wp-header-logo-1057.png


فهرست مطالب
شرکت ایران خودرو با انتشار اطلاعیه‌ای در بهار 1401، مشخصات روغن موتور مناسب برای انواع موتورهای TU3 و TU5 و TU5P جدید را اعلام کرده است.
همانطور که می‌دانید، برای تمامی محصولات ایران خودرو که دارای موتورهای TU3 و TU5 هستند، باید از روغن موتور 10w40 با شاخص SL استفاده کنید. برای موتورهای جدید TU5P نیز می‌توانید از همین روغن موتور استفاده کنید ولی با این تفاوت که ایران خودرو، شاخص SN (که کیفیت بهتری نسبت به SL دارد) را هم برای استفاده در این موتورها، مناسب اعلام کرده است. در مقاله راهنمای خرید روغن موتور، اطلاعات جامع‌تری درباره انواع کدهای API روغن موتور را پیدا می‌کنید. همچنین فراموش نکنید که «حجم روغن موتور با فیلتر» برای تمامی موتورهای TU3 و TU5 و TU5P معادل 3.25 لیتر و «حجم روغن موتور بدون فیلتر» نیز برای هر سه این موتورها، معادل 3 لیتر است.
روغن موتور مناسب شاهین روغن گیربکس مناسب شاهین قیمت سایپا شاهین موتور شاهین ساخت کجاست مشخصات فنی شاهین معایب و مزایای شاهین مصرف سوخت شاهین چقدره دانلود دفترچه راهنمای شاهین تعمیرات تخصصی شاهین
خرداد 1401: با قطعی شدن همکاری مشترک ایران خودرو و سایپا، موتور ارتقایافته TU5 پلاس ایران خودرو را در آینده‌ای نزدیک، روی برخی از محصولات سایپا نیز خواهیم دید.
این موتور نسبتا جدید، بعد از آنکه روی رانا پلاس پانوراما، تارا دنده‌ای، تارا اتوماتیک و همچنین پژو 207 مولتی کالر (MC) نصب شد و امتحانش را پس داد، حالا به سراغ سدان پرحاشیه سایپا، یعنی سایپا شاهین رفته و طی یکسال آینده، در دل این خودرو نیز جاخوش می‌کند.
طبق آخرین اطلاعات موجود، موتور TU5P به همراه گیربکس 6 دنده اتوماتیک جدید ایران خودرو، برای شاهین اتوماتیک درنظر گرفته شده اما هنوز مشخص نیست که آیا سایپا شاهین دنده‌ای نیز از این موتور استفاده می‌کند یا خیر.
خرداد 1400: تولید موتور TU5 ایران خودرو از سال 1401 متوقف می‌شود. آقای صدری (معاون تولید قطعات و مجموعه‌های ایران خودرو) با اعلام این خبر گفته که طبق برنامه‌ریزی این شرکت، موتور جدید +TU5 یا TU5P قرار است تا یکسال آینده، جایگزین موتور TU5 شود. هم‌اکنون خطوط تولید ایران خودرو، ظرفیت ساخت 1000 دستگاه موتور TU5 پلاس را در طول روز دارند.
ایران خودرو در حال حاضر، از موتور TU5 برای پژو 206 هاچبک و صندوقدار و همچنین پژو پارس LX استفاده می‌کند.
تعمیر موتور TU5P مشخصات موتور TU5P موتور شاهین ساخت کجاست موتور تارا ساخت کجاست موتور تارا چیست گیربکس شاهین روغن موتور مناسب تارا روغن موتور مناسب شاهین دانلود دفترچه راهنمای شاهین دفترچه راهنمای تارا تفاوت موتور TU5 با TU5P Lموتور TU5P چیست انواع موتور احتراق داخلی آشنایی با انواع موتورهای خودرو موتورهای ساخت ایران خودرو مجله مکانیک مجله خودرو کارستان CVVT چیست خرابی cvvt کاربرد CVVT چیست مزایای سیستم cvvt آشنایی با موتور tu5 تعمیرات تخصصی موتور tu5 تقویت موتور TU5 روغن موتور مناسب موتور TU5 مشخصات موتور TU5 چیست معایب و مزایای موتور TU5 موتور TU5 ساخت کجاست
آذر 1399: در حاشیه مراسم رونمایی تارا ایران خودرو که با حضور مدیرعامل این شرکت و وزیر صمت در 29 آذرماه 99 برگزار شد، باخبر شدیم که ایران خودرو، نام موتور تارا را از EC5 به TU5 پلاس تغییر داده و تولیدانبوه آنرا نیز شروع کرده. حالا سوال اینجاست که آیا تفاوتی بین این دو موتور وجود دارد؟
جواب منفی است! ایران خودرو صرفا بدلیل مسائل داخلی‌سازی، ترجیح داده که از نام جدید +TU5 بجای نام EC5 استفاده کند. حتما می‌دانید که موتور TU5 پلاس، نسخه ارتقایافته TU5 است که هم قدرت و گشتاورش بیشتر شده و هم آلایندگی آن، بهبود یافته.
*اطلاعات جدول فوق، از وب سایت ایران خودرو گردآوری شده است.

