فهرست مطالب
سنسور اکسیژن که یکی از اصلی ترین حسگر های خودرو مرسدس بنز- بی ام و است در ورودی مسیر اگزوز قرار دارد وظیفه آن اندازه گیری میزان اکسیژن موجود در گاز های خروجی از خودرو مرسدس بنز-بی ام و یا در واقع موتور است
سنسور اکسیژن بی ام و سنسور اکسیژن بنز اجرت تعویض سنسور اکسیژن املاتور سنسور اکسیژن اجزای سنسور اکسیژن چیست ایراد سنسور اکسیژن بررسی سنسور اکسیژن تعمیر سنسور اکسیژن وظایف سنسور اکسیژن سنسور اکسیژن چیست تعمیرات تخصصی مرسدس بنز تعمیرات تخصصی بی ام و بهترین تعمیرگاه بی ام و در تهران
پیش از بررسی دقیق سنسور اکسیژن نقش و وظایف آن در خودرو مرسدس بنز-بی ام و خالی از لطف نیست که درباره سنسور بیشتر بدانیم سنسور Sensor یا حسگر به وسیله ای گفته می شود که نسبت به محرک های فیزیکی واکنش نشان می دهد.
تغییرات محرک ها به عنوان ورودی توسط حسگر دریافت شده و در آن به سیگنال های الکترونیکی تبدیل و به سمت ECU یا DME یا هر پردازش گر دیگری ارسال می شود به این ترتیب سنسور را می توان وسیله اندازه گیری متغیرهای فیزیکی یا شیمیایی نیز دانست.
این اجزا در تمام خودرو ها اعم از انژکتوری استفاده می شوند البته بر اساس نوع منبع دریافت کننده اطلاعات که ECU یا راننده است تفاوت هایی نیز در آن ها وجود دارد در خودرو های انژکتوری سنسور اطلاعات جمع آوری شده خود را به ECU ارسال کرده کامپیوتر خودرو مرسدس بنز-بی ام و نیز با تجزیه و خوانش اطلاعات براساس شرایط متغیرها و محرک ها دستورات لازم را به عملگرها ارسال می کند خودرو مرسدس بنز-بی ام و تنظیم نماید.
گفتیم که سنسور ها با بررسی شرایط محرک های فیزیکی مشخصی که با آن ها در ارتباط هستند گزارش خرابی نقص یا هر گونه مشکلی را صادر کرده و اعلام نیاز برای رفع آن می نمایندحسگر اکسیژن که سنسور لامبدا نیز نامیده شده در صنعت به عنوان یک قطعه الکترونیکی شناخته می شود و میزان اکسیژن موجود در سوخت یا گاز را اندازه گیری می کند.
اکسیژن موجود در این گازها در واقع موتور است اکسیژن موجود در این گازها در واقع میزان اکسیژن سوخته نشده در فرآیند احتراق را نشان می دهد بنابر این بالا بودن میزان اکسیژن به معنای احتراق ناقص و در صد نا مناسب مخلوط سوخت و هوا است .
به این ترتیب که درصورت گزارش وجود بیش از حد اکسیژن در گاز های خروجی از موتور غلظت مخلوط بالا و مصرف سوخت بیش از حد مطلوب است سنسور اکسیژن گزارش های خود را به صورت سیگنال های قابل خوانش تغییر ولتاژ ۱ تا ۹ ولت برای ECU
ارسال کرده و صورت وجود اکسیژن زیاد ECU تنظیمات لازم را در سیستم سوخت رسانی با تغییر زمان پاشش انژکتور ها پیاده می کند به این ترتیب که در صورت غلیظ بودن سوخت زمان پاشش را کوتاه کرده و در صورت رقیق بودن آن این زمان را افزایش می دهد .
۱- تاثیر در کاهش مصرف سوخت
۲- تاثیر در کاهش سطح آلایندگی خودرو
۳- تاثیر در بهبود احتراق و افزایش راندمان موتور
اهمیت این سنسور به حدی بالا است که در موتور جدید از ۲ سنسور اکسیژن تا ۴ سنسور استفاده می شود اگر یک سنسور اکسیژن در خودرویی موجود باشد قبل از کاتالیست نصب می شود و اگر دو سنسور به کار رود قبل و بعد از کاتالیست قرار می گیرند نوک این سنسور یا سنسور ها که درون اگزوز را اندازه می گیرد و گزارش آن را به ECU می دهد.
