wp-header-logo-772.png


رئیس پلیس راهور فراجا گفت: شهروندانی که قادر به پرداخت جریمه خودرو خود نیستند، در طرح عیدانه می‌توانند به صورت تقسیط جریمه خود را پرداخت کنند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «خبرماشین» به نقل از تسنیم؛ سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور فراجا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح ویژه‌ای تحت عنوان عیدانه توسط پلیس راهور برنامه‌ریزی شده و شهروندانی که برای اولین بار گواهینامه‌دار می‌شوند یا گواهینامه خود را از یک پایه به پایه دیگر منتقل می‌کنند مشهود بر صحیح بودن آدرس محل سکونت حداکثر ظرف 72 ساعت گواهینامه خود را دریافت می‌کنند.
وی افزود: شهروندانی که قادر به پرداخت جریمه نیستند در این طرح عیدانه می‌توانند به صورت اقساط جریمه خود را با مراجعه به "پلیس 10+" و برنامه "پلیس من" پرداخت کنند.
رئیس پلیس راهور فراجا با بیان اینکه کارت وسیله نقلیه پس از نقل و انتقالات در کمتر از 72 ساعت برای رانندگان ارسال می‌شود، ادامه داد: در این طرح هم برای خودرو‌هایی که بیشتر از 3 میلیون جریمه داشتند تسهیلاتی فراهم شده که توقیف خودرو انجام نشود.
وی افزود: گروه‌های شغلی نظیر پرستاران، اصحاب رسانه و … که به جرائم خود در زمان محدودیت‌های کرونا اعتراض داشتند می‌توانند برای حذف جرائم به کمیسیون 5 مراجعه تا رسیدگی‌های لازم انجام شود.
رئیس پلیس راهور فراجا گفت: تصمیم داریم در برنامه هفتم حدود 17 هزار جان‌باخته در سال را به نصف کاهش دهیم که البته کار بزرگی است و بدون کمک دولت امکان‌پذیر نیست، البته اگر به کاهش فوتی‌های تصادفات دست پیدا کنیم می‌توانیم بگوییم مصدومان هم کاهش پیدا می‌کنند.
این مقام ارشد انتظامی افزود: از خودروسازان برنامه جامع ارتقای کیفی و کمی خودروها را طلب کرده‌ایم و با هیچ امضای طلایی مجوز خودرو برای تردد در شهر صادر نمی‌شود همچنین خودروی ناایمن را پلاک نمی‌کنیم.
وی با بیان اینکه بیش از 51 میلیون گواهینامه وجود دارد در ادامه گفت: با توجه به اینکه بخش زیادی از موتورسواران گواهینامه ندارند باید تسهیلاتی مانند کاهش قیمت گواهینامه و اخذ یک امتحان برای آیین‌نامه در خصوص اخذ گواهینامه خودرو و موتورسیکلت در نظر گرفته شود.
رئیس پلیس راهور فراجا افزود: با توجه به فروکش کردن کرونا تردد و سفرها افزایش پیدا می‌کند که اکثر این سفرها در تعطیلات اواسط هفته در مازندران گیلان و چند شهر زیارتی افزایش پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: 2 میلیارد و 131 میلیون تردد در 3 ماهه اول امسال ثبت شده و 36 درصد سفرها افزایش پیدا کرده است.
هادیانفر تصریح کرد: در خصوص نقاط حادثه‌خیز در جاده و خیابان‌ها موضوع را در دستور کار خود قرار دادیم و جلساتی با سازمان دستگاه‌های مسئول به خصوص شرکت‌های خودروسازی داشتیم و در ادامه برنامه کیفیت خودرو را مطالبه کردیم. 34 درصد از شهروندانی که جان خود را در تصادفات از دست می‌دهند بخاطر استفاده از خودروهای ناایمن است؛ باید در خودرو از وسایل با کیفیت استفاده شود.
این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: در گام بعدی کروکی‌ها الکتریکی‌ها خواهد شد و کلاهبرداری‌ها در محل حادثه با وجود این گام اساسی به صفر می‌رسد و اطلاعات بین پلیس و شرکت بیمه لحظه‌ای منتقل خواهد شد.
وی افزود: پویش 1818 در کشور آغاز شده که تمام این پویش‌ها برای کاهش تصادفات است؛ ما بالغ بر 12 میلیون راننده داشتیم که در بازه سفرهای نوروز هیچ تخلفی نداشتند.