آقای مقیمی، مدیرعامل ایران خودرو، در پاییزه 1399 و در حاشیه مراسم افتتاح خط تولید موتور TU5 پلاس گفته بود که +TU5 نخستین موتور تولید داخل است که پمپ روغن آن، با فناوری متغیرسازی میزان روغن‌خروجی ساخته شده. بنابراین امکان کنترل فشار روغن در مواقع غیرضروری در این موتور وجود دارد که همین موضوع باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش راندمان موتور TU5 پلاس شده است. همچنین تکنولوژی زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها یا CVVT مزیت دیگر +TU5 نسبت به TU5 است.
مصرف سوخت موتور TU5 پلاس، در خودروهای مختلف، متفاوت خواهد بود اما باید بدانید که «تارا دنده‌ای» با این موتور جدید، حدود 7 لیتر در سیکل ترکیبی می‌سوزاند.

در دو اخیر، شرکت ایران خودرو محصولات متعددی مانند پژو پارس LX، رانا LX و رانا پلاس 5 دنده، پژو 207، پژو 405 اس ال ایکس و حتی سمند LX را با موتورهای خانواده TU5 به تولید رسانده اما مهم‌ترین خودرویی که با موتور TU پژو در کشورمان به تولید رسیده، قطعا خانواده 206 است؛ چرا که نسخه‌های متفاوتی از موتور TU روی اعضای این خانواده نصب شده بود. در جدول زیر، دو نوع معروف از موتور TU برای پژو 206 را مشاهده می‌کنید:
*اطلاعات جدول فوق، از سایت خودروساز گردآوری شده است.
موتور TU، هم با سیستم برقی مالتی پلکس (MUX) و هم بدون مالتی پلکس ساخته شده است. در جدول زیر، تفاوت فنی انواع پژو 206 هاچبک را مشاهده می‌کنید:
*اطلاعات جدول فوق، از سایت خودروساز گردآوری شده است.
در جدول زیر، تفاوت هر چهار نسخه موتور TU که برای خانواده پژو 206 استفاده شده را مشاهده می‌کنید:
*اطلاعات جدول فوق، از سایت خودروساز گردآوری شده است.
در سال 1989 شرکت پژو-سیتروئن موتورهای TU را جایگزین موتورهای XU قرارداد. موتورهای TU با نسل پیشین خود، در معماری سرسیلندر تشابه داشتند ولی موتورهای XU برپایه‌ زنجیر زمان‌بندی سوپاپ و سیلندر طراحی شده بودند که این تکنولوژی در موتورهای TU با تسمه جایگزین شد.
موتورهای TU دیزلی با قرار گرفتن حرف D در کنار کد موتور، مشخص می‌شدند و به‌طور کلی تا سال 2014 قلب تپنده‌ بسیاری از مدل‌های پژو و سیتروئن بودند.
کمپانی پژو-سیتروئن برای جایگزین کردن TUها از موتورهایی با کد EB و موتورهای Prince، که با همکاری با شرکت ب‌ام‌و ساخته شده بودند، استفاده کرد و برای بازار مصرف روسیه، چین، آمریکای لاتین و شمال آفریقا موتورهای  TU را با نام EC ، که با تغییراتی در سیستم مکش و گردش روغن بهینه‌سازی شده بود، معرفی کرد.
*اطلاعات فوق از سایت خودروساز گردآوری شده است.
تفاوت اصلی موتور EC5 با TU5 در تکنولوژی زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها یا CVVT است. این تکنولوژی اولین‌بار، یک قرن پس از ساخت اولین موتور احتراق داخلی توسط شرکت پورشه با نام VarioCam معرفی شد. در حال حاضر بسیاری از کمپانی‌ها سازوکار مشابهی را برای بهینه کردن پیشرانه‌های خود به‌وجود آورده‌اند. افزایش بازدهی، کاهش مصرف سوخت، کاهش آلایندگی و افزایش طول عمر موتور از مزایای زمان‌بندی تنظیم شونده سوپاپ ورودی است.
تکنولوژی CVVT کنترلی اضافی روی سوپاپ گازهای ورودی می‌دهد، به این صورت که در سرعت‌های بالا سوپاپ ورودی وسط و در پایان مرحله‌ کمپرس باز می‌شود. در عین حال در سرعت‌های کم نیز با تغییر زمان‌بندی سوپاپ گازهای ورودی در مرحله‌ مکش، باعث افزایش بازدهی می‌شود. در مرحله‌ی مکش با زودتر بسته شدن سوپاپ ورودی حجم مخلوط احتراق افزایش یافته و بازده موتور بالاتر می‌رود. علاوه بر این در هنگام کاهش کمپرس ورودی با جبران فشار نقصانی از ضعیف نیروی احتراق جلوگیری می‌کند.
