wp-header-logo-887.png

مجله همراه مکانیک » مقایسه خودرو » مقایسه پژو پارس اتوماتیک و برلیانس h330
 پژو پارس اتوماتیک و برلیانس H330 دو مورد از معدود سدان‌های تقریبا گران‌قیمت در رده خودروهای اقتصادی بازار ایران به‌حساب می‌آیند و مشتریانی که نیاز به خودرویی سطح بالاتر از نمونه‌های معمول موجود در بازار دارند، تمایل به خرید این دو سدان خواهند داشت. اما کدام‌یک ماشین بهتری برای مشتری ایرانی است و می‌تواند ارزش خرید بالاتری داشته باشد؟ اگر قصد خرید پژو پارس اتوماتیک یا خرید برلیانس h330 را دارید، برای دریافت پاسخ این سوال دعوت می‌کنیم تا به مقاله مقایسه پژو پارس اتوماتیک و برلیانس h330 از همراه مکانیک توجه بفرمایید.
پژو پارس نیاز چندانی به معرفی ندارد و طی دو دهه اخیر یکی از پرفروش‌ترین تولیدات ایران خودرو به شمار رفته و بعضا با مشخصات فنی مختلف به دست خریداران رسیده است. پژو پارس اتوماتیک طی چند سال اخیر در تیراژهای بالاتر از سوی شرکت ایران خودرو به بازار کشور عرضه شده و مورد استقبال مشتریانی قرار گرفته است که صرفا تمایل به خرید یک محصول داخلی دارند و جعبه دنده اتوماتیک نیز برایشان اهمیت بالایی دارد‌.
مقایسه پژو پارس اتوماتیک و برلیانس h330
برلیانس h330 هم از سال ۹۳ به لیست تولیدات پارس خودرو اضافه شد، با این توضیح که ابتدا موتور ۱.۵ لیتری نیروی آن را تامین می‌کرد اما از اواخر سال ۹۶ پیشرانه ۱.۶۵ لیتری پرتوان‌تر و همچنین جعبه‌دنده بهبود یافته وظیفه ایجاد نیرو محرکه این سدان جمع‌وجور شهری را بر عهده گرفتند. در این بین به دلیل بروز تحریم‌ها، مدتی تولید برلیانس اچ۳۳۰ متوقف شد اما از سال ۹۹ مجددا این محصول به سبد تولیدات پارس خودرو راه پیدا کرد.
میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو
اگر برخی تعصب‌های نابجا را کنار بگذاریم، واضح هست که ظاهر پژو پارس در مقایسه با برلیانس  H330چندان حرف مهمی برای گفتن ندارد. به‌ویژه که فریم اصلی اتاق پژو پارس در واقع همان فرم بدنه پژو ۴۰۵ است که قدمت آن به حدود بیش از ۳۰ سال پیش بازمی‌گردد. اما در سمت دیگر برلیانس  H330 طراحی مدرن‌تر به همراه منحنی‌های جذاب‌تری ارائه می‌دهد و درمجموع چشم‌نوازتر به نظر می‌رسد.
پژو پارس اتوماتیک
در مورد فضای کابین هم باید گفت که گرچه هر دو خودرو طراحی کاملا ساده و بی‌آلایشی را به نمایش می‌گذارند، اما باز هم وضعیت برلیانس h330 چه از لحاظ سبک طراحی داشبورد و چه از نظر کیفیت متریال، نسبت به پژو پارس برتری دارد. عایق‌بندی کابین نیز در محصول پارس خودرو به طرزی بهتر صورت گرفته و درمجموع کیفیت مونتاژ بالاتری را در این ماشین چینی نسبت به پژو پارس شاهد خواهید بود.
 با این حال پژو پارس به علت فاصله محوری بزرگتر، کابینی جادارتر به‌ویژه برای سرنشینان ردیف عقب را در دسترس قرار می‌دهد. گنجایش صندوق عقب پژو پارس هم ۴۷۰ لیتر بوده و برلیانس اچ330 ظرفیتی معادل 420 لیتر را به محفظه صندوق عقب خود اختصاص داده است. بنابراین در پایان این بخش از مقایسه پژو پارس اتومات و برلیانس H330 می‌توان گفت که محصول پارس خودرو برنده رقابت است. البته پژو پارس هم در حال حاضر استایلی قابل قبول به همراه کابین جادار به کاربران خود هدیه می‌دهد.
میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو
از لحاظ فنی می‌توان گفت که برلیانس  h330 به دلیل برخورداری از موتور ۱۱۴ اسب بخاری و همچنین ارائه گشتاور ۱۵۴ نیوتن ‌متر به چرخ‌های جلو، نسبت به پژو پارس مجهز به موتور ۱.۶ لیتری به قدرت ۱۰۵ اسب بخار و گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر، برتری دارد. این برتری در شتاب صفر تا صد بیشتر خود را نشان می‌دهد؛ چراکه برلیانس ظرف مدت ۱۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و این رقم برای پژو پارس اتوماتیک حدود ۱۵ ثانیه برآورد می‌شود.‌ از لحاظ مصرف سوخت نیز وضعیت سدان چینی بسیار بهتر از رقیب خواهد بود؛ چراکه تنها حدود  ۶.۵ تا 7 لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر توسط برلیانس اتوماتیک سوزانده می‌شود اما این رقم برای پژو پارس حدود ۸.۲ تا ۸.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود.
موتور پارس اتوماتیک
ضمنا کیفیت سواری و تجربه رانندگی با برلیانس نسبت به پژو پارس دلنشین‌تر به نظر می‌رسد. گذشته از بحث چابکی و شتاب که به آن اشاره کردیم، از لحاظ میزان کوبش‌های سیستم تعلیق هم باید گفت که سدان برلیانس عملکرد بهتری داشته و سواری نرم‌تری را ارائه می‌دهد. سروصدای ورودی به کابین آن نیز کمتر است و از این جهت آرامش بیشتری نصیب سرنشینان برلیانس می‌شود. پیشرانه برلیانس عملکرد دقیق‌تری داشته و حساسیت بیشتری نسبت به اعمال فشار روی پدال از خود نشان می‌دهد. اما با این وجود زحمت دنده کشی و کلاچ گرفتن برعهده راننده اچ330 است که این قضیه موجب خستگی بیشتر وی در مقایسه با پارس اتومات خواهد شد.
موتور برلیانس h330
 در مورد کیفیت ترمزها نیز باید گفت که تحت رانندگی‌های عادی و در سرعت‌های متعادل، ترمز این دو محصول نسبتا اطمینان‌بخش عمل می‌کند و می‌توان به آنها تا حد زیادی اعتماد کرد‌. به‌ویژه اگر ترمز دیسکی برای چرخ‌های عقب پژو پارس سفارش داده شود، آنگاه ترمزهای این خودرو قابل اعتمادتر خواهند بود
با مطالعه جدول زیر اطلاعات دقیق‌تری پیرامون مشخصات فنی برلیانس h330 و پژو پارس اتوماتیک به دست خواهید آورد
مدل خودرو
برلیانس h330
پژو پارس اتومات
پیشرانه 
4  سیلندر 
4  سیلندر
حجم موتور
1650 سی‌سی
1587 سی‌سی
حداکثر قدرت
114 اسب بخار
105 اسب بخار
حداکثر گشتاور
154  نیوتن متر
142  نیوتن متر
گیربکس
پنج دنده دستی 
چهار سرعته اتوماتیک 
مصرف سوخت(ترکیبی)
6.3 لیتر در صد کیلومتر
 8.2 لیتر در صد کیلومتر
شتاب صفر تا ۱۰۰
12 ثانیه
15 ثانیه
حداکثر سرعت
170  کیلومتر برساعت 
180 کیلومتر برساعت
اگر نسخه غیرآپشنال پژو پارس را در نظر بگیریم، باید گفت که این دو خودرو از لحاظ امکانات رفاهی تقریبا در یک سطح قرار دارند و البته امکانات چندان شاخصی را ارائه نمی‌دهند. برلیانس‏h330  دنده‌ای و پژو پارس اتوماتیک به صورت مشترک از امکانات رفاهی شامل مه شکن‌های جلو و عقب، تهویه اتوماتیک و آینه‌های جانبی برقی سود می‌برند. اما محصول شرکت پارس خودرو تجهیزات بیشتری مثل پورت usb و فرمان برقی را در فهرست آپشن‌های خود جا داده است. البته پژو پارس هم از تنظیم برقی پشتی صندلی‌های جلو و روکش چرم غربیلک فرمان با کلیدهای کنترل سود می‌برد که برلیانس فاقد آنها است.
