wp-header-logo-504.png


فهرست مطالب
برای بیان وجود مشکل در تمامی خودروها از علائم مختلفی استفاده می شود که هر کدام نشان دهنده وضعیت کلی یکی از بخش های آن است. چراغ روغن موتور هم یکی از این علائم است که روی آمپر خودرو قرار دارد. روی آمپر چندین چراغ اخطار وجود دارد که هرکدام خرابی و اختلالی را در خودرو هشدار می دهند. که روشن شدن ناگهانی آن ها از جمله چراغ روغن در حین رانندگی، هشداری مهم از یک آسیب جدی در خودرو است.
تعمیر خودرو مکانیک خودرو عیب یابی خودرو علت روشن شدن چراغ روغن پراید دلایل روشن شدن چراغ روغن علت روشن شدن چراغ روغن 405 بهترین تعمیرگاه پراید
روشن شدن چراغ روغن با علامت یک روغن دان مشخص می‌شود. اما برخی از رانندگان روشن شدن چراغ روغن و چراغ check که مربوط به هشدار خرابی در موتور است را با هم اشتباه می گیرند. و با روشن شدن چراغ روغن سریعا به سمت موتور می‌روند و یا بالعکس. این در حالی است که این چراغ با چراغ خطر مرکزی در ارتباط است و به محض روشن شدن باید خودرو را متوقف کرد.
گاهی با افزایش و کاهش دور موتور (روشن شدن چراغ روغن در دور موتور)، چراغ روغن خاموش و روشن می‌شود و یا گاهی در زمان گرم شدن موتور این چراغ روشن می‌شود و تا زمان تعمیر خاموش نمی‌شود. روشن شدن چراغ روغن را چه بصورت دوره‌ای و چه به صورت دائمی باید جدی گرفت و سریعا نسبت به بررسی علت روشن شدن چراغ روغن اقدام کرد.
روغن موتور ۳ کارایی مهم برای خودرو به ویژه موتور خودرو دارد.
۱- یکی از آن کارهایی که روغن موتور انجام می‌دهد این است که قطعات فلزی داخل موتور را روان کاری کرده و اصطکاک را کاهش می‌دهد تا این قطعات به آرامی حرکت کنند.
۲- یکی دیگر از وظایف روغن موتور این است که به پخش و توزیع متناسب گرما در موتور کمک کرده و مانع از ذوب قطعات در اثر حرارت زیاد یا آسیب به آن‌ها می‌شود.
۳- آخرین کاری که روغن موتور انجام می‌دهد این است که کثیفی و ذرات ریز را جمع کرده و آن‌ها را در فیلتر روغن موتور قرار می‌دهد.
هرگونه اختلال که باعث شود روغن به درستی به وظیفه خود عمل نکند باعث روشن شدن چراغ روغن می‌شود
دلایل روشن شدن چراغ روغن راهکار خاموش کردن چراغ روغن روشن‌ شدن چراغ روغن روشن شدن چراغ روغن 206 روشن شدن چراغ روغن رانا روشن و خاموش شدن چراغ روغن پراید علت روشن شدن چراغ روغن 405 علت روشن شدن چراغ روغن پراید علت روشن شدن چراغ روغن سمند علت روشن شدن چراغ روغن مزدا3 علت روشن شدن چراغ روغن واستپ 206 آموزش عیب یابی خودرو آموزش تعمیر خودر
۱- کاهش سطح فشار روغن
خودرو بدون روغن شاتون زدن چیست عوارض کم بودن روغن موتور دلایل یاتاقان زدن موتور خسارت زدن به ماشین هزینه تعمیر خودرو وظایف روغن موتور دلایل بریدن میل لنگ
از جمله شایع ترین عواملی که منجر به روشن شدن چراغ روغن در خودرو می شود، کاهش سطح فشار روغن در موتور می باشد. این موضوع می تواند بلافاصله به موتور فشار وارد کرده و در صورت عدم اعتنا به آن، باعث سوختن موتور و ایجاد خسارات سنگین به خودرو شود.
