wp-header-logo-297.png

مجله همراه مکانیک » مقایسه خودرو
پژو ۴۰۵ SLX و ساینا EX دو خودرو اقتصادی تولید داخل هستند که از بسیاری جهات رقیب هم محسوب می‌شوند و قطعا برخی مشتریان در خرید یکی از این دو مدل دچار سردرگمی خواهند شد. در این مقاله قصد داریم این دو سدان تولید داخل را به طور کامل بررسی کنیم و مقاله مقایسه پژو ۴۰۵ و ساینا را در اختیارتان بگذاریم تا آن دسته از مشتریانی که قصد خرید ساینا یا خرید پژو 405 را دارند و  هنوز نمی‌دانند باید پژو ۴۰۵ SLX بخرند یا ساینا EX، راحت‌تر بتوانند بین این دو ماشین نسبتا ارزان‌قیمت داخلی یکی را انتخاب کنند.
میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو
پژو ۴۰۵ SLX به عنوان نسخه فیس‌لیفت مدل GLX وارد بازار ایران شد و در حال حاضر با برچسب تنها عضو خانواده پژو ۴۰۵ همچنان به تداوم حضور خود در بازار کشور ادامه می‌دهد. با توجه به آنکه بدنه این خودرو حدود بیش از ۳۰ سال پیش طراحی شده است، بنابراین درمجموع نمی‌توان المان‌های چندان مدرن و جذاب مطابق سلیقه‌های امروزی را در آن مشاهده کرد.

در سوی دیگر ساینا حضور دارد که نسخه فیس‌لیفت تیبا به‌حساب می‌آید و نمای جلو – عقب آن کاملا عوض شده است و تقریبا زیباتر از پژو ۴۰۵ SLX به نظر می‌رسد. بنابراین اگر بخواهیم تعصب را کنار بگذاریم، مسلما ظاهر ساینا شکیل‌تر از پژو ۴۰۵ احساس می‌شود. با این حال بسیاری از مشتریان هنوز هم استایل نسبتا ساده‌تر پژو ۴۰۵ را به چهره بزک‌شده ساینا ترجیح می‌دهند.
میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو
اوضاع کابین هر دو خودرو چه از لحاظ طراحی و چه از لحاظ کیفیت متریال چندان سطح بالا نیست و می‌توان گفت که مشتریان بسته به سلیقه خود می‌توانند نظر مساعدی نسبت به طراحی داخلی یکی از این دو ماشین اقتصادی داشته باشند. ضمنا پلاستیک خشک متریال اصلی تشکیل‌دهنده داشبورد و رودری‌های این خودروهاست که کیفیت چندانی هم ندارد.
ساینا
مزیت کابین پژو ۴۰۵ نسبت به ساینا فضای بسیار جادارتر آن به ویژه برای سرنشینان ردیف عقب است که در نتیجه خانواده‌های پرجمعیت‌تر با راحتی بیشتری می‌توانند از این سدان ایران خودرو استفاده کنند. البته ساینا هم نسبت به خودروهای هم‌رده خود فضای داخلی کافی دارد اما با این حال به پای کابین ۴۰۵ نمی‌رسد. صندوق عقب پژو ۴۰۵ هم وسیع‌تر است؛ چراکه می‌تواند ۴۷۰ لیتر اسباب وسایل را درون خود جا دهد. این در حالی است که درون صندوق عقب ساینا تنها حدود 370 لیتر فضا یافت می‌شود. بنابراین درمجموع کابین پژو ۴۰۵ بهتر می‌تواند پاسخگوی نیازهای خانوادگی باشد.
پژو ۴۰۵ اس ال ایکس به خاطر بهره‌مندی از موتور ۱۶ سوپاپ TU5 از قوای نسبتا قابل قبولی سود می‌برد و استهلاک فنی آن نسبت به مدل جی ال ایکس مجهز به موتور ۱۸۰۰ سی سی XU7 بسیار کاهش پیدا کرده است. همچنین سروصدای پیشرانه کمتر شده و در نتیجه آرامش بیشتری درون کابین این خودرو احساس خواهد شد. موتور TU5 پژو ۴۰۵ قدرتی برابر ۱۰۵ اسب بخار به علاوه ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور را از طریق گیربکس ۵ دنده دستی به چرخ‌های جلو می‌رساند.
