با توجه به داده‌های اعلام‌شده به سازمان امور مالیاتی در زمان حاضر ۵۴۷هزار و ۶۹۲ خودرو شناسایی شده که این تعداد متعلق به ۲۷۲هزار و ۴۹۸ فرد مختلف بوده است، نکته جالب اینجاست که این افراد تنها شامل اشخاص حقیقی‌اند.
به گزارش خودروتک به نقل از تسنیم، مالیات بر خودروهای لوکس یکی از انواع مالیات بر ثروت است. مالیات بر ثروت خود شامل پایه‌های مالیاتی مانند مالیات بر ارث، نقل‌وانتقال سهام، نقل‌وانتقالات املاک، مالیات بر واحدهای مسکونی گرانقیمت، مالیات بر انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین گرانقیمت و درآمد حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه است.
مدت‌ها بود که آغاز مالیات‌ستانی از خودروها‌ی گرانقیمت و خانه‌های لوکس در انتظار تصویب آیین‌نامه اجرایی آن در دولت بود که متأسفانه تا انتهای دولت دوازدهم نیز این اتفاق رخ نداد.
لازم به ذکر است که پس از آغاز به کار دولت سیزدهم هردوی این آیین‌نامه‌ها به تصویب هیئت دولت رسید و هم‌اکنون اقدامات جدی در خصوص اجرای آنها آغاز شده است. براساس آیین‌نامه بند (ش) تبصره 6 ماده واحده قانون بودجه سال 1400، جدول محاسبه مالیات بر انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین گرانقیمت به‌شرح زیر است:
14001106122507316246179310
براساس نرخ‌های در نظر گرفته‌شده در قانون بودجه سال 1400، خودرویی که دومیلیارد قیمت دارد باید مالیاتی معادل 15 میلیون تومان در سال بپردازد.
اطلاعات این خودروها از سوی نیروی انتظامی به سازمان امور مالیاتی داده شده است و براساس بند 42 قانون مالیات بر ارزش افزوده خودروها ارزش‌گذاری خواهند شد.
وی افزود: به‌ازای هر سالی که از کارکرد یک خودرو می‌گذرد 10 درصد از ارزش آن کاسته می‌شود و این موضوع تا سقف 60 درصد در نظر گرفته خواهد شد.
این مقام مسئول سازمان امور مالیاتی در ادامه گفت: در زمان حاضر 547هزار و 692 خودرو در کشور شناسایی شده که این تعداد متعلق به 272هزار و 498 فرد مختلف بوده است. 45 درصد خودروها و 48 درصد افراد مشمول مالیات بر خودروهای سواری و وانت دوکابین گرانقیمت در تهران هستند.
رحیمی در پاسخ به سؤالی در خصوص تفکیک افراد مشمول حقیقی و حقوقی گفت: با توجه به اطلاعات ارائه‌شده از سوی نیروی انتظامی در زمان حاضر تمامی افراد مشمول از اشخاص حقیقی هستند و فرد حقوقی شامل مالیات بر خودروهای سواری و وانت دوکابین گرانقیمت نشده است، البته باید در نظر داشت که براساس قانون مجموع خودروهای اشخاص حقوقی ملاک نیست و هر خودرو به‌صورت مستقل در نظر گرفته می‌شود.
وی با بیان "برای افرادی که در زمان حاضر مشمول مالیات شده‌اند پیامک ارسال شد و این افراد تا پایان بهمن ماه فرصت دارند نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند"، گفت: امکان اعتراض در سامانه برای مؤدیان مالیاتی فراهم شده است و در صورتی که افراد به هر دلیل (از جمله کاهش ارزش خودرو ناشی از تصادف) نسبت به مالیات‌های تعیین‌شده اعتراض داشته باشند می‌توانند آن را در سامانه ثبت کنند تا رسیدگی شود.
به‌نظر می‌رسد با تغییر دولت، سازمان امور مالیاتی به‌شکلی جدی‌تر پیگیر توسعه منابع مالیاتی کشور است. در زمان حاضر اقدامات مربوط به مالیات بر خانه‌های لوکس نیز توسط سازمان امور مالیاتی پیگیری می‌شود، حال باید دید مجموعه این اقدامات در آینده به چه نتیجه‌ای خواهد رسید و چه تأثیری در درآمدهای مالیاتی کشور خواهد داشت.

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari