تیم تحریریه
کارت گواهینامه یکی از کارت‌هایی است که اگر گم شود، شما با دردسر بزرگی مواجه می‌شوید. به احتمال زیاد اکنون که در حال مطالعه این مقاله هستید، کارت گواهینامه باارزش خود را گم کرده‌اید، اما خونسرد باشید و با آرامش به تمامی نکاتی که در ادامه بررسی می‌کنیم، دقت کنید تا هر چه زودتر آن را پیدا کرده یا المثنی آن را دریافت کنید. مفقودی گواهینامه برابر است با رانندگی‌نکردن شما؛ چراکه اگر بدون گواهینامه رانندگی کنید، با دردسر بزرگ‌تری مواجه می‌شوید، اما بهتر است همیشه مراقب این کارت باشید تا دیگر نیازی نداشته باشید دوران پر از استرسی را تحمل کنید. در ادامه همراه ما باشید تا بدانید در زمان گم‌ شدن گواهینامه باید چه کارهایی انجام دهید.
همان‌طور که می‌دانید، تمامی مدارک شناسایی که پیدا می‌شوند به اداره پست تحویل داده می‌شوند. یادتان باشد هر مدرکی را که پیدا می‌کنید، فوراً در صندوق پست بیندازید. زمانی که این کار را می‌دهید، این مدارک در سامانه مدارک یافت‌شده کشور که به نام «پست یافته» است قرار می‌گیرند. این سامانه تمامی مدارک شناسایی پیداشده را ثبت می‌کند. برای این که گواهینامه مفقود شده‌ خود را پیگیری کنید، ابتدا به سامانه پست‌یافته رجوع کنید و نام و نام خانوادگی و دیگر مشخصات‌ خود را وارد کنید. با واردکردن این اطلاعات متوجه می‌شوید آیا گواهینامه شما پیدا شده است یا نه. اگر مدرک شما پیدا شده باشد، تنها با داشتن شناسنامه یا کارت ملی به نزدیک‌ترین دفتر پستی بروید. بعد از اینکه فرم‌های لازم را پر کردید، گواهینامه شما به نشانی آدرس پستی‌شما ارسال می‌شود.
امروزه با توجه به قانون‌های جدید پلیس راهنمایی و رانندگی، کسانی که می‌خواهند گواهینامه المثنی خود را دریافت کنند، دیگر نیازی به درج آگهی مفقودی گواهینامه در روزنامه‌های کثیرالانتشار یا حتی روزنامه رسمی ندارند. همین امر سبب می‌شود مسیر دریافت گواهینامه المثنی شما آسان‌تر شود. برای اینکه گم‌شدن گواهینامه‌تان را اعلام کنید، تنها لازم است به نزدیک‌ترین مرکز پلیس +10 بروید و درخواست گواهینامه المثنی‌ بدهید. در آنجا فرمی را تکمیل می‌کنید که در آن علت درخواست صدور گواهینامه المثنی از شما پرسیده می‌شود. پس لازم است اگر گواهینامه شما به سرقت رفته یا احتمال می‌دهید که به دست کس دیگری افتاده باشد، باید این موارد را در فرم مربوط ذکر کنید. مراکز پلیس +10 به شما کمک می‌کنند و استعلام‌های اولیه را انجام می‌دهند و اگر سابقه‌ای در زمینه سوءاستفاده از مدرک شما وجود نداشت، درخواست شما را ثبت می‌کنند. توجه داشته باشید که در زمان ثبت درخواست‌ به انگشت‌نگاری نیاز است؛ پس یادتان باشد در هنگام مراجعه به مراکز پلیس +10 حضور خود شخص متقاضی برای گرفتن اثر انگشت ضروری و مهم است.
 
