فهرست مطالب
دستگاه گوارش خودروی شما!
آیا با سیستم سوخت رسانی خودرو آشنایی دارید؟ سیستم سوخت رسانی برای اتومبیل بسیار حساس و مهم است. این سیستم مانند دستگاه گوارش بدن انسان است که انرژی و توان لازم برای خودرو را تأمین می‌کند.
اکنون سؤال این است که این سیستم چگونه کار می‌کند و چطور انرژی مورد نیاز موتور خودرو را تأمین می‌کند؟ انواع سیستم سوخت رسانی خودرو کدامند؟ وظایف سیستم سوخت رسانی خودرو چیست؟ در این مقاله قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم. پس همراه ما باشید.
مجله خودرو کارستان مجله ماشین مجله خودرو مجله مکانیک سایت تخصصی خودرو دانستنی های فنی خودرو تعمیر و نگهداری خودرو آموزش عیب یابی خودرو آموزش تعمیر خودرو آموزش مکانیک خودرو آموزش مکانیک و برق خودرو
وظایف سیستم سوخت رسانی خودرو به این شرح است: ترکیب هوا و سوخت را در کوتاه‌ترین زمان و هر لحظه که نیاز است با سرعت متناسب با هر اتومبیلی به موتور برساند تا خودرو انرژی و توان مکانیکی لازم را برای شروع و ادامه حرکت داشته باشد.
این سیستم متناسب با شرایط موتور خودروهای مختلف وظایفش را انجام می‌دهد؛ به‌عنوان‌مثال استارت خودرو، گرم‌شدن اتومبیل قبل از راه‌افتادن، حرکت‌کردن و زیادکردن شتاب و … پس بستگی به خودروها، این سیستم میزان تعیین شده‌ای هوا و سوخت را ترکیب و وارد موتور می‌کند.
سیستم سوخت رسانی خودرو آن‌قدر مهم است که سال‌ها روی آن تحقیق و مطالعه انجام داده‌اند تا کاملاً دقیق عمل کند. کوچک‌ترین نقص در سیستم سوخت‌رسانی خودرو مانع حرکت آن می‌شود.
سیستم سوخت رسانی خودرو
هم‌زمان با آغاز تولید خودرو و پیشرفت آن، مهندسان نیاز به چنین سیستم دقیقی را در اتومبیل‌ها درک کرده و از دهه ۸۰ قرن هجدهم این سیستم سوخت رسانی ماشین دیگر بخش جدانشدنی آنها شد. تحقیقات و مطالعات روی این سیستم باعث شد تا از دهه ۲۰ قرن نوزدهم شاهد پیشرفت این سیستم باشیم.
آموزش تعویض پمپ بنزین پراید آموزش تعویض پمپ بنزین انواع پمپ بنزین خودرو پمپ بنزین پراید کجاست اجرت تعویض پمپ بنزین ال 90 اجزای تشکیل دهنده پمپ بنزین مجله مکانیک مجله خودرو کارستان دانستنی های فنی خودرو آموزش عیب یابی خودرو آموزش مکانیک خودرو علت سوختن پمپ بنزین ویزه پمپ بنزین چیست
به‌طورکلی دو دسته سیستم سوخت‌رسانی خودرو داریم:
البته باید اشاره شود که در کشور ما از سال ۱۳۸۳ خودروسازان موظف به ساخت سیستم انژکتوری شدند و تولید خودروها با سیستم کاربراتوری به حالت تعلیق درآمد و سپس منسوخ شد. این عمل در شرکت‌های اتومبیل‌سازی جهان در دهه ۸۰ میلادی آغاز شد.
شاید سؤال پیش بیاید که چرا سیستم سوخت رسانی انژکتوری باعث عملکرد بهتر موتور و مصرف بهینه سوخت می‌شود و البته متناسب با قوانین تصویب‌شده زیست‌محیطی است و خودروسازان موظف به اجرای آن هستند! علاوه بر آن سیستم انژکتوری عملکرد موتور را بسیار بهبود می‌دهد و راندمان موتور به‌طور چشم‌گیری بالا می‌رود. بنابراین استفاده از سیستم کاربراتوری برای شرکت‌های تولیدکننده خودرو دیگر سودی ندارد؛ چون آن سیستم دیگر مناسب موتورهای جدید نیست.
در ادامه سعی داریم این دو مورد از انواع سیستم سوخت رسانی خودرو را معرفی کنیم.
این سیستم سوخت رسانی خودرو ۲ وظیفه اساسی دارد: اول ترکیب هوا و سوخت با نسبت‌های تعیین‌شده و دوم توزیع آن به‌طور مساوی بین سیلندرها. سیستم کاربراتوری شامل قطعات زیر است:
این سیستم از نظر جریان هوا به ۳ نوع تقسیم می‌شود:
نیروی جاذبه در این نوع یاری کننده است؛ به این صورت که باعث هدایت ترکیب سوخت و هوا به درون موتور می‌شود و حاصل آن تغذیه بهتر موتور است. در ضمن برای تعمیر هم فضای دسترسی خوبی داشت. به همین خاطر در اکثر اتومبیل‌ها از این نوع کاربراتورها استفاده می‌شد. در پراید، پژو و نیسان از این مدل کاربراتورها استفاده شده است.
