wp-header-logo-924.png

پیکاپ کارون جدیدترین محصول زامیاد از زیرمجموعه های گروه صنعتی سایپا است که به نمایشگاه شیراز آمده بود و ما در این مقاله به بررسی این خودرو می پردازیم.
پیش از هر چیز باید اشاره کنیم که این یک خودرو جدید نیست! در واقع، پیکاپ کارون نسخه دو کابین از همان پادرا پلاس است که توسط زامیاد تولید می شد. پیش از معرفی کارون با توجه به این که با یک نام جدید طرف هستیم انتظار می رفت که این خودرو تفاوت هایی را از نظر فنی با پادرا پلاس داشته باشد، اما این خودرو با کم ترین تغییرات به عنوان یک خودروی جدید به سبد محصولات سایپا اضافه شده است. در نمایشگاه شیراز دو نسخه استاندارد و آفرودی از کارون معرفی شد که در ادامه مشخصات فنی و ظاهری این خودرو را بررسی می کنیم.
پیکاپ کارون همان پادرا پلاس دوکابین و یا فودی F16 است. بدنه این خودرو همان بدنه فودی F16 است که بر روی شاسی نیسان وانت سوار شده است و سیستم تعلیق و محورها براساس این بدنه و شاسی دوباره هماهنگ شده اند. پس در ظاهر تغییر اساسی نسبت به پادرا پلاس نداریم. در جلو تقریباً هیچ تغییری دیده نمی شود، اما تغییراتی جزئی را در قسمت عقب می بینیم. گارد قسمت بار جدید، چراغ های عقب جدید، سپر بازطراحی شده، اتاق بار جدید و رکاب از جمله تغییراتی است که در کارون نسبت به پادرا پلاس دیده می شود.
اما نکته جالب این جاست که سایپا نسخه آفرودی از این پیکاپ را هم به نمایشگاه خودروی شیراز آورده بود که در آن سپرهای فلزی، باربند فلزی، رکاب مشکی رنگ محفظه بار و… دیده می شود. طراحی نسخه آفرودی به گونه ای است که تصور می شود با یک پیکاپ نسبتاً توانمند در آفرود طرف هستیم، اما با مشخصات فنی ضعیف این خودرو و تک دیفرانسیل بودن آن، عملاً این پیکاپ مناسب مسیرهای آفرودی نیست.
در این پیکاپ دو کابین همان پیشرانه قدیمی نیسان با کد M24 را داریم که البته در این خودرو استاندارد یورو ۵ را دارد و مصرف ترکیبی سوخت آن به ۱۱ لیتر در هر صد کیلومتر می رسد. نهایت قدرت در پیکاپ کارون ۹۴ اسب بخار است و نهایت گشتاور به ۱۸۷ نیوتن متر در دور ۲,۵۰۰ rpm می رسد. قدرت از طریق جعبه دنده ۵ سرعته دستی به چرخ های عقب می رسد و این یعنی با پیکاپی طرف هستیم که هم پیشرانه و گیربکس قدیمی دارد و هم تک دیفرانسیل است. این پیکاپ نهایتاً می تواند یک گزینه باری متوسط با قیمتی اقتصادی باشد.
درون کابین هم طراحی تقریباً همان چیزی است که در پادرا پلاس می دیدیم. طراحی فرمان همان چیزی است که در پراید دیده می شد و حتا دریچه های تهویه هم دقیقاً مثل پراید است! انتظار می رفت وقتی زامیاد یک محصول جدید معرفی می کند حداقل در این جزئیات بازطراحی و بهبود متریال را ببینیم، اما اصلاً چنین نیست. زاویه باز شدن درهای عقب اصلاً مناسب نیست و صندلی های عقب هم راحت نیستند. البته این را هم در نظر داشته باشید که پیکاپ کارون در کنار این ضعف ها، قیمت پایینی دارد و به نوعی کیفیت و طراحی فدای اقتصادی بودن در تولید این پیکاپ شده است.
در بحث امکانات هم آپشن های حداقلی نظیر ترمزهای ABS، شیشه های بالابر برقی، آینه های برقی، فرمان هیدرولیک، سیستم صوتی با اتصال بلوتوث و خروجی برقی ۱۰ آمپری را می بینیم. نکته جالب این است که در نسخه معرفی شده در شیراز کیسه هوایی دیده نمی شود. البته در این نوع خودروی کار و تجاری الزام قانونی برای به کار بردن ایربگ وجود ندارد، اما انتظار می رود یک خودرو که به تازگی معرفی شده کیسه هوا داشته باشد.
هنوز معرفی رسمی و نهایی از پیکاپ کارون توسط زامیاد انجام نشده است و قیمت این خودرو مشخص نیست، اما با توجه به مشخصات فنی و امکانات این خودرو انتظار می رود قیمتی پایین را برای کارون داشته باشیم. بر همین اساس احتمالاً بعد از کارا، سایپا کارون ارزان ترین پیکاپ دوکابین بازار ایران باشد.
محمدرضا پاداش
عکس: علیرضا پاداش
پایگاه خبری اسب بخار
در این پیکاپ دو کابین همان پیشرانه قدیمی نیسان با کد M24 را داریم که البته در این خودرو استاندارد یورو ۵ را دارد و مصرف ترکیبی سوخت آن به ۱۱ لیتر در هر صد کیلومتر می رسد. نهایت قدرت در سایپا کارون ۹۴ اسب بخار است و نهایت گشتاور به ۱۸۷ نیوتن متر در دور ۲,۵۰۰ rpm می رسد. قدرت از طریق جعبه دنده ۵ سرعته دستی به چرخ های عقب می رسد.
در بحث امکانات هم آپشن های حداقلی نظیر ترمز های ABS، شیشه های بالابر برقی، آینه های برقی، فرمان هیدرولیک، سیستم صوتی با اتصال بلوتوث و خروجی برقی ۱۰ آمپری را می بینیم. نکته جالب این است که در نسخه معرفی شده در شیراز کیسه هوایی دیده نمی شود.
سایپا کارون همان پادرا پلاس دوکابین و یا فودی F16 است.







قسمت دوم فصل هشتم اسب بخار به تست و بررسی دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور اختصاص دارد و در آیتم «خودروچی» هم به سراغ مقایسه هیوندای وراکروز و تویوتا پرادو دو در اتاق FJ120 رفته ایم که در یک رده قیمتی قرار دارند.
در قسمت اول فصل هشتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی سانگ یانگ تیوولی اسپشیال (توربو) رفته ایم و این کراس اوور کره ای را با پژو ۲۰۰۸ مقایسه کرده ایم.






source

توسط autokhabari