنجکاوید تا با زیرو بم‌ها و دانستنی‌های جذاب این بخش آشناشوید، این مطلب را از دست ندهید.

اساساً عوامل مختلفی می‌تواند سبب خرابی و یا آسیب رسانی به وایر شمع شود. ساییدگی و پاره شدن وایر از جمله علل رایج به شمار می‌رود. وایر به دلیل تماس، کشیده و ساییده‌شدن به قطعات مختلف خودرو، ممکن است دچار پارگی و آسیب شود. لرزش و تکان‌های شدید و مکرر خودرو نیز می‌تواند این مورد را تشدید نماید. ماشین ممکن است به دلایل گوناگون فنی دچار ارتعاش و لرزش شود. این امر می‌تواند منجربه ساییدگی، پارگی و آسیب فیزیکی به وایر شود. گرمای بالای موتور یکی دیگر از موارد حائز اهمیت در خرابی وایر شمع است. وایر شمع اغلب از مواد پلاستیکی ساخته شده و گرمای زیاد دشمن آن است! در نتیجه ذوب‌شدگی و سوختگی را می‌توان یکی دیگر از علل خرابی رایج وایر دانست.
برای آگاهی از خرابی وایر شمع، راه‌های مختلفی وجود دارد. بازرسی چشمی ساختمان و اجزای وایر نخستین راهکار است. بدین منظور کابل و بخش‌های مختلف نظیر کلاهک‌ها را از منظر فیزیکی بررسی کنید. وجود بریدگی، علایمی از خوردگی و یا سوختگی این اجزا، به معنای وجود آسیب در وایر شمع است.
 
یکی دیگر از شیوه های تشخیص خرابی وایر شمع، مشاهده جرقه الکتریکی کوچک در اطراف وایر است. این پدیده نشان می دهد تخلیه جریان الکتریکی خارج از مسیر اصلی جریان انجام می شود. به نوعی می‌توان گفت، انتقال ولتاژ به درستی صورت نمی‌گیرد. بدین منظور یک سیم روکش‌دار را به بدنه خودرو و یک پیچ‌گوشتی متصل نمایید. سپس پیچ‌گوشتی را در اطراف وایر بکشید. در این حالت، در صورت خرابی وایر شمع، می‌توانید جرقه الکتریکی کوچکی را مشاهده کنید.
 
تست وایر شمع
یکی دیگر از شیوه‌‌ها برای آگاهی از خرابی وایر آن است که در هنگام روشن بودن خودرو، وایرها را یک به یک از شمع جداکنید. در صورتی که وایری را جداکردید و ماشین به لرزش افتاد یا دور ماشین به شدت کم شد، یعنی وایر سالم است. چراکه با قطع ارتباط، مسیر انتقال ولتاژ دچار مشکل شده است. اما در صورتی که وایر را جداکردید و تغییری در عملکرد موتور مشاهده نمی‌کنید، احتمالاً وایرخراب است.
علاوه بر راه‌های بیان شده، استفاده از تجهیزات و لوازم یدکی نظیر مولتی‌متر و اندازه‌گیری مقاومت، از دیگر شیوه‌هاست. بدین منظور بایستی مقاومت وایر استاندارد که اغلب در دفترچه خودرو ذکر شده است را درنظر گرفت. سپس به کمک تجهیزات و دستگاه‌های مناسب، این مقدار را اندازه‌گیری نمود. چنانچه از خودروهای ام وی ام استفاده می‌کنید، به منظور تهیه لوازم و تعویض وایر، می‌توانید از نمایندگی فروش قطعات جک  بهره‌مند شوید.
 
رفع برق دزدی وایر شمع
برق دزدی به حالتی گفته می‌شود که باتری خودرو در هنگام خاموش بودن ماشین، مصرف و تخلیه می‌شود. در واقع در تعریفی ساده، یک یا چند قسمت از خودرو بدون توجیه منطقی در حال مصرف باتری هستند.به چنین حالتی که برق خودرو به هدر می‌رود، برق دزدی می‌گویند. نتیجه این امر، تخلیه باتری و بروز مشکل در استارت زدن و در مرحله بعد روشن نشدن خودرو است. در همین راستا، خرابی در وایر شمع، از جمله عواملی است که می‌تواند سبب بروز برق دزدی گردد. جالب است بدانید، کلیه خودروها بسته به مدل‌ و ساختار، مقداری تخلیه باتری دارند. اما نقص و ایراد در بخش‌های مختلف خودرو از جمله وایر به عنوان یکی از شایع‌ترین دلایل برق دزدی، می‌تواند سبب تخلیه و کاهش ییش از حد برق و در نتیجه نقص در عملکرد خودرو شود.
 