در انتها باید به پیشرانه‌ جاگزین TU یعنی سری Prince نیز اشاره کنیم. خودروسازی PSA ساخت موتورهای این سری را با همکاری شرکت ب‌ام‌و، بر پایه‌ موتور TU5 پیش می‌برد.
در سال 2006 مدل اصلی 207 اولین خودرویی بود که این پیشرانه را به همراه داشت. تجهیز شدن با تکنولوژی Valvetronic ب‌ام‌و، پمپ روغن با جریان کنترل شونده، زنجیر تایم و ریخته‌گری نوین بلوک موتور باعث افزایش طول عمر موتور و افزایش مقاومت آن تحت کمپرس‌های بالا، برای نصب توربو شارژر، شده است.
منبع : باما
سیستم چهارچرخ کنترل (۴Control) چیست ؟
توربو شارژر چیست و چگونه عمل می کند؟
عوارض ریختن نوشابه و شکر در باک بنزین چیست؟
ترفند جالب تمیز کاری ماشین که هر راننده ای لازم داره
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مطالب پربازدید
قلق روشن کردن کولر بدون آسیب رسیدن به خودرو
نشانه های خرابی رله استارت خودرو چیست ؟
آغاز فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو -تیر 1401
دلیل فرمان ناپذیری خودرو و لاستیک سابی چیست ؟
عیب یابی کامل گیربکس های اتوماتیک
عیب یابی و تعمیر
بررسی موتور تی یو فایو پلاس (TU5P) ایران خودرو +عکس
سیستم چهارچرخ کنترل (۴Control) چیست ؟
توربو شارژر چیست و چگونه عمل می کند؟
عوارض ریختن نوشابه و شکر در باک بنزین چیست؟
ترفند جالب تمیز کاری ماشین که هر راننده ای لازم داره
اخبار روز
خودرو جذاب چانگان یونیتی در ایران
کاهش تقاضا برای دلار با گشایش نماد معاملاتی روبل-ریال
طرز تهیه بستنی میوه‌ای خونگی
باخت وحشتناک بسکتبال ایران مقابل اردن
بازگشت خودروی «ال ۹۰» با قوای محرکه جدید
بررسی موتور تی یو فایو پلاس (TU5P) ایران خودرو +عکس
بررسی فنی و مشخصات دافران H7 شایان دیزل
سفر به آینده با این خودروی خفن + عکس
سی ان جی گران نمی‌شود
رونمایی از نیسان جوک هیبریدی +عکس
طرز تهیه سیب پلو با طعم عالی و خوشمزه
وخیم‌تر شدن حال بازار خودرو با اشتباهات وزیر صمت
بیوگرافی الیکا ناصری بازیگر سریال یاغی +عکس
تفاوت را با لذیذترین کوکوی ایرانی تجربه کنید
سیستم چهارچرخ کنترل (۴Control) چیست ؟
توربو شارژر چیست و چگونه عمل می کند؟
کمک رسانی به نیسانی که با بار میوه چپ کرده +فیلم
قیمت خودرو در بازار آزاد – ۲۹ تیر ۱۴۰۱
خرس‌ها، زوج ثروتمند و خلبان را پس از سقوط هلی‌کوپترشان خوردند
دستگیری جاعل و کلاهبردار حرفه ای در سایت دیوار
بیوگرافی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه +عکس و همسر
بیوگرافی شیدا خلیق بازیگر و همسرش + عکس
ثبت‌نام بیش از ۶ میلیون نفر در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو
سیگنال پوتین و اردوغان به بازار خودرو
عوارض ریختن نوشابه و شکر در باک بنزین چیست؟
آشپزی
طرز تهیه حریره بادام خوشمزه چیست ؟
طرز تهیه یک اکبر جوجه ی خوشمزه مجلسی
طرز تهیه کیک شکلاتی نرم و سس خوشمزه
طرز تهیه آیس پک شکلاتی در منزل
طرز تهیه ۵ غذای نانی خوشمزه با گوشت چرخ‌کرده
اخبار داغ
جریمه توقف روی خط عابر پیاده چقدر می باشد ؟
چگونه در آزمون رانندگی تو شهری قبول شویم؟
۶۰ میلیون حق بیمه بدنه یک خودرو در ایران (عکس)
رعایت نکات مهم برای نگهداری از رنگ خودرو در فصل زمستان
آدرس و شماره تلفن نمایندگی های مجاز سایپا در خوزستان +جدول
خودرو
با ماه‌ نورد آپولو آشنا شوید؛ اولین خودروی فضایی
پیکاپ کینگ لینگ تاگا تازه وارد بازار ایران + عکس و مشخصات
حمل بار با بنز ۳ میلیاردی !+ عکس
معرفی نیسان 370Z ،خودروی اسپرت اقتصادی +عکس
نگاهی به پراید Hp، کاهش کیفیت ، افزایش امنیت + عکس
مسابقات
لوئیس همیلتون برای هفتمین بار قهرمان جهان شد
بیوگرافی لبران جیمز بسکتبالیست حرفه ای NBA + عکس
دعوت رسمی عربستان از لوئیس همیلتون  
کیلیان امباپه بهترین بازیکن سال فرانسه شد
اسامی بازیکنان دعوت شده به تیم ملی برای دیدار لبان و سوریه

source

توسط autokhabari