همان طور که در بالا گفته شد روغن موتور نقش خنک کنندگی و همچنین روان کردن حرکت اجزای موتور را بر عهده دارد. وجود هر گونه مشکل در این امر، باعث خشک کار کردن خودرو، اصطکاک بیش از اندازه بین اجزای مختلف موتور، داغ شدن بیش از حد موتور و در نهایت از حرکت بازماندن و ایجاد خسارت شدید به موتور می شود. این خسارت تا سوختن موتور و تعویض کامل موتور نیز می تواند پیش رود. بنابراین دقت داشته باشید که روشن شدن چراغ روغن، یک اخطار مهم است و باید سریعا به آن واکنش نشان داد.
۲- – کم شدن میزان روغن در مخزن روغن موتور
دلایل روشن شدن چراغ روغن علت روشن شدن چراغ روغن پراید روشن شدن چراغ روغن 206 علت روشن شدن چراغ روغن 405 علت یاتاقان زدن خودرو آموزش عیب یابی خودرو آموزش تعمیر خودرو علائم خراب شدن اویل پمپ
اگر در بررسی علت روشن شدن چراغ روغن از میزان فشار روغن موتور مطمئن شدید به سراغ مخزن روغن بروید و میزان روغن موجود در مخزن را با استفاده از گیج بسنجید و در صورت کم بودن روغن مقداری روغن موتور به آن اضافه کنید.
یکی از علت‌های مهمی که هم باعث کاهش فشار روغن موتور و هم کم شدن میزان روغن در مخزن می‌شود کیفیت روغن موتور است. هرچقدر کیفیت روغن پایین تر باشد میزان روغن در مخزن و فشار آن کمتر خواهد بود. البته قبل از شک کردن به کیفیت روغن از قاطی نشدن آب و بنزین با آن در هنگام کار کردن مطمئن شوید.
۳- خرابی فیلتر روغن

وجود هرگونه مشکلی در فیلتر روغن مستقیما بر عملکرد روغن تاثیرگذار خواهد بود. چراکه در اینصورت، تصفیه روغن به نحو شایسته و بایسته انجام نشده و این امر می‌تواند باعث روشن شدن چراغ موتور شود. همچنین استاندارد نبودن فیلتر، سرعت چرخش روغن در موتور را کاهش داده و در نتیجه باعث کاهش فشار روغن و روشن شدن چراغ روغن موتور خواهد شد.
مشکلات گیربکس اتوماتیک 206 آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک قیمت گیربکس al4 گیربکس al4 ساخت کجاست اجزای گیربکس اتوماتیک انواع گیربکس اتوماتیک اجرت تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع روغن گیربکس اتوماتیک ایسیو گیربکس اتوماتیک تقه زدن گیربکس اتوماتیک 206 بهترین گیربکس اتوماتیک
پمپ روغن یا اویل پمپ اگر به خوبی به وظایف خود عمل نکند، ممکن است فشار روغن در جریان حرکت در بخش های مختلف موتور، کاهش یابد و در نتیجه چراغ روغن در پشت آمپر روشن شود. این پمپ که معمولا با استفاده از قدرت موتور فعالیت می کند، در اثر عدم عملکرد صحیح تسمه پروانه یا دینام نیز نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. بنابراین، قبل از اقدام به تعویض این قطعه، تسمه، بلبرینگ و پولی این پمپ را نیز تست کنید.
۵- خرابی میل لنگ، یاتاقان، میل سوپاپ
دلایل روشن شدن چراغ روغن علت روشن شدن چراغ روغن پراید روشن شدن چراغ روغن 206 علت روشن شدن چراغ روغن 405 علت یاتاقان زدن خودرو آموزش عیب یابی خودرو آموزش تعمیر خودرو علائم خراب شدن اویل پمپ
پس از بررسی و رفع مشکل در موارد گفته شده، اگر چراغ روغن خاموش نشد به خرابی میل لنگ، میل سوپاپ و یاتاقان‌ها شک کنید و علت روشن شدن چراغ روغن را در این بخش‌ها بررسی کنید.