وی افزود: با کدپستی و سامانه‌های پست سعی داریم محل سکونت مالکان خودرو را قطعی کنیم و دیگر نیاز با نوشتن قولنامه‌های صوری برای اثبات محل سکونت نیست؛ همچنین در اینجا باید به ترخیص آنلاین خودرو که اجرایی شده است، نیز اشاره کنیم.
رئیس پلیس راهور فراجا افزود: 95 درصد از افسران پلیس راهور از دست‌افزار ایرانی سپهر استفاده می‌کنند و پانچ کردن کاملاً جمع شده است و به‌زودی کروکی‌های الکترونیک در سراسر کشور اجرایی می‌شود؛ ترخیص الکترونیکی انجام شده و شهروندان می‌‌توانند با برنامه "پلیس من" یا "راهور 120" اقدام به پرداخت ترخیص خودرو کنند.
وی افزود: با تعداد زیادی از متخلفانی که پلاک‌های خودرو را مخدوش و فک پلاک کردند، برخورد لازم انجام شده و پرونده قضایی آنها تشکیل شده است.
هادیانفر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از ابتدای امسال در تمامی تخلفات راهنمایی و رانندگی 16 درصد افزایش داشتیم و‌ همچنین در برخورد با تخلفات راهنمایی و رانندگی افزایش 36 درصدی داشته‌ایم.
رئیس پلیس راهور فراجا تصریح کرد: از ابتدای امسال تا کنون 2 هزار و 524 فقره گواهینامه توقیف شده و 35 هزار و 360 هزار نفر مشمول ضبط گواهینامه هستند و 80 هزار و 835 گواهینامه هم در آستانه ضبط گواهینامه هستند.
وی افزود: همچنین با شرکت‌های بیمه صحبت کردیم و افرادی که به دلیل تخلفات گواهینامه آنها در توقیف پلیس است در پرداخت بیمه تصادفات با افرادی که گواهینامه آنها تخلفی ندارد فرق می‌کند یعنی بیمه، درصد کمتری در تصادفات به عنوان خسارت به این افراد پرداخت می‌کند.
رئیس پلیس فراجا خاطرنشان کرد: همچنین افرادی که دارای نمره منفی هستند به هیچ عنوان نمی‌توانند در کشورهای دیگر گواهینامه دریافت کنند چراکه آن کشور از ایران استعلام می‌کند و ما استعلامشان را رد می‌کنیم.
وی تاکید کرد: 98 درصد افرادی که جریمه می‌شوند برایشان پیامک ارسال می‌شود، در برخی دوربین‌ها گپ وجود دارد که در حال برطرف کردن آنها هستیم.
این مقام ارشد انتظامی در خصوص خودروهای توقیف شده در پارکینگ‌ها نیز گفت: 270 هزار خودروی رسوبی داشتیم که تنها 107 هزار خودرو در پارکینگ‌ها بعد از طرح‌هایی که برگزار کردیم باقی مانده که به دنبال شرایطی هستیم که این وسایل نقلیه ترخیص شوند که البته بیشتر این خودروها مربوط به پرونده‌های کیفری است.
هادیانفر گفت: 36 درصد از 107 هزار خودرو مربوط به موارد کیفری و مهریه است، 11 درصد این خودروها خسارت بالای 60 درصد خودرو است و همچنین هشت درصد نقص اسناد و مدارک هویتی دارند و پنج درصد عدم تمکن مالی دارند.
وی افزود: در سه ماهه اول سال یک میلیون 84 هزار و 464 نقل و انتقال خودروهای سبک و سنگین را داشتیم که 39 درصد افزایش داشته و 153 هزار و 354 دستگاه موتورسیکلت شماره‌گذاری شده است که افزایش 41 درصدی داشته است.
هادیانفر تاکید کرد: بالای یک میلیون نوبت‌دهی اینترنتی در سه ماهه اول سال ارائه شده و بالغ بر 429 هزار و 719 گواهینامه جدید صادر شده که 54 درصد گواهینامه‌های جدیدالصدور افزایش داشته است.
وی ادامه داد: بر اساس آمارهای فراجا در سه ماهه سال گذشته 4 هزار و 214 نفر در تصادفات فوت کردند و این در حالی است که در سه ماهه اول امسال سه هزار و 953 نفر در تصادفات جان باختند که 261 نفر کاهش یعنی 6 درصد کاهش داشتیم.
