wp-header-logo-1584.png

مهدیه قاسمی
با گذشت چهار سال از آغاز ممنوعیت واردات خودرو، تاکنون در رابطه با تخلیه خودروهای خارجی از اماکن بندری کشور، اقدامی صورت نگرفته است. 
در سال 97، بیش از 14 هزار خودرو در گمرک وجود داشت و حتی 16 هزار خودرو به علت بالا بودن قیمت نگهداری خودرو در گمرک ایران، در بندر کشورهای همسایه نگهداری می شد که تعداد زیادی از این خودروها نیز، به علت هزینه انبار کاسته می شدند. اکنون با وجود اینکه چهار سال از آغاز ممنوعیت واردات خودرو می گذرد و امروز زمزمه هایی از اجرایی شدن واردات خودرو شنیده می شود، با این حال تاکنون درباره تخلیه خودروهای خارجی از اماکن بندری کشور، اقدامی صورت نگرفته است. 
در این رابطه سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی اداره گمرک می گوید: 
بعد از ممنوعیت واردات خودرو در سال ۹۷، در حدود ۱۲هزار خودرو امکان ترخیص به دلیل ممنوعیت اعلام‌شده پیدا نکرده بودند و تشریفات قانونی مربوط به ترخیص آنها انجام نشده بود. این در شرایطی است که در دولت قبل در چهار مرحله، فرصتی برای انجام تشریفات و ترخیص آنها و برای حل این مشکل بر اساس حقوق مکتسبه واردکنندگان داده شد تا واردکنندگان بتوانند همه مراحل ترخیص از جمله تاییدیه استاندارد و اظهار به گمرک و پرداخت حقوق ورودی را برای خودروهای دارای ثبت سفارش انجام دهند.
وی ادامه داد که در مهلت‌های داده‌شده حدود ۱۰هزار دستگاه خودرو از بین ۱۲هزار خودرویی که در مبادی ورودی مانده بودند ترخیص و روانه بازار کشور شدند.
به گفته سخنگوی گمرک کشور در حال حاضر، حدود ۲هزار خودرو هنوز در اماکن بندری و گمرکی مانده‌اند که مشکل حدود ۹۰۰ دستگاه از بین آنها مشکل ثبت سفارش است که البته از این بین بیش از  ۳۰۰ خودرو ثبت سفارش داشته‌اند، اما ثبت سفارش به دلیل انجام در دوره ممنوعیت از طریق برخی کارکنان دارای دسترسی ثبت سفارش در وزارت صمت وقت و از طریق اعلام گمرک و ورود نهادهای نظارتی باطل شده است.
لطیفی افزود: اگر دولت جدید تصمیمی در مورد واردات خودرو بگیرد، این ۹۰۰ خودرو نیز امکان ثبت سفارش یافته و می‌توانند ترخیص شوند و حتی صاحبان این خودروها، حتی امروز هم این امکان را دارند که خودروهای خود را مرجوع کنند و در کشور دیگری به فروش برسانند؛ ولی چون این خودروها مربوط به سال ۲۰۱۷ و پیش از آن هستند، ارزش زیادی در بازارهای بین‌المللی ندارند و مالکان آنها ترجیح می‌دهند که برای عرضه این خودروها در بازار ایران صبر کنند.
سخنگوی گمرک کشور با تأکید به این نکته که برای بیش از ۱۰۰۰ خودروی باقی‌مانده در گمرکات، ممکن است دو مشکل قضایی وجود داشته باشد، ادامه داد: دسته ای از آنها به علت احتمال به  قاچاق، پرونده‌هایی در حوزه  قضایی دارند و در صورتی که اتهام آنها اثبات شود، به سازمان اموال تملیکی سپرده می شوند و تصمیمات در حوزه قانونی آن سازمان انجام خواهد شد.
همچنین مشکل دیگری در رابطه با شاکی خصوصی وجود دارد که می‌تواند موارد متعددی را شامل شود،؛ مانند تأمین اموال تا شکایت از واردکنندگان از جمله موارد مرتبط با پیش‌فروش خودروها، به عنوان خودرویی فروخته شده اما خودرویی تحویل داده نشده است و حتی ممکن است واردکننده در زمان ممنوعیت واردات این سفارش را گرفته و پیش‌فروش کرده باشد. برای این موارد نیز پرونده تحویل قوه قضائیه داده شده تا رای مربوطه صادر شود. وی تاکید می‌کند که هر زمان این خودروها بتوانند رای برائت از قوه قضائیه دریافت کنند، واردکنندگان می‌توانند انجام تشریفات ترخیص را انجام داده و خودروی خود را بدون محدودیت زمانی  ترخیص کنند.