تا میزان سوخت تزریقی درون سیلندر را تنظیم کند به این صورت که کم بودن میزان اکسیژن در اگزوز به معنی زیاد بودن میزان سوخت است و زیاد بودن آن به معنی کم بودن میزان سوخت لازم به ذکر است امروز در خودروها مرسدس بنز-بی ام و با موتور ها Vشکل ۶ یا ۸ سیلندر از ۴ سنسور اکسیژن در سیستمی با نامOBD11 استفاده می شود.
۲ سنسور اکسیژن اضافی هر یک روی یکی ببلوک های سیلندر نصب می شوند و ECU با بررسی اطلاعات این دو جفت سنسور موجود در موتور و مبدل کاتالیزوری اگزوز آن ها را مقایسه کرده به اطلاعات دقیق تری دست می یابد این سیستم جدید به کاهش بیشتر سطح الایندگی خودرو و مصرف آن کمک می کند .
انواع سنسور اکسیژن مرسدس بنز-بی ام و و ساختار آن سنسور اکسیژن در دو نوع تولید می شوند.
۱-تک سیم که در خودرو های مرسدس بنز-بی ام قدیمی تر به کار می رفته و فاقد گرم کن است
۲- یک سوکت چهار سیم که دارای گرم کن است و دقت بالایی دارد این نوع سنسور به دلیل دقت بالاتر در خودرو های جدید مرسدس بنز-بی ام و استفاده می شود این مدل های خود در دو نوع پایه کوتاه و پایه بلند تولید می شوند که تفاوت آن ها در نوع و ارتفاع سوکت شان است
۱-بدنه سرامیکی یا چینی
۲- الکترود های پلاتینیومی
۳- غلاف با جنس دی اکسید زیر کو نیوم
۴- المنت گرم شونده
آموزش تعویض سنسور اکسیژن تندر ۹۰ اجرت تعویض سنسور اکسیژن اجزای سنسور اکسیژن چیست املاتور سنسور اکسیژن انواع سنسور اکسیژن پراید ایراد سنسور اکسیژن بررسی سنسور اکسیژن تست سنسور اکسیژن تعویض آی سی سنسور اکسیژن علائم خرابی سنسور اکسیژن سنسور اکسیژن چیست عیب یابی سنسور اکسیژن قیمت سنسور اکسیژن گرمکن سنسور اکسیژن چیست محل نصب سنسور اکسیژن سنسور اکسیژن لیفان 620 آموزش تعمیر خودرو
سنسور اکسیژن مانند یک ژنراتور کار می‌کند. به این ترتیب که با گرم شدن به اندازه کافی از خود ولتاژ تولیدمی‌کند. در واقع بخشی از سنسور که درون منیفولد دود قرار می‌گیرد همان غلاف سنسور است که از جنس سرامیک زیرکونیوم ساخته می‌شود. انتهای پوسته سنسور نیز روی مانیفولد پیچ می‌شود.
الکترودها هم که بایک لایه متخلخل پلاتین پوشیده شده‌اند در قسمت سرامیکی و زیر حباب پوسته قرار دارند. قسمت بیرونی این بخش حباب شکل در معرض گازهای داغ منیفولد دود قرار دارد. اما الکترودهای درون آن، بین هوای محیط و دود اگزوز قرار گرفته‌اند.
در سنسورهای اکسیژن قدیمی تک سیم فاقد گرم‌کن یک سوراخ کوچک در پوسته سنسور ایجاد می‌شد تا هوا از طریق آن وارد سنسور شود. در سنسورهای جدید دو سیم دارای گرم‌کن فضای کمی بین عایق‌بندی الکترود‌ها ایجاد می‌شود که به کانکتور معروف است.
تنفس لازم جهت نفوذ هوا به درون سنسور از طریق کانکتور انجام می‌شود. با تنفس انجام شده، اختلاف درصد اکسیژن موجود در اگزوز و هوای محیط ‌شناسایی شده و موجب تولید ولتاژ در میان حباب سرامیکی می‌شود. هرچه اختلاف اکسیژن بیشتر باشد‌، ولتاژ تولیدی سنسور نیز بیشتر خواهد بود.
کارایی گرم‌کن در این سنسورها، تامین گرمای اولیه لازم برای شروع به کار و ارسال ولتاژ توسط آن است. چرا که این سنسورها برای فعالیت نیاز به یک گرمای اولیه دارند. همچنین این المنت‌ها کمک می‌کنند تا در مواقع طولانی شدن دور آرام موتور، فعالیت سنسور اکسیژن متوقف نشود.