در سوی دیگر ساینا به یک موتور ۸ سوپاپ متکی است که قدرت پایین‌تری دارد. موتور M15 ساینا که با تیبا مشترک است، قدرتی معادل ۸۷ اسب بخار به علاوه ۱۲۸ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند و آن را به گیربکس ۵ دنده دستی تحویل می‌دهد.
مقایسه پژو 405 و ساینا
در مقایسه پژو 405 و ساینا، با توجه به وزن کمتر ساینا می‌توان گفت که از لحاظ چابکی این خودرو نسبت به پژو ۴۰۵ اس ال ایکس ضعف چندانی نشان نمی‌دهد و شاید گاهی موارد چابک‌تر از محصول ایران خودرو عمل کند. اما در اصل می‌توان گفت که چابکی هر دو خود تقریبا همسان است.
مقایسه پژو 405 و ساینا از نظر سیستم تعلیق؛ تعلیق این دو هم به‌گونه‌ای تنظیم شده که نه خیلی خشک باشد و کوبش‌های شدید آن موجب آزار سرنشینان شود و نه می‌توان آن را کاملا نرم و دلنشین تلقی کرد. البته در این میان شاید برخی مشتریان از سواری و عملکرد سیستم تعلیق پژو ۴۰۵ رضایت بیشتری داشته باشند. عملکرد ترمزهای ساینا و ۴۰5 نیز کاملا معمولی است و در موارد عادی می‌توان روی قدرت آنها در متوقف ساختن به موقع خودرو از سرعت‌های بالا حساب کرد.
اما نکته دیگر این است که در هنگام دور زدن به ویژه در مسیرهای تنگ و باریک، پژو ۴۰۵ مانورپذیری بهتری دارد و این در حالی است که سیستم فرمان ساینا در این باره کمی محدودیت نشان می‌دهد؛ به نحوی که باید در مسیرهای نه‌چندان باریک هم خودرو را به صورت چندفرمانه سروته کرد.
ساینا
پژو 405 SLX
مدل خودرو
4 سیلندر خطی-M15
یورو4 – 8 سوپاپ
4 سیلندرخطی TU5 – 16 سوپاپ
پیشرانه
1503 سی سی
1587 سی سی
حجم موتور
87 اسب بخار
105 اسب بخار
حداکثر قدرت
128 نیوتن متر
142 نیوتن متر
حداکثر گشتاور
دستی پنج سرعته
دستی پنج سرعته
گیربکس
7.02
7.5
مصرف سوخت (ترکیبی)
لیتر در 100کیلومتر
12.8 ثانیه
13.2 ثانیه
شتاب 0 تا 100
41 لیتر
70 لیتر
ظرفیت باک سوخت
175km/h
190 km/h
حداکثر سرعت
قاعدتا هیچکدام از ما آپشن رفاهی خارق‌العاده‌ای را در این سطح از محصولات ایران خودرو و سایپا انتظار نداریم. بنابراین ساینا و پژو ۴۰۵ در این زمینه بسیار محدود ظاهر شده‌اند. آینه‌های جانبی برقی، رادیوپخش با USB و شیشه‌های برقی جلو تنها امکانات رفاهی مشترک این دو خودرو هستند. 
کابین داخلی ساینا
البته ساینا کمی بهتر عمل کرده و علاوه بر شیشه بالابرهای برقی عقب، از سیستم تنظیم تهویه دیجیتال برخوردار شده است. بنابراین می‌شود گفت وضعیت ساینا اندکی نسبت به پژو ۴۰۵ در بحث آپشن‌های رفاهی بهتر است.