این مدل در قدیم بیشتر به کار می‌رفت؛ چون مانع رسیدن سوخت به‌صورت مایع به موتور می‌شد. در هوای سرد عملکرد این کاربراتور بسیار بد می‌شد. در دهه ۱۹۶۰ از این نوع کاربراتور در اتومبیل‌ها استفاده می‌شد.
مهم‌ترین فایده‌ این مدل این بود که ارتفاع کمتری در موتور اشغال می‌کرد. ونتوری در این کاربراتور می‌تواند متغیر یا ثابت باشد. از این مدل کاربراتور با ونتوری ثابت در اتومبیل پیکان استفاده شده بود.
سیستم سوخت رسانی کاربراتوری از دو جزء مهم کاربراتور و دلکو تشکیل شده است.
دلکو هم دو وظیفه مهم دارد:
سیستم سوخت رسانی کاربراتوری چند عیب بزرگ دارد که نمی‌‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد. این عیوب عبارتند از:
دومین مورد از انواع سیستم سوخت رسانی ماشین امروزه به‌دلیل راندمان بالا و عملکرد بهتر موتور اتومبیل بسیار استفاده می‌شود. این سیستم سوخت را مانند سرنگ داخل سیلندر می‌پاشد. در دهه ۵۰ میلادی برای اولین‌بار سیستم انژکتوری استفاده شد.
پونتیاک و شورولت اولین خودروسازانی بودند که از این سیستم بهره بردند. بعد کمپانی بنز اولین اتومبیل بنزینی انژکتوری تولید شده‌اش را ارائه کرد. این شرکت‌ها خودروهایی با سیستم سوخت رسانی انژکتوری مکانیکی تولید می‌کردند. کمپانی کرایسلر موفق شد اولین اتومبیل با سیستم انژکتوری الکتریکی را وارد بازار کند.
در سیستم مکانیکی حجم سوخت تزریقی برای شارژ و دشارژکردن خازن بر اساس زمان احتیاج خازن کنترل می‌شود. در سیستم دیجیتال سوخت موردنیاز بر اساس داده‌های ذخیره‌شده در حافظه تعیین و تزریق می‌شود.
در سیستم سوخت رسانی انژکتوری موتورهای گازوئیلی احتراق خودبه‌خود در محفظه سیلندر صورت می‌گیرد، اما در موتورهای بنزینی از سیستم جرقه‌زنی استفاده می‌شود. به این‌ صورت که در زمان تنفس، ترکیب سوخت و هوا وارد سیلندر شده و جرقه‌ انفجار سوخت در محفظه احتراق با فرمانی از شمع‌ها اتفاق می‌افتد.
پمپ بنزین نیسان کجاست آموزش تعویض پمپ بنزین تعمیر پمپ بنزین ال 90 پمپ بنزین پراید کجاست دلایل خراب شدن پمپ بنزین تعویض پمپ بنزین پژو 405 علائم خرابی پمپ بنزین قیمت پمپ بنزین خودرو تعمیر خودرو
قطعات و اجزای تشکیل‌دهنده سیستم انژکتوری عبارتند از:
این نوع از سیستم سوخت رسانی در طول زمان تغییراتی داشته است؛ سیستم مکانیکی، سیستم الکترونیکی، سیستم تک انژکتوری و سیستم پاشش سوخت مستقیم که آنها هم انواع مختلف دارد که به معمول‌ترین آنها خواهیم پرداخت.
در این مدل برای تغذیه ۴ سیلندر از یک انژکتور استفاده می‌کند. عملکرد این انژکتور این‌گونه است که به ابتدای منیفولد (قطعه‌ای است که موظف است ترکیب سوخت و هوا را به درون محفظه‌ احتراق یا همان سیلندر هدایت کند) سوخت موردنیاز پاشیده می‌شود.
شاید بگویید این سیستم مانند کاربراتوری سوخت را انتقال می‌دهد، اما باید بگوییم این سیستم به کمک واحد کنترلی الکترونی برای محفظه‌ احتراق شرایط بهتری را فراهم می‌کند.
در این مدل سیستم برای هر سیلندر یک انژکتور جداگانه استفاده شده است. این انژکتورها روی ریل سوخت سوارند و سوخت مورداحتیاج را مستقیماً به پشت سوپاپ‌ها می‌پاشد. بنابراین فاصله زمانی پاشش و احتراق بسیار کم است. درنتیجه سوخت واردشده به سیلندرها شرایط و کیفیت مناسبی دارد. در حال حاضر این سیستم‌ها رایج‌ترین نوع است.
در این مدل برای اینکه تغییر شرایط سوخت را به حداقل برساند، انژکتورها سوخت موردنیاز احتراق را به درون محفظه سیلندر مستقیماً تزریق می‌کند. از این سیستم برخی از خودروسازان استفاده می‌کنند.
