wp-header-logo-743.png

مهدیه قاسمی
تازه‌ترین آمارهای منتشر شده از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی نشان می‌دهد که شمار افراد دارای گواهینامه رانندگی در کشور از مرز ۵۰ میلیون نفر گذشته است و این یعنی بیش از نیمی از جمعیت کشور جزو رانندگان خودرو و راکبان موتورسیکلت هستند که صلاحیت آنان برای رانندگی امری بسیار مهم است. در چنین شرایطی مراحل اخذ یا تمدید گواهینامه یکی از جدی‌ترین مراحل برای پایش سلامت جسمی و روانی رانندگان و همچنین سنجش صلاحیت مهارتی آنان در رانندگی به شمار می‌رود. مراحلی که توجه به آن می‌تواند منجر به کاهش آمار تصادفات و تخلفات رانندگی شود. موضوعی که فرمانده اسبق پلیس راه کشور پیشنهاداتی را درباره آن مطرح کرده است.
سرهنگ علیرضا اسماعیلی درباره روند صدور گواهینامه‌های رانندگی و تغییرات مورد نیاز در آن گفت: یکی از موضوعاتی که گاهی مطرح می‌شود، تغییر سن دریافت گواهینامه است که برخی معتقد باید افزایش پیدا کند. البته من چنین دیدگاهی ندارم و معتقدم که تغییر سن گواهینامه در حال حاضر موضوع چندان مهمی نیست و در واقع بالا یا پایین آمدن سن گواهینامه نمی‌تواند تاثیر چندانی روی کیفیت رانندگی رانندگان حداقل با استانداردهای فعلی داشته باشد.
وی ادامه داد:‌ موضوع اصلی که مهم و قابل تامل است، آموزش‌های رانندگی است که لزوم اصلاح و تغییر در آن بیش از هر زمانی حس می‌شود. امروز نیاز است که آموزش‌های رانندگی چه برای وسایل نقلیه سبک، چه برای وسایل نقلیه سنگین و چه برای موتورسیکلت اصلاح شود.
اسماعیلی با تاکید بر این موضوع که داشتن گواهینامه حق هر فرد نیست، گفت: برخی تصور می‌کنند که گواهینامه حقی است که حتما باید آن را بگیرند. در حالی که اینگونه نیست داشتن گواهینامه برای هر فرد یک مزیت یا امتیاز است و الزامی ندارد که همه حتما گواهینامه داشته باشند. به نظرم تنها افرادی می‌توانند راننده باشند و گواهینامه دریافت کنند که استانداردهای لازم در این زمینه را دارا بوده و در طول زمان هم بتوانند مهارت و استانداردهای مورد نیاز را به صورت پیوسته حفظ کنند.  
فرمانده پیشین پلیس راه کشور با اشاره به لزوم سنجش روانی رانندگان برای دریافت گواهینامه گفت: در حال حاضر افراد متقاضی دریافت گواهینامه تنها از بعد جسمی و مهارتی آزموده می‌شوند و عزمی برای سنجش سلامت روان رانندگان وجود ندارد. به نظرم افراد دارای استرس و اضطراب زیاد، برخی اختلالات روانی و… شرایط رانندگی را ندارند و این‌ها باید در هنگام ارائه گواهینامه یا تمدید آن مورد سنجش واقع شود. اتفاقا نکات مربوط به این موضوع در آیین‌نامه هم وجود دارد.
این کارشناس ارشد ایمنی راه و ترافیک تاکید کرد: اگر سلامت روانی رانندگان پراهمیت‌تر از مهارت و کیفیت رانندگی آن‌ها نباشد، قطعا کم‌اهمیت‌تر هم نیست و توجه به این موضوع نباید مغفول واقع شود. بسیاری از حوادث رانندگی زمانی رخ می‌دهد که راننده از لحاظ ذهنی و روانی آمادگی خود را از دست داده و دچار حادثه شوند. همچنین برخی از تخلفات رانندگی حادثه‌ساز نیز ممکن است از سوی افرادی انجام شود که در شرایط روحی مناسبی قرار ندارند. مثلا فردی که علاقه‌مند به آزار دیگر رانندگان در حین رانندگی باشد، قطعا صلاحیت رانندگی نداشته و این موضوع از یک اختلال روانی ناشی می‌شود که در حین سنجش مهارت یا شرایط جسمانی قابل مشاهده نیست.
