wp-header-logo-1464.png

مالیات بر نقل و انتقال خودرو یکی از انواع مالیات‌هایی است که از گذشته وجود داشته و اکنون شکل تازه‌ای به خود گرفته است. بر اساس شیوه جدید اخذ مالیات قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک باید مالیات خودرو پرداخت شود و پس از پرداخت آن خریدار و فروشنده برای تعویض پلاک مراجعه کنند. به گفته سرهنگ علی محمدی، پلیس راهور ناجا مکلف هست که قبل از نقل و انتقال کنترل کند که مالکین خودرو مالیات نقل و انتقال خود را پرداخت کنند. 
به گزارش پایگاه خبری اسب بخار به نقل از اقتصادآنلاین: در قانون، پرداخت مالیات خودرو بر عهده مالک است در این زمینه داود منظور، رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفته بود: «مالیات نقل و انتقال خودرو در صورت عدم پرداخت برعهده فروشنده باقی خواهد ماند و فروشنده بدهکار مالیاتی تلقی می‌شود.» اما به گفته رییس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور در صورت عدم پرداخت مالیات وسیله نقلیه شماره گذاری انجام نمی شود. 
برای پرداخت مالیات خودرو، فروشنده باید به سامانه اینترنتی مالیات بر نقل و انتقال خودرو cartransfer.tax.gov.ir مراجعه کند. 
نرخ مالیات خودروهای داخلی و وارداتی متفاوت است، آن طور که سعید توتونچی سرپرست معاونت حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی می گوید نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت به استثنا ماشین‌های راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناور‌ها مشمول مالیات شده و نرخ آن برای ماشین‌های تولید داخلی ۱ و برای وارداتی ۲ درصد در نظر گرفته شده است.
این نرخ مالیات برای خودروهای داخلی بر اساس قیمت کارخانه و برای خودروهای وارداتی براساس ارزش گمرکی محاسبه می شود. برای مثال قیمت سمند EX  در حال حاضر ۱۶۰ میلیون و ۵۴۷ هزار تومان است که با احتساب ۱ درصد فروشنده باید ۱ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان مالیات پرداخت کند.قسمت دوم فصل هشتم اسب بخار به تست و بررسی دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور اختصاص دارد و در آیتم «خودروچی» هم به سراغ مقایسه هیوندای وراکروز و تویوتا پرادو دو در اتاق FJ120 رفته ایم که در یک رده قیمتی قرار دارند.
در قسمت اول فصل هشتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی سانگ یانگ تیوولی اسپشیال (توربو) رفته ایم و این کراس اوور کره ای را با پژو ۲۰۰۸ مقایسه کرده ایم.


source

توسط autokhabari