به‌طور کلی، سیستم سوخت رسانی انژکتوری چندین مزایا دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:
در این مطلب سعی کردیم به بررسی سیستم سوخت رسانی خودرو و اجزای آن‌ بپردازیم. اگر از مقاله سیستم سوخت رسانی ماشین و اجزای آن‌ لذت بردید و تصور می‌کنید که برایتان مفید بوده، پیشنهاد می‌کنیم مقاله دیگر ما درباره سیستم تعلیق خودرو را هم مطالعه کنید.
نکات مهم درباره افزایش طول عمر موتور خودرو
تعویض سنسور اکسیژن مرسدس بنز و بی ام و
تعویض تیغه برف پاک کن مرسدس بنز و بی ام و
اهمیت تعویض پمپ شیشه شور مرسدس بنز
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پربازدید
موتورشویی ماشین چه مزایایی دارد؟
علت جا نرفتن دنده ماشین یا بد جا رفتن آن چیست؟
اگر زنجیر چرخ نداشتیم چه کار کنیم؟
فروش فوری رسپکت بهمن موتور – آذر ۱۴۰۱
ترفندهای ساده برای کاهش هزینه های خودرو
عیب یابی و تعمیر
نکات مهم درباره افزایش طول عمر موتور خودرو
آشنایی با انواع سیستم سوخت رسانی خودرو و مزایا و معایب آن‌ها
تعویض سنسور اکسیژن مرسدس بنز و بی ام و
تعویض تیغه برف پاک کن مرسدس بنز و بی ام و
اهمیت تعویض پمپ شیشه شور مرسدس بنز
اخبار روز
نکات مهم درباره افزایش طول عمر موتور خودرو
تفاوت های پراید SE با EX چیست؟
تفاوت های پراید 111 SX با SE چیست ؟
پرتغال 3 – 2 غنا / پر گل و جذاب
عرضه هایما در بورس کالا با قیمت جدید
آبان تاریخیِ دلار آمریکا در بازار ایران
شاسی بلند جدید ایران خودرو در راه است
قیمت جدید جک T8 و جک J4 (آذر 1401)
فروش اقساطی محصولات کرمان موتور (آذر 1401)
واردات تریلر یخچال دار دست دوم آزاد شد
طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو – آذر 1401
کرایه تاکسی با مصوبه جدید کاهش می یابد
موتورسیکلت یک میلیاردی قاچاق
قیمت جدید پژو 207 اتوماتیک اعلام شد – آذر 1401
فروش فوری محصولات بهمن موتور – آذر 1401
قیمت جدید محصولات هایما – آذر 1401
ثروت را به راحتی خوردن یک فنجان قهوه بدست آوردم
جزئیات عرضه خودرو تارا و 207 اتوماتیک با قیمت جدید
بهترین رفاه را با محصول پتو به دست آوردم
پیشنهاد واگذاری خودروسازی‌ها به نیروهای مسلح رد شد
فروش فوری خودرو شاهین بدون قرعه کشی (آذر 1401)
بهترین اتفاق زندگی تان را با این کسب و کار رقم بزنید
آشنایی با انواع سیستم سوخت رسانی خودرو و مزایا و معایب آن‌ها
تعویض سنسور اکسیژن مرسدس بنز و بی ام و
تعویض تیغه برف پاک کن مرسدس بنز و بی ام و
اخبار داغ
احتمال رفع ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰CC
در کارخانه مرسدس بنز چه می‌گذرد؟
افتتاح کارخانه ایران خودرو کرمانشاه با حضور معاون اول رئیس جمهور
مزایای لاستیک زاپاس(زاپاس فرغونی) خودروهای امروزی چیست؟
احتیاط شرکت های خودروسازی از افزایش قیمت خودروها /خرداد95
خودرو
شورولت اتومبیل سابربن RST را معرفی کرد +تصاویر
رونمایی از ماه‌نورد برقی توسط نیسان + عکس
این وانت به شدت مشتری دارد +مشخصات پیکاپ الکتریکی F150
خاص ترین شاسی بلند لندکروز در ایران +عکس
رونمایی از خودروی جدید شرکت بنز (AMG GT 63 S) + عکس
مسابقات
تاریخ قرعه کشی لیگ برتر ۱۴۰۱-۱۴۰۲
رکورد تاریخی مهدی طارمی در فوتبال جهان
درآمد رانندگان فرمول یک در سال گذشته چقدر بود؟
جدول لیگ برتر فوتبال در پایان هفته سوم
پردرآمدترین فوتبالیست های جهان در 2022
آشپزی
طرز تهیه کیک یزدی | نکات پختِ کاپ‌کیک
این غذاها را بخورید تا آلزایمر نگیرید
جلوگیری از چاقی با این میوه ها
طرز تهیه پیاز سوخاری به ساده ترین روش
گیاه لگجین یا هندوانه وحشی چیست و چه خواصی دارد ؟

source

توسط autokhabari