وی بر استمرار و تکرارپذیری این آزمون‌ها تاکید و اضافه کرد: این آزمون‌ها و سنجش سلامت روانی رانندگان باید هنگام تمدید گواهینامه نیز مورد توجه قرار گیرد. هیچ الزام یا تضمینی وجود ندارد که راننده پس از گذشت ۱۰ سال از دوره آموزش خود و کسب گواهینامه هنوز کیفیت لازم و کافی را برای کنترل وسیله نقلیه در جاده‌ها داشته باشد. از این رو این موارد باید مورد توجه جدی قرار گرفته شود.
شرکت ایران خودرو فروش فوق العاده پژو ۲۰۶ تیپ ۲، پژو پارس، دناپلاس توربوشارژ، پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف قرمز و تارا اتوماتیک را از طریق قرعه کشی با موعد تحویل…
طرح فروش فوق العاده محصولات مدیران خودرو از روز شنبه مورخ 25 تیر ماه 1401 به مدت سه روز فعال خواهد شد. در این طرح فروش خودروهای X22 MT Sport…
طرح جدید فروش فوری و بدون قرعه کشی وانت نیسان بنزینی، دوگانه سوز و پادرا ویژه تیرماه 1401 از هفته آینده آغاز خواهد شد. طرح جدید فروش فوری و بدون…
طرح فروش نقدی دیگنیتی و فیدلیتی شرکت بهمن موتور که قرار بود از فردا آغاز شود، به تعویق افتاد. شرکت بهمن موتور که در جدیدترین اطلاعیه فروش خود از آغاز…
شرکت بهمن موتور در جدیدترین برنامه فروش خود از آغاز فروش خودروهای فیدلیتی و دیگنیتی خبر داد. بر اساس جزئیات منتشر شده در این طرح خودروی فیدلیتی پرایم 5 نفره…
شرایط طرح جدید فروش نقدی و اقساطی محصولات خود ویژه تیر 1401 اعلام شد. بهمن موتور شرایط ثبت نام نقدی محصولات خود را با قیمت قطعی و به صورت اینترنتی…
نظرت برای خودت محترمه!
اصلًا شما کي باشی؟ که بگي داشتن گواهینامه حق نیست!!! بلکه امتیازه!
همان ١٦ ساله‌ای که رأیش معتبره سزاوار داشتن گواهینامه است.
بله ماهم میگیم بایستی از متقاضی گواهینامه امتحان و آزمایش بعمل آید ولی نمیتوان سنّ محدّدی برای پایان سلامتی افراد جامعه قائل شد چون با اینکه قانون برای همه یکسان است امّا شرایط همه که یکسان نیست. جانا!
و السلام علیٰ من اتبع الهدیٰ
نظرت برای خودت محترمه!
اصلًا شما کي باشی؟ که بگي داشتن گواهینامه حق نیست!!! بلکه امتیازه!
بله ماهم میگیم بایستی از متقاضی گواهینامه امتحان و آزمایش بعمل آید ولی نمیتوان سنّ محدّدی برای سلامتی افراد جامعه قائل شد چون با اینکه قانون برای همه یکسان است امّا شرایط همه که یکسان نیست. جانا!
و السلام علیٰ من اتبع الهدیٰ
نظرت برای خودت محترمه! اصلًا شما کي باشی؟ که بگي داشتن گواهینامه حق نیست!!! بلکه…
نظرت برای خودت محترمه! اصلًا شما کي باشی؟ که بگي داشتن گواهینامه حق نیست!!! بلکه…
واقعا هم هر چقدر با کیفیت باشه چینیه و افت شدید قیمت داره.یه اسپورتیج ۲۰۱۷…
خدا رو شكر به لطف مسئولين پيگير و توانمند وزارت صمت ميتونيم نيسان وانت با…
خداروشکر پس از سالها یک شخصی مثل جناب حسینی کیا پیدا شدند و با منطق…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمامی حقوق محتوای منتشر شده در این سایت متعلق به car.ir است.
بازنشر محتوا بدون اشاره به منبع، غیرمجاز و حق car.ir برای پیگیری از طریق DMCA محفوظ است.

source

توسط autokhabari