برق دزدی وایر شمع
برق دزدی عوامل مختلفی دارد که یکی از شایع‌ترین آن‌ها، خرابی وایر شمع است. ریپ‌زدن ماشین، کاهش قدرت و کارایی موتور و بروز آسیب، از نتایج برق دزدی وایر شمع و نادیده‌گرفتن آن است. در این صورت، در اغلب موارد، الکترود منفی شمع دچار ذوب می‌شود و به دنبال آن، چینی سرشمع آسیب می‌بیند. برای رفع برق دزدی وایر شمع، جایگزینی وایرهای آسیب دیده و استفاده از وایرهای مناسب و سالم بهترین راهکار به‌شمار می‌رود.
شمع خراب به دلیل تأثیر عوامل مختلف، دارای نشانه‌های متفاوتی است. وجود رسوبات، ترک خوردگی و همچنین تغییر ساختمان یا رنگ غیرمتعارف شمع، از علائم مهم و برجسته است. علاوه بر فیزیک و ظاهر شمع، بدکار کردن موتور ماشین و همچنین مصرف نامتعارف سوخت از دیگر نشانه‌هاست. روشن شدن چراغ چک نیز از جمله مواردی است که می‌تواند خبر از وجود آسیب در شمع داشته باشد. البته در این حالت، روشن شدن چراغ چک به تنهایی کافی نیست. معمولاً در صورت بروز خرابی شمع علائم دیگری نیز همراه آن قابل رؤیت است. در این حالت توصیه می‌کنیم با مراجعه به مراکز تخصصی و ارائه دهنده لوازم یدکی لیفان و انجام آزمایشاتی همچون تست دیاگ از سرمنشاً مشکل آگاه شوید.
 
همان‌گونه که اشاره شد، وظیفه اصلی وایر شمع، انتقال ولتاژ و اجرای صحیح عمل جرقه و احتراق سوخت و هواست. در همین راستا از کارافتادگی موتور و کاهش قدرت و راندمان موتور، از اصلی‌ترین و برجسته‌ترین علائم خرابی وایر شمع است. اگر موتور به‌طور ناگهانی از کار می‌ایستد. یا اصطلاحاً جان کافی برای کارکردن ندارد، این احتمال می‌رود که وایر شمع آسیب دیده‌باشد. وجود نقص و ایراد در وایر لزوماً منجربه خاموش شدن موتور نمی‌شود! پس اگر خودروی شما سخت استارت می‌خورد و یا دور موتور دچار اختلال شده‌است، می‌تواند نشانه‌ای از خرابی وایر باشد. برق‌دار بودن بدنه یا قطعات فلزی خودرو، بدکارکردن موتور در حالت درجا و یا با صدای بالا در چنین وضعیتی و همچنین کم و زیاد شدن دور موتور از دیگر علایم خرابی وایر شمع به‌شمار می‌رود.
علت خرابی وایر شمع
وایر شمع، کابلی است که وظیفه انتقال ولتاژ باتری، از کوئل به شمع را برعهده دارد. وجود آسیب و خرابی در وایر می‌تواند منجربه اختلال در عملکرد موتور، کاهش راندمان، برق دزدی و حتی خاموش شدن موتور شود. در همین راستا ساییدگی، پاره شدن، ذوب شدن و سوختگی وایر مهمترین علل خرابی آن است. برای تشخیص خرابی وایر شمع روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مطلب که به نقل از فروشگاه کارمیس منتشر شده است سعی کردیم به صورت ویژه به آن‌ها بپردازیم.
واگذاری صنعت خودرو به رقبا کارخانه خودروسازی ایران به چین واگذار می‌شود؟
فقط با سه کلیک برای خودرو ال ۹۰ خود بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه بخرید
بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث پژو پارس بخر هم تخفیف بگیر: یک تیر و دو نشان
ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث و بدنه ماشین ام وی ام ایکس 200 را از بیمه دات کام آنلاین…
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