رئیس پلیس راهور فراجا افزود: 62 درصد جانباختگان در سن کار هستند و 62 درصد تصادفات در 12 استان فارس، سیستان و بلوچستان، کرمان، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، آذربایجان شرقی و غربی، تهران بزرگ، مازندران، مرکزی و گیلان رخ داده است.
وی خاطرنشان کرد: 73 درصد جانباختگان تصادفات در جاده‌های کشور است در حالی که 25 درصد تصادفات در جاده‌ها رخ می‌دهد یعنی نسبت تصادف به جانباختگان 3.5 برابر است همچنین در تصادفات درون شهری 68 درصد تصادفات در محورهای اصلی و 19 درصد محورهای فرعی و در تصادفات برون‌شهری 60 درصد محورهای اصلی، 35 درصد فرعی و پنج درصد روستایی است همچنین 34 تصادفات در جاده‌ها مربوط به واژگونی است.
هادیانفر ادامه داد: 61.5 درصد خودروهای سواری، 25.5 درصد موتورسیکلت‌ها و 6.5 درصد وانت، 5.5 درصد کامیون‌ها و یک درصد مسافربری ها تصادف می‌کنند.
وی تاکید کرد: 90 درصد خودروهای داخلی و مونتاژ داخلی در تصادفات فوتی و جرحی می‌دهند و 10 درصد خودروهای وارداتی فوتی و جرحی می‌دهند همچنین 24 درصد فوتی‌ها در نقاط حادثه‌خیز اتفاق می‌افتد که البته سازمان ملی استاندارد شماره‌گذاری خودروی تیبا و سمند را متوقف کرده و تمایلی به شماره‌گذاری آنها نداریم چراکه ناایمن هستند.
هادیان فر اظهار داشت: خودروسازان به پلیس فشار می‌آوردند که تعدادی از خودروهای زانتیا و مزدا که متعلق به سال 1400 است را برای سال 1401 شماره‌گذاری کنیم، پلیس اعلام می‌کند به هیچ عنوان این کار را نمی‌کند چراکه هم غیرقانونی است و هم غیرشرعی؛ ما به خودروسازان پیشنهاد می‌دهیم که تفاوت قیمت خودرو را به مردم پرداخت کنند تا برای سال 1401 شماره‌گذاری شود و گرنه ما برای همان سال 1400 شماره‌گذاری می‌کنیم.
وی تاکید کرد: به هیچ عنوان خودروهای آمریکایی را شماره‌گذاری نمی‌کنیم چراکه آمریکا دشمن ما است؛ البته خودروهای لوکسی که باعث تفاخر در کشور شوند را هم نه شماره‌گذاری می‌کنیم و نه گذر موقت می‌دهیم.
رئیس پلیس راهور فراجا افزود: در تصادفات درون‌شهری 68 درصد تصادفات در محورهای اصلی و 19 درصد محورهای فرعی و در تصادفات برون‌شهری 60 درصد محورهای اصلی، 35 درصد فرعی و 5 درصد روستایی هستند. همچنین 34 تصادفات در جاده‌ها مربوط به واژگونی است.
وی گفت: 61.5 درصد خودروهای سواری، 25.5 درصد موتورسیکلت‌ها و 6.5 درصد وانت، 5.5 درصد کامیون‌ها و یک درصد مسافربری ها تصادف می‌کنند.
هادیانفر ادامه داد: 90 درصد خودروهای داخلی و مونتاژ داخلی در تصادفات فوتی و جرحی می‌دهند و 10 درصد خودروهای وارداتی فوتی و جرحی می‌دهند. همچنین 24 درصد فوتی‌ها در نقاط حادثه خیز اتفاق می‌افتد.
رئیس پلیس راهور فراجا درباره هماهنگی‌های ترافیک مراسم اربعین نیز گفت:‌ جلسات متعددی گذاشتیم با وزارت راه و با سه استان مرزی هماهنگی برای مراسم اربعین انجام شده است. در شهر کاشان نیز به صورت پایلوت طرح کاهش ترافیک انجام شد.
با ما در شبکه های اجتماعی همراه شوید:
نقل مطالب، اخبار و تصاویر، حتی با ذکر منبع، ممنوع بوده و فقط با مجوز کتبی مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی «خبرماشین» مجاز است.
طراحی و تولید: گروه مهندسی رادین سامانه
Copyright©2000-2018 khabarMachine.com

source

توسط autokhabari