لطیفی خاطرنشان می کند که هیچکدام از این مشکلات، مرتبط با گمرک نبوده و می بایست در دستگاه‌های بالادستی تعیین‌تکلیف شوند. تصمیم دولت یا حتی قوه قضائیه می‌تواند به ترخیص تعداد زیادی از این خودروها کمک کند. یعنی حتی در مورد ۹۰۰ خودرویی که مشکل ثبت سفارش داشتند نیز، دستگاه قضا می‌تواند ورود کند و ترخیص آنها را تسهیل کند.
سخنگوی گمرک کشور تاکید می‌کند:
خودروهایی که در گمرک‌ها مانده‌اند سرمایه کشور هستند و هرچه زودتر باید تکلیف آنها مشخص شود. البته اظهار متروکه بخشی از خودروها هم قبلا انجام شده و این خودروها در اختیار سازمان اموال تملیکی‌اند که احتمالا نظر مقام عالی ریاست قوه قضائیه به آنها هم اشاره داشته و بر همین اساس در تاکیداتشان نامی از سازمان اموال تملیکی بردند تا آنها نیز که تعداد قابل توجهی هستند و در مبادی ورودی کشور نگهداری می‌شوند تعیین تکلیف شوند.
آمار و ارقام حاکی از آن است که بعد از ممنوعیت واردات به علت ورود خودروها قبل از دوره ممنوعیت بیش از ۱۰ هزار خودرو ترخیص شده‌اند و با ورود جدی دستگاه‌های مربوطه می‌توان تعداد بیشتری از خودروها را وارد بازار آشفته کشور کرد تا مشکل عرضه تا حدی از این طریق پوشش داده شود.
مدیران خودرو شب گذشته طی مراسیمی در دفتر مرکزی نمایندگی 777، رسما از نخستین سدان برند فونیکس رونمایی کرد. در مراسم شب گذشته که با حضور نمایندگان فروش این شرکت،…
گروه خودروسازی سایپا، طی انتشار بخشنامه ای، از شروع طرح فروش فوق العاده خودروهای کوییک معمولی و کوییک R، بدون انجام قرعه کشی خبر داد. متقاضيان شرکت دراین طرح می…
کرمان موتور صبح امروز طی مراسمی در هتل استقلال تهران و در حضور برخی رسانه ها، از محصول جدید خود با نام KMC j7 رونمایی کرد. جک j7 در واقع…
برخی شرکت های خارجی از جمله هیوندای، از امکان بازگشت به ایران در صورت رفع تحریم ها خبر داده اند. خروج خودروسازی ها از کشور از سال 97 و همراه…
پس از تاخیر چندساعته، مشکل فنی در بارگذاری نتایج دومین مرحله از فروش یکپارچه خودروها رفع و نتایج این دوره بر روی سایت سامانه قرار گرفت؛ شرکت کنندگان در این…
شرکت مدیران خودرو، فروش اعتباری محصولات خود را با اقساط 12 تا 36 ماهه، از روز شنبه یکم مردادماه 1401 آغاز کرده است. طبق اطلاعیه، این شرکت در نظر دارد…
ری را چطوره؟
سلام بخدا فکری به حال تاخیری کوییک اس بکنید مردم بدبختن و منتظر
ماشین به درد نخور چینی که تو چینم کسی نمیخره
واقعا آدم میمونه که اینا ما مردم رو چی فرض کردن!! همین حالا اختلاف قیمت…
به هیچ دردی نمیخوره.فعلا زیرساختهای شارژ الکتریکی رو نداریم چرا باید دنبال همچین ماشین ضعیفی…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمامی حقوق محتوای منتشر شده در این سایت متعلق به car.ir است.
بازنشر محتوا بدون اشاره به منبع، غیرمجاز و حق car.ir برای پیگیری از طریق DMCA محفوظ است.

source

توسط autokhabari