به گفته وزیر صمت، در مراسم روز ملی صنعت، معدن و تجارت، آیین نامه واردات خودرو فردا تعیین تکلیف می شود.
به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، فاطمی امین در حاشیه مراسم روز ملی صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسش پایگاه خبری اسب بخار مبنی بر آخرین وضعیت آیین نامه واردات تصریح کرد: «طرح آیین نامه واردات خودرو در دستور کار هفته گذشته دولت قرار داشت، اما با توجه به کثرت برنامه ها مهلت برای بررسی مهیا نشد. با این شرایط، مقرر شد فردا (یکشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۱) در جلسه هیئت دولت این طرح تعیین تکلیف شود.»
وی در ادامه با اشاره به این که در تولید خودروی متناسب با قدرت خرید مردم دچار نقص هستیم بیان کرد: «در سال‌های گذشته این نقص با فروش پراید جبران می‌شد و اکنون تا حدودی با تیبا جبران می‌شود.»
عضو کابینه دولت سیزدهم اضافه کرد: «اما این محصولات کیفیت مناسب را ندارند، ما باید به سمت تولید خودرو‌های اقتصادی برویم یعنی خودرو‌هایی که هم قیمت مناسب دارند و هم با قدرت خرید مردم سازگار هستند.»
وزیر صمت ادامه داد: «ممکن است یک خودرو با قیمت واقعی و معقول عرضه شود، اما باز هم بخشی از مردم قادر به خرید آن نباشند و این نقص در صنعت خودروسازی ما وجود دارد.»
وی تصریح کرد: «در آیین نامه واردات خودرو نیز امتیاز ویژه‌ای برای خودرو‌های اقتصادی گذاشتیم تا هم به تعداد بیش تری وارد شوند و هم سقف قیمتی به گونه‌ای باشد که افراد بیش تری قدرت خرید آن را داشته باشند، البته این خودر‌وهای وارداتی هم باید به تدریج داخلی سازی شوند.»
وزیر صمت ادامه داد: «در خصوص قیمت خودرو هم اکنون با چند نوع قیمت مواجه هستیم، اولین قیمت بازار است که خیلی بالاتر از قیمت کارخانه است و علت هم این است که بازار خودرو سوداگری شده است و چون عرضه با تقاضا اختلاف دارد، قیمت بازار ۵۰ تا ۸۰ درصد بالاتر از قیمت کارخانه است.»
فاطمی امین اضافه کرد: «قیمت دیگری که ما در خودرو با آن مواجه هستیم قیمت فروش کارخانه است که براساس قیمت تمام شده تعیین می‌شود و امسال با خودروسازان توافق کردیم قیمت تمام شده را کاهش دهند تا زیان آن‌ها هم کم تر شود.»
وی همچنین در خصوص قرعه‌کشی خودرو و شایعاتی که هفته گذشته مبنی بر تعلیق آن به وجود آمده بود، توضیح داد: «با توجه به حمله‌ نرم افزاری به صنعت فولاد، این نگرانی ایجاد شد که حمله مشابه‌ای برای قرعه کشی خودرو انجام شود، بنابراین شرکت اجراکننده قرعه کشی ملزم شد قبل از دور جدید ثبت نام، مجوزهای امنیتی دریافت کند.»
وزیر صمت همچنین در ادامه از محقق شدن ۹۸ درصدی برنامه تولید خودروسازان در سه ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: «خوشبختانه روند تولید خودرو در کشور به خوبی در حال پیشرفت است.»
فاطمی‌امین تصریح کرد: «در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی در تولید خودرو و همچنین عدم تولید خودروی ناقص به ثبت رسیده است.»
وی توضیح داد: «برنامه‌ای که امسال وزارتخانه از خودروسازان گرفته تولید بیش از ۱.۵ میلیون دستگاه خودروست که در بهار امسال ۹۸ درصد آن برنامه محقق شده است.»
عضو کابینه دولت سیزدهم اضافه کرد: «همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، وزارت صمت برنامه‌ریزی کرده است در سال ۱۴۰۱ قرعه‌کشی خودرو را به‌تدریج حذف کند، البته این عبارت به‌درستی در برخی رسانه‌ها منتقل نشده و از ابتدا نیز مقرر نبوده است که از آغاز سال قرعه‌کشی حذف شود، بلکه به‌تدریج و در طول سال این مهم اتفاق خواهد افتاد.»