مدارک موردنیاز برای گرفتن گواهینامه المثنی.webp
 
برای اینکه گواهینامه المثنی را دریافت کنید، به برخی مدارک نیاز دارید که عبارت‌اند از:
زمانی که می‌خواهید عکس بگیرید، باید به چند نکته توجه کنید. نکته اول این است که عکس شما نباید قدیمی باشد و باید کاملاً جدید باشد. همچنین گردی صورت شما باید به‌طور کامل در آن مشخص باشد. خوشبختانه امروزه بیشتر دفاتر خدمات انتظامی به محل‌هایی برای گرفتن عکس مجهز هستند.
 خوب است بدانید یک عکس مورد قبول یا به عبارت دیگر بیومتریک باید این ویژگی‌ها را داشته باشد:
اگر آقا هستید باید بدون عینک، گردنبند، کراوات و کلاه باشید. همچنین لباستان نباید به رنگ سبز و سفید ساده و همراه با نوشته و طرح باشد. گر خانم هستید، باید حجاب کامل داشته و آرایش غلیظ نداشته باشید و همچنین بدون عینک عکس بگیرید. همچنین روسری و مقنعه شما نباید شلوغ و طرح‌دار سفید یا سبزرنگ باشد. بعد از آماده‌کردن این مدارک، لازم است شما این مراحل را سپری کنید:
 