۶- وجود ناخالصی در روغن
آب بندی پراید آب بندی ساینا آب بندی تیبا 2 آب بندی خودرو تازه تعمیر آب بندی ماشین پس از تعمیر موتور بهترین روش آب بندی ماشین تازه تعمیر آب بندی پژو 405 آب بندی دنا ef7
چنانچه روغن با آب یا بنزین مخلوط شود، غلظت روغن کاهش یافته و ویسکوزیته آن از مقدار استاندارد خارج خواهد شد. در این صورت نمی‌توان انتظار عملکردی موثر از روغن داشت. لذا چراغ روغن روشن خواهد شد. وجود مشکل در انژکتور، خرابی سرسیلندرها و … احتمال اختلاط بنزین و روغن را افزایش می‌دهد.
دلایل روشن شدن چراغ روغن علت روشن شدن چراغ روغن پراید روشن شدن چراغ روغن 206 علت روشن شدن چراغ روغن 405 علت یاتاقان زدن خودرو آموزش عیب یابی خودرو آموزش تعمیر خودرو علائم خراب شدن اویل پمپ
در این مواقع ابتدا چک کنید که نشتی وجود نداشته باشد و در صورت نبود نشتی، می توانید بخش های دیگری از خودرو را چک کنید:
۱- اگر مدت زیادی از تعویض روغن موتور ماشین گذشته باشد این احتمال می رود که فیلتر آن مسدود شده باشد. بهتر است یک بار روغن ماشین را تخلیه کرده و پس از تعویض فیلتر آن، روغن جدید را داخل مخزن بریزید. اگر مشکل از فیلتر بوده باشد، پس این بار چراغ روغن پس از استارت ماشین باید خاموش شود.
۲- اگر سطح روغن موتور پایین بود ولی هیچ نشانی از نشت در موتور نیافتید، پس احتمال سوزانده شدن روغن توسط موتور را هم باید بررسی کرد. روغن موتور نباید وارد سیلندر شده باشد. زیرا در غیر این صورت پس از ترکیب شدن با اکسیژن موجود در سیلندر، به راحتی سوخته و تبخیر خواهد شد.
یک دستگاه اندازه گیری هوای فشرده تهیه کرده و با استفاده از آن همه سیلندرهای ماشین را برای پیدا کردن علت روشن شدن چراغ روغن در دور موتور پایین تست کنید. اگر مقدار نشان داده شده برای یکی از سیلندرها کمتر از بقیه بود پس حتما موتور ماشین را برای تعمیر و بررسی بیشتر به یک متخصص نشان دهید.
۳- با استفاده از دفترچه راهنمای ماشین، مکان واحدهای ارسال به روغن موتور را بررسی کرده و کابل های آن را جدا کنید. بررسی کنید که آیا این کار هیچ تاثیری بر روی عملکرد روغن موتور می گذارد یا خیر. اگر مساله خاصی پیش نیامد پس می توان گفت مشکل از فشار روغن نیست. اما هر واکنش دیگری از سوی ماشین نشان خواهد داد که مشکل دقیقا از همین نقطه است.
۴- اگر مشکل از فشار روغن بود پس باید پمپ روغن عوض شود. این پمپ در واقع عامل جریان یافتن روغن درون موتور است. بنابراین هر گونه مشکلی در آن می تواند تاثیر بسزایی بر عملکرد کلی موتور داشته باشد. نصب یک پمپ جدید کار آسانی نخواهد بود. بنابراین اگر تخصص و ابزار لازم را ندارید خودسرانه به این کار نپردازید.