وزیر صمت تأکید کرد: «برای حذف قرعه‌کشی چند کار باید انجام شود که نخستین آن ارتقای تولید است، زیرا عدم تعادل بین عرضه و تقاضا با عرضه ۹۰۰ هزار دستگاهی در سال گذشته و در مقابل، تولید تقاضای بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاهی سبب شده است شکافی ایجاد شود و بازار خودرو متلاطم گردد.»
فاطمی امین اظهار کرد: «هر چه در سال ۱۴۰۱ جلوتر می‌رویم تولید خودرو بیش تر می شود و این شکاف بین عرضه و تقاضا کم تر خواهد شد.»
وی خاطرنشان کرد: «امسال تولید تعداد بیش تری از خودروی پژو ۲۰۶ در دستور کار است، همچنین خودروی تارا و شاهین چهار برابر بیش از سال گذشته تولید خواهد شد.»
علی طجوزی
عکس: علیرضا پاداش
پایگاه خبری اسب بخارتست و بررسی لاماری ایما به عنوان جدیدترین کراس اوور مونتاژی بازار ایران و مقایسه دو اسکوتر یاماها N-MAX و هوندا PCX، آن چیزی است که در آخرین قسمت فصل هفتم اسب بخار به نمایش در آمده است.
در قسمت یازدهم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی FMC T5 فردا موتورز رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی این قسمت مقایسه رنو تندر ۹۰ اتوماتیک با دانگ فنگ H30 کراس را انجام داده ایم.
در قسمت دهم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی دایون Y5 در کویر مرنجاب رفته ایم. همچنین در این برنامه تجربه سفر یک روزه به کویر و قواعد این دسته از طبیعت گردی ها را با مخاطبان خود به اشتراک گذاشته ایم.
تست و بررسی هایما S5 جدید با جعبه دنده ۶AT آیتم اصلی قسمت نهم فصل هفتم اسب بخار است که می توانید در این برنامه به تماشای آن بنشینید.
در قسمت هشتم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی کراس اوور KMC K7 کرمان موتور رفته ایم. همچنین در بخش تست موتورسیکلت ها، بررسی اسکوتر هیبریدی یاماها گرندفیلانو را انجام داده ایم و در آیتم خودروچی نیز، تویوتا یاریس و هیوندای i20 مونتاژ آپشنال را با هم مقایسه نموده ایم.
تارا دوست معولی در هفتمین قسمت از فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی ایران خودرو تارا در نسخه دنده ای رفته ایم و این سدان ملی جدید را به چالش کشیده ایم. همچنین در بخش دوچرخه، به سراغ تست و بررسی یاماها WR155 رفته ایم و این موتورسیکلت به نسبت آفرودی را […]
در این قسمت از فصل هفتم اسب بخار، تست و بررسی سدان جدید FMC 511 را انجام داده ایم. در ادامه برنامه به سراغ مقایسه پژو ۲۰۷i دنده ای و دنا پلاس دنده ای رفته ایم و یاماها ان مکس را هم در بخش بررسی موتورسیکلت ها تست نموده ایم.
در قسمت پنجم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی ام وی ام ۳۱۵ پلاس رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی، به بررسی مزدا ۳ قدیمی و هیوندای آوانته در بازار کارکرده ها پرداخته ایم. در آیتم تیپ کار هم به سراغ کیت های زیربندی ارتقا یافته خودروهای دو دیفرانسیل رفته ایم و […]
در قسمت چهارم از فصل هفتم اسب بخار به تست و بررسی هیوندای آزرا مدل ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ و مقایسه بین دو اسکوتر شهری هوندا کلیک و وسپا VX-L پرداختیم.
قسمت سوم فصل هفتم اسب بخار «ارتفاع پَست» نام دارد و در قالب یک ویژه برنامه تهیه شده است. در این برنامه دو خودروی یواز پاتریوت و یواز پیکاپ مورد تست و بررسی قرار گرفته اند.
در قسمت دوم فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی آفرودی پیکاپ KMC T8 کرمان موتور رفته ایم و این خودرو را به یک چالش کوهستانی دعوت کرده ایم. همچنین در این برنامه موتورسیکلت سری تریل T2 شرکت کویر موتور هم توسط مجریان این برنامه تست شده و در آیتم خودروچی هم نگاهی به پژو پارس LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ انداخته ایم.
بالاخره انتشار اولین قسمت فصل هفتم اسب بخار با تست و بررسی فیدلیتی گروه بهمن و یاماها ایروکس آغاز شد. بالاخره پخش فصل هفتم اسب بخار در تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری، در این برنامه خودروها و موتورسیکلت های مختلفی مورد تست و بررسی قرار بگیرند. قسمت اول فصل […]


source

توسط autokhabari