کابین داخلی 405
از نظر مقایسه پژو 405 و ساینا در بحث ایمنی، اگرچه کارنامه ایمنی این دو محصول برای ما چندان روشن نیست، اما اگر نگاهی به وضعیت عمومی خودروهای داخلی بیندازیم، مسلما نمی‌توانیم امید چندانی به میزان امنیت ساینا و پژو ۴۰۵ داشته باشیم. از لحاظ امکانات ایمنی هم به جز تجهیزات استانداردی همچون دو کیسه هوا، ترمزهای ضد قفل ABS و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD، امکانات شاخص و مدرن دیگری برای پژو ۴۰۵ اس ال ایکس و ساینا EX دنده‌ای در نظر گرفته نشده است. بنابراین به هیچ وجه نباید روی سطح بالای ایمنی این خودروها حساب کرد.
پژو 405 SLX
ساینا
خودرو
ايموبيلايزر، قفل مركزي با ريموت،كمربندهاي ايمني جلو با قابليت تنظيم ارتفاع
 سیستم ضدسرقت / قفل مرکزی / قفل ایمنی کودک درب‌ها / کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع حسگر پارک عقب
تجهیزات ایمنی و حفاظتی
ABS و EBD – جلو دیسکی – عقب کاسه‌ای
ABS و EBD – جلو دیسکی – عقب کاسه‌ای
سیستم ترمز
راننده و سرنشین جلو (دو عدد)
راننده و سرنشین جلو (دو عدد)
کیسه هوا
از لحاظ شرایط بازار و رونق خریدوفروش می‌توان گفت که وضعیت پژو ۴۰۵ SLX و ساینا EX دنده‌ای کاملا گرم و پرحرارت دنبال می‌شود و مشتریان خودروهای نسبتا ارزان‌قیمت بازار تمایل زیادی به خرید این دو خودرو دارند.
در باب نتیجه‌گیری و جمع‌بندی مقاله مقایسه پژو ۴۰۵ و ساینا هم باید گفت که بسته به نیاز و نوع سلیقه مشتری، هر یک از این دو سدان شهری می‌تواند خودرویی مناسب و تا حدودی کم استهلاک برای اقشار با درآمد پایین‌تر باشد. در این میان اگر خانواده پرجمعیتی دارید توصیه می‌کنیم پژو ۴۰۵ اس ال ایکس را انتخاب کنید. چراکه این خودرو کابین جادار و صندوق عقب بسیار بزرگی را ارائه می‌دهد و برای مسافرت‌های خانوادگی کاملا مناسب‌تر است. با این حال قطعات یدکی پیشرانه آن نسبت به موتور ساینا کمی گران‌تر بوده و در صورت خرابی هزینه بیشتری روی دست مالک خواهد گذاشت.
 در سوی دیگر ساینا طراحی زیباتری دارد و از جهت هزینه تعمیرات و قطعات یدکی، استهلاک کمتری برای مالک خود به دنبال خواهد آورد. اما کابین و صندوق عقب آن کوچکتر است و نمی‌تواند اتومبیل بهتری برای خانواده‌های پرجمعیت‌تر باشد.
ساینا
۴۰۵slx
.خودم مدتی داشتم رد کردم اس ال ایکس گرفتم.اطرافیان من هم دارند و اینکه هر کسی رو که دیدم داره از بی پولی و ناچاری خریده .البته نظر سنجی هم انجام دادم هم به همین نتیجه رسیدم .پول یه ماشین بدید که طراحیش مهندسی باشه نه پرایده تقویتی و فیس لیفت. خود دانید .از ما گفتن بود
حالا ت سالمه خوبه یواش یواش خرج میزاره رو دستت منم خودم دارم کلا خانواده پژو پر استهلاک هستند وسلام
همراه مکانیک، همراه مطمئن شما در فرآیند خرید و فروش خودرو‌ست. این مجموعه با تجریه‌ی هزاران همراهی در خرید و با ارائه‌ی خدمات همه جانبه‌ی خودرویی، در مسیر خلق بهترین تجربه‌ی ممکن از خرید و فروش، کنار شماست.
با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک، یک دستیار متخصص خودرویی داشته باشید و از خدمات متنوع این شرکت بهره‌مند شوید.

source

توسط autokhabari