با مهمترین سنسورهای خودرو و علائم خرابی آن آشنا شوید +عکس
دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری رنو کولیوس
ایرادات فنی در عملکرد خودرو و دلایل احتمالی آن چیست ؟
تکنولوژی HSA چیست و چه کاربردی دارد ؟
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مطالب پربازدید
چگونه می توان روغن سوزی موتور خودرو را رفع کرد؟
8 دلیلی که باعث یکسره شدن فن خودرو می شود چیست ؟
شمع دو پلاتین استفاده کنیم یا تک پلاتین؟
عیب یابی خودرو: چه عواملی باعث لرزش موتور خودرو می شود؟
تفاوت عمده میان روغن موتور گازسوز با روغن موتور بنزینی و…
عیب یابی و تعمیر
با مهمترین سنسورهای خودرو و علائم خرابی آن آشنا شوید +عکس
دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری رنو کولیوس
مهم ترین دلایل روشن شدن چراغ هشدار روغن چیست ؟
ایرادات فنی در عملکرد خودرو و دلایل احتمالی آن چیست ؟
تکنولوژی HSA چیست و چه کاربردی دارد ؟
اخبار روز
در آیین‌نامه واردات خودرو نفوذ موثر خودروسازی‌ها مشهود است
قیمت خودرو در بازار آزاد در ۱۸ تیر ۱۴۰۱
از نظر وزارت صمت پلتفرم سمند و تیبا قدیمی است
با مهمترین سنسورهای خودرو و علائم خرابی آن آشنا شوید +عکس
آغاز ثبت نام آزمون استخدامی بخش خصوصی -تیر 1401
دفترچه راهنمای سرویس و نگهداری رنو کولیوس
مهم ترین دلایل روشن شدن چراغ هشدار روغن چیست ؟
ایرادات فنی در عملکرد خودرو و دلایل احتمالی آن چیست ؟
تکنولوژی HSA چیست و چه کاربردی دارد ؟
توقف تولید سمند و تیبا منتفی شد ؟
دلیل خروج آب از اگزوز خودرو چیست؟
نرخ مالیات خودروهای لوکس
تخفیف بیمه به افراد درجه یک خانواده منتقل می شود
۲ پیشنهاد برای قیمت‌ گذاری خودرو در شورای عالی امنیت ملی
شرایط فروش پیکاپ کلوت مکث موتور – تیر ۱۴۰۱
نسل بعدی کرایسلر ۳۰۰ در سال ۲۰۲۶ عرضه می‌شود
قیمت انواع لنت خودرو چقدر است؟
سپردن واردات به خودروسازان تمسخر قانون‌گذار است
عرضه قطعات یدکی خودرو به بازار با کد رهگیری
ایرادات فنی رنو کولیوس چیست و چگونه برطرف کنیم؟
راهکارهای وزارت صمت برای کاهش مصرف سوخت خودروها
نقشه راه کیفیت ایران‌خودرو
قیمت خودرو در دوراهی جدید
زمان واریز یارانه نقدی دقیقا چه روزی است +زمان برداشت یارانه نقدی معترضان
چرا خودرو با سرعت بیشتری بنزین می سوزاند؟
آشپزی
طرز تهیه قلیه ماهی خوشمزه جنوبی چیست ؟
طرز تهیه دسر تیرامیسو چیست ؟
طرز تهیه سیب زمینی تنوری خوشمزه
بهترین راه‌ درمان سرفه‌ های خشک چیست ؟
طرز تهیه شیرینی نارگیلی خونگی چیست ؟
اخبار داغ
حمایت شرکت نیسان(nissan) برای حفظ یوزپلنگ‌ها
کدام رفتارها باعث عصبانیت راننده می شود؟
دستاورد‌های صنعت خودروسازی در فضا +تصاویر
چگونه سی دی گیر کرده در دستگاه پخش (ضبط) ماشین را بیرون بکشیم؟ +عکس
بهرام عین اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت رئیسی کیست +عکس و سوابق
خودرو
مشخصات خودرو جدید برقی سایپا (ساینا EV ) +عکس و قیمت
معرفی و مشخصات کامل پژو ۳۰۱ محصول جدید شرکت ایران خودرو- پژو (ایکاپ)
تویوتا پریوس ۲۰۱۶ وارد بازار ایران شد + عکس ومشخصات
گزارش تصویری از ۱۰ ماشین قدرتمند پلیس میشگان آمریکا
رونمایی از خودروی زیبای سوزوکی(Suzuki Swift Sport_2018 )+تصاویر
مسابقات
بهترین بازیکنان ماه لیگ جزیره +عکس
خلاقیت آرایشگر پرتغالی برای تبلیغ مهدی طارمی + عکس
برنامه و نتایج لیگ ملت های والیبال 2022 +جدول
بیوگرافی روبرت لواندوفسکی و همسرش + عکس
جزئیات عرضه سهام سرخابی‌ها در فرابورس

source

توسط autokhabari