 مرحله بعدی پس از تحویل تمام مدارک مورد نیاز برای صدور گواهینامه المثنی، دریافت رسیدی است که به شما داده می‌شود و دارای اعتبار قانونی است. در این زمان شما می‌توانید تا زمان صدور گواهینامه المثنی‌، اگر نیاز داشتید آن را به مأموران راهنمایی و رانندگی نشان بدهید. توجه داشته باشید که برای صدور گواهینامه المثنی باید حداقل شش ماه از تاریخ صدور گواهینامه قبلی شما گذشته باشد؛ در غیر این صورت باید منتظر بمانید تا این شش ماه سپری شود. همچنین نشان‌دادن این برگه به مأمور پست هنگام تحویل گواهینامه جدیدتان ضروری است؛ پس لازم است این رسید را در جایی مطمئن و حداقل در دسترس نگه دارید و زمانی که رانندگی می‌کنید، آن را همراه خود داشته باشید.
زمانی که گواهینامه المثنی مفقود می‌شود، باید به یکی از مراکز پلیس +10 مراجعه کنید تا دوباره برای صدور آن اقدام کنید. نکته مهم این است که باید توجه کنید در هنگام دریافت گواهینامه المثنی برای بار دوم شرایط مانند زمانی که برای بار اول درخواست می‌دهید، نیست، بلکه اندکی دشوارتر و سخت‌تر است. براساس آیین‌نامه‌های جدید راهنمایی و رانندگی برای دریافت گواهینامه مجدد المثنی برای بار دوم، ابتدا از تاریخ صدور گواهینامه المثنی اولیه باید حداقل یک سال بگذرد و سپس برای صدور گواهینامه المثنی برای بار دوم درخواست بدهید. حتی اگر کمتر از یک سال از صدور گواهینامه المثنی شما می‌گذرد و آن را دوباره گم کرده‌اید، مانند مرحله قبل ابتدا به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و همان مراحل همیشگی را طی کنید، اما بهتر است خیلی بیشتر مراقب کارت گواهینامه‌تان باشید تا از پرداخت هزینه‌های ناشی از صدور گواهینامه المثنی جلوگیری کنید.
اگرچه رانندگی بدون گواهینامه که منجر به قتل شخص ثالث شود سبب نمی‌شود که ماهیت قتل از غیر عمد ناشی از تخلفات رانندگی به عمد تبدیل شود، در هر حال راننده ملزم به پرداخت دیه کامل مرد یا زن و از سوی دیگر به حبس ناشی از قتل عمد محکوم می‌شود. همچنین به‌سبب قانون جدید مجازات اسلامی باید جزای نقدی نیز پرداخت کند.
در حالت دیگر، اگر راننده خودش مقصر حادثه باشد و آسیب ببیند، به‌دلیل نداشتن گواهینامه یا معتبرنبودن گواهینامه‌اش، دیه یا غرامتی به او پرداخت نمی‌شود؛ بنابراین همه دارندگان گواهینامه اعم از رانندگان انواع اتومبیل و موتورسیکلت در هر شرایطی مانند گم‌شدن یا نیاز به تعویض گواهینامه، باید برای دریافت گواهینامه المثنی با در دست داشتن مدارک تعویض یا تمدید گواهینامه به مراکز صدور گواهینامه مراجعه کنند.
شما برای اینکه در سال 1400 یک گواهینامه المثنی دریافت کنید، باید مبلغ 51 هزار تومان پرداخت کنید. به عبارتی برای تعویض گواهینامه مبلغ 50 هزار تومان و برای حق تمبر مبلغ هزار تومان را پرداخت می‌کنید. این مبلغ فقط از دستگاه‌های کارت‌خوان موجود در دفاتر پلیس + 10 دریافت می‌شود. لبته شما علاوه بر این مبلغ، باید مبلغ دیگری را بابت معاینات چشم‌پزشکی پرداخت کنید. همچنین باید هزینه‌های عکاسی را نیز اضافه کنید. اگر شما می‌خواهید درخواست گواهینامه پایه یکم بدهید، یک معرفی‌نامه برایتان صادر می‌شود که به‌دنبال آن شما باید آزمایش عدم اعتیاد بدهید. برای این آزمایش شما تنها می‌توانید به آزمایشگاه‌های مورد تأیید ناجا بروید.
جمع‌بندی
در این مطلب دیدیم که بعد از مفقودشدن گواهینامه باید چه کارهایی را انجام دهیم و گواهینامه المثنی بگیریم. همیشه این نکته را در نظر بگیرید که گرفتن گواهینامه المثنی برای بار اول بسیار آسان‌تر از گرفتن گواهینامه المثنی برای بار دوم است؛ بنابراین خیلی مراقب گواهینامه‌تان باشید. یادتان باشد به‌محض مفقود شدن گواهینامه‌تان به پلیس اطلاع دهید تا مبادا با گواهینامه‌تان تخلفی صورت بگیرد. آیا شما تجربه مفقودی گواهینامه داشته‌اید؟ تجربه‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید تا دوستان دیگرتان نیز از تجربه‌های شما استفاده کنند.
بنزین به عنوان اصلی ترین ماده مورد نیاز برای حرکت یک خودروی بنزینی، اهمیت ویژه ای در عمر و کیفیت کارکرد موتور خودرو دارد. در صورت استفاده از بنزینی که…
این روزها بحث عدد اکتان، مکمل ها، و اکتان بوسترهایی که توسط پمپ بنزین ها به رانندگان توصیه می شود داغتر از همیشه شده است. اما اصلا اکتان چیست؟ کیفیت…
حتما بارها شده به این فکر کنید که خودرو چگونه حرکت می‌کند؟ یا به طور مشخص، موتور خودرو چطور کار می کند؟ چطور ممکن است با سوختن بنزین در موتور،…
با 200 میلیون تومان چه خودرویی بخرم؟ این سوال احتمالا برای افراد بسیاری که با وجود گرانی های اخیر و اوضاع نابسامان اقتصادی کوشیده اند بودجه ی خرید خودرو را…
در این مقاله از car.ir به مقایسه دنا و دنا پلاس پرداخته ایم. در ادامه به مقایسه طراحی ظاهری این دوخودروی محبوب میپردازیم، سپس مشخصات فنی دنا و دنا پلاس…
مقایسه رانا پلاس و پژو 206 صندوقدار کلاس سدان اقتصادی از کلاس های پرطرفدار خصوصا در بازار خودروی کشور ما محسوب می شود. چرا که این کلاس در کنار ویژگی…
مسخره است، ملت نادون نخرید????
ارزش خرید نداره بخدا ملت نادون
آقا بعد از ۲۸ بار ثبت نام بلخره۲۰۷ بردم
یعنی الان به صورت قرعه کشیه و اینجور نیست که اگه ظرفیت پر شد دیگه…
خودرو فروش ها بگم بهتره چرا که خودروساز نیستن همه اش از چین وارد میکنن…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمامی حقوق محتوای منتشر شده در این سایت متعلق به car.ir است.
بازنشر محتوا بدون اشاره به منبع، غیرمجاز و حق car.ir برای پیگیری از طریق DMCA محفوظ است.

source

توسط autokhabari