کارستان
آشنایی با انواع سیستم سوخت رسانی خودرو و مزایا و معایب آن‌ها
تعویض تیغه برف پاک کن مرسدس بنز و بی ام و
اهمیت تعویض پمپ شیشه شور مرسدس بنز
چگونه توربوشارژر برقی به کاهش آلایندگی و بهبود عملکرد فنی کمک می‌کند؟
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پربازدید
موتورشویی ماشین چه مزایایی دارد؟
علت جا نرفتن دنده ماشین یا بد جا رفتن آن چیست؟
اگر زنجیر چرخ نداشتیم چه کار کنیم؟
فروش فوری رسپکت بهمن موتور – آذر ۱۴۰۱
ترفندهای ساده برای کاهش هزینه های خودرو
عیب یابی و تعمیر
آشنایی با انواع سیستم سوخت رسانی خودرو و مزایا و معایب آن‌ها
تعویض سنسور اکسیژن مرسدس بنز و بی ام و
تعویض تیغه برف پاک کن مرسدس بنز و بی ام و
اهمیت تعویض پمپ شیشه شور مرسدس بنز
چگونه توربوشارژر برقی به کاهش آلایندگی و بهبود عملکرد فنی…
اخبار روز
واردات تریلر یخچال دار دست دوم آزاد شد
طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو – آذر 1401
کرایه تاکسی با مصوبه جدید کاهش می یابد
موتورسیکلت یک میلیاردی قاچاق
قیمت جدید پژو 207 اتوماتیک اعلام شد – آذر 1401
فروش فوری محصولات بهمن موتور – آذر 1401
قیمت جدید محصولات هایما – آذر 1401
ثروت را به راحتی خوردن یک فنجان قهوه بدست آوردم
جزئیات عرضه خودرو تارا و 207 اتوماتیک با قیمت جدید
بهترین رفاه را با محصول پتو به دست آوردم
پیشنهاد واگذاری خودروسازی‌ها به نیروهای مسلح رد شد
فروش فوری خودرو شاهین بدون قرعه کشی (آذر 1401)
بهترین اتفاق زندگی تان را با این کسب و کار رقم بزنید
آشنایی با انواع سیستم سوخت رسانی خودرو و مزایا و معایب آن‌ها
تعویض سنسور اکسیژن مرسدس بنز و بی ام و
تعویض تیغه برف پاک کن مرسدس بنز و بی ام و
اهمیت تعویض پمپ شیشه شور مرسدس بنز
رونمایی از موتور ایرانی هواپیما در آینده نزدیک
کادیلاک CT6 مخصوص چین
«ب ام و» بسیار خاص +عکس
واریز همزمان رتبه‌بندی معلمان و ترمیم حقوق‌ها
قوانین جدید فیفا جام جهانی 2022 قطر
چگونه توربوشارژر برقی به کاهش آلایندگی و بهبود عملکرد فنی کمک می‌کند؟
سیستم توربوشارژر توئین پاور بی ام و چگونه کار می‌کند؟
خودرو فوق لوکس جنسیس X کانورتیبل
اخبار داغ
سوالات پر تکرار امتحان آیین نامه رانندگی با جواب رایگان ۹۷
حق بیمه انواع خودرو در سال ۹۷ +جدول
تصادف وحشتناک خودروی پاگانی زوندا با سرعت ۳۵۰ کیلومتر + تصاویر
راننده اینترنتی دختر جوان را به قربانگاه برد +عکس
عمر مفید لاستیک خودرو چند سال می باشد؟
خودرو
بررسی آکورا NSX مدل ۲۰۱۷ + قیمت + عکس و مشخصات
۱۱ خودرو بی کیفیت بازار ایران را بشناسید+ اسامی
بررسی قیمت و مشخصات ام جی ۳ +معایب و مزایای MG3
معرفی پیکاپ فورد F-250 شلبی Super Baja
معرفی لندرور دیسکاوری نسخه Metropolitan Edition
مسابقات
تاریخ دربی پرسپولیس – استقلال مشخص شد
بیوگرافی سرجیو پرز از بهترین رانندگان فرمول یک +عکس
تصویر| هدیه لاکچری که ستاره فوتبال بعد از رکوردزنی به خودش داد
کلکسیون خودروهای دیوید بکهام، از رولزرویس تا فراری +تصاویر
برندگان جوایز 2022 فرانس فوتبال +عکس
آشپزی
گیاه آلوئه ورا چیست و چه خواصی دارد ؟
طرز تهیه مربای انگور بدون شکر
خشک کردن لیمو ترش تازه به بهترین روش
روش معجزه‌آسای ژاپنی‌ها برای جوان ماندن پوست‌
طرز تهیه میگو پلو |غذای لذیذ بوشهری

source

توسط autokhabari