عیب یابی و تعمیر
دلایل متداول روشن نشدن خودرو چیست؟
چراغ دینام (باتری) چیست ؟
دنده مرده رفتن یا راه رفتن پیرمردی چیست؟
عیب یابی عدم عملکرد قفل مرکزی سمند معمولی
عدم عملکرد فن دور کند پژو 206 از چیست؟
قیمت
قیمت خودرو جدید دایون Y5 در ایران مشخص شد
قیمت کارخانه محصولات سایپا _ بهمن ۱۴۰۰
کمک فنر جلو کی دی اس مناسب برای پژو 206 چند؟ + جدول
قیمت امروز گوشی‌های اپل آیفون در بازار تهران – 26 دی…
قیمت امروز انواع سکه، طلا و دلار در بازار – 26 دی 1400
اقتصاد
در بازار چه خبر است؟
بررسی بازدهی ۱۰ ماهه بازارها
مردم چقدر پول در بانک ها دارند؟
جزئیات پرداخت وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن
پست های اخیر
علائم خرابی وایر شمع + علت خرابی
نام برترین خودروهای آمریکایی چیست؟
عجیب ترین آپشن های اتومبیل ها در دنیا چیست؟
طرز تهیه خورشت ناردون چیست؟
سیب زمینی تنوری با سس خامه ای
بهترین رانندگان جهان چه کسانی هستند؟
طرز تهیه کیک وانیلی شکلاتی کاستلا چیست؟
چگونه روی شوفاژ یا بخاری میوه خشک کنیم؟
طرز تهیه کوفته کباب ترکی چیست ؟
طرز تهیه اسفناج پلو چیست ؟
طرز تهیه دسر لانه بلبلی چیست ؟
دلایل متداول روشن نشدن خودرو چیست؟
قیمت خودرو جدید دایون Y5 در ایران مشخص شد
طرح تبدیل حواله‌ های ایران خودرو به سایر محصولات
دمنوش برای درمان بیماری کرونا چیست؟
طرز تهیه کیک پرتقالی خونگی چیست؟
طرز تهیه سوهان خونگی با سه قلم مواد
طرز تهیه سوپ شیر مجلسی چیست؟
طرز تهیه کیک کشک بادمجان چیست؟
طرز تهیه تهچین مرغ مجلسی چیست؟
طرز تهیه شامی ترش گیلان چیست؟
آشنایی با انواع خودرو هیبرید و بهترین خودرو هیبرید ایران
بیوگرافی بهنام صفاریان داور مسابقه دست فرمون+عکس
واگذاری صنعت خودرو به رقبا کارخانه خودروسازی ایران به چین…
طرز تهیه لازانیا خوشمزه چیست+عکس
آشپزی
طرز تهیه خورشت ناردون چیست؟
سیب زمینی تنوری با سس خامه ای
طرز تهیه کیک وانیلی شکلاتی کاستلا چیست؟
چگونه روی شوفاژ یا بخاری میوه خشک کنیم؟
اخبار داغ
بهترین رانندگان جهان چه کسانی هستند؟
بیوگرافی بهنام صفاریان داور مسابقه دست فرمون+عکس
بیوگرافی محمد علیزاده و همسرش+عکس
بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش+عکس
عکس
نام برترین خودروهای آمریکایی چیست؟
عجیب ترین آپشن های اتومبیل ها در دنیا چیست؟
آشنایی با انواع خودرو هیبرید و بهترین خودرو هیبرید ایران
معرفی پورشه تایکان اسپرت توریسمو 2022
مسابقات
اولین واکنش آئودی به حضور در مسابقات فرمول یک  
خلاقیت آرایشگر پرتغالی برای تبلیغ مهدی طارمی + عکس
عمارت جدید رونالدو برای روزهای بازنشستگی +عکس
بازی ایران و عراق با حضور تماشاگران برگزار می شود

source

توسط autokhabari