کابین داخلی برلیانس h330
ناگفته نماند که اگر پژو پارس اتوماتیک آپشنال یا همان سفارش مدیران را خریداری کنید، آنگاه از تجهیزاتی مثل کروز کنترل، نمایشگر لمسی ۱۳ اینچی، مانیتور ردیف عقب، نویگیشن، دوربین عقب، دوربین شب، گیرنده تلویزیون، روکش صندلی چرمی و آینه‌های جانبی تاشونده برقی بهره‌مند خواهید شد.
کابین داخلی پژو پارس اتوماتیک
به دلیل آنکه برلیانس  h330و پژو پارس در تست‌های موسسات معتبر جهانی حاضر نشده‌اند، بنابراین نمی‌توانیم درباره سطح امنیت آن‌ها به طور دقیق اظهارنظر کنیم. اما از آنجا که پلتفرم و کیفیت ساخت برلیانس اچ330 در مقایسه با پژو پارس اتوماتیک بالاتر به نظر می‌رسد، بنابراین می‌توان حدس زد که این محصول درمجموع بتواند امنیت بالاتری نسبت به رقیب ایرانی برای سرنشینان خود فراهم آورد. از لحاظ سطح امکانات ایمنی نیز باید گفت که این دو مدل برتری قابل ذکری نسبت به یکدیگر ندارند.
مدل خودرو 
برلیانس اچ330
پژو پارس اتومات
تجهیزات ایمنی و حفاظت
سنسور پارک عقب، ایموبلایزر، قفل مرکزی
ايموبيلايزر، قفل مركزي با ريموت،كمربندهاي ايمني جلو با قابليت تنظيم ارتفاع، سنسور دنده عقب، اتولاک، اخطار سرقت با بوق
کیسه هوا 
دو کیسه هوا (راننده و سرنشين جلو)
دو کیسه هوا (راننده و سرنشين جلو)
سیستم ترمز 
سيستم ترمز ضد قفل ABS و EBD  ، ترمز جلو ديسكي، ترمز عقب کاسه ای
ترمز EBD،ABS  ، ترمز جلو دیسکی خنک شونده و عقب دیسکی
اگر بخواهیم در حالت کلی به شرایط بازار این خودروها نگاه کنیم، باید بگوییم با توجه به قیمت پژو پارس اتوماتیک و قیمت برلیانس h330، گرچه هر دو مدل تقریبا بازار خاص خود را دارند و مشکل حادی از این جهت برای آنها وجود ندارد، اما پژو پارس به دلیل آنکه یک محصول کاملا جا افتاده در ایران به شمار می‌رود، با رونق معاملاتی بیشتری روبرو بوده و گرمای کاملا واضح‌تری از خریدوفروش این خودرو در بازار احساس می‌شود.
از باب جمع‌بندی نهایی هم باید به اطلاعتان برسانیم که برلیانس  h330به دلیل برخورداری از طراحی ظاهری زیبا، کابین جذاب و باکیفیت‌تر، عایق‌بندی کابین و کیفیت ساخت بالاتر، عملکرد فنی و شتاب بهتر ، مصرف سوخت پایین‌تر، برخورداری از پیشرانه مجهز به زنجیر تایم و سواری نرم و دلنشین‌تر، می‌تواند برنده مقایسه پژو پارس اتومات و برلیانس h330 باشد. اما در سمت دیگر پژو پارس هم از نقاط قوتی مثل بازار خریدوفروش پررونق‌تر، کابین جادار، قطعات یدکی ارزان‌تر و البته گیربکس اتوماتیک سود می‌برد. این موارد خصوصا برخورداری از جعبه دنده اتوماتیک به خودی خود می‌توانند نظر بسیاری مشتریان را به سوی محصول ایران خودرو متمایل کنند.
همراه مکانیک، همراه مطمئن شما در فرآیند خرید و فروش خودرو‌ست. این مجموعه با تجریه‌ی هزاران همراهی در خرید و با ارائه‌ی خدمات همه جانبه‌ی خودرویی، در مسیر خلق بهترین تجربه‌ی ممکن از خرید و فروش، کنار شماست.
با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک، یک دستیار متخصص خودرویی داشته باشید و از خدمات متنوع این شرکت بهره‌مند شوید.

source

توسط autokhabari