wp-header-logo-999.png


فهرست مطالب
نحوه کار کمک فنر جلو و عقب به همراه آموزش تعویض آنها
کمک فنر در ساده‌ترین شکل خود، ابزاری مانند پمپ هیدرولیک است و کمک فنر جلو و عقب به کنترل فشار و حرکت برگشتی فنرها و سیستم تعلیق خودروی شما کمک می‌کنند. نقش اصلی کمک فنر، نرم کردن ضربه‌ها و لرزش‌ها است. به این ترتیب راننده مطمئن می‌شود که لاستیک‌های خودرو همیشه در تماس با سطح جاده هستند.
این کار به ایمن‌‌تر شدن کنترل خودرو و واکنش به‌موقع ترمز کمک می‌کند. این روند را مثلث ایمنی مونرو می‌نامیم. با این پروسه رانندگان تشویق می‌شوند تا لاستیک‌ها، ترمزها و کمک فنرها را با هر بار سرویس چک کنند. به این ترتیب از توقف، فرمان و پایداری بهینه مطمئن خواهند شد.

اول از همه باید بدانیم که به‌طور کلی ۲ نوع کمک فنر جلو و عقب در خودرو وجود دارد؛ یکی هیدرولیک و دیگری بادی. با این حال عملکرد هر دو نوع کمک فنر یکسان است. کمک فنر  با یک فنر همراه است که امواج ضربه‌ای ناگهانی را به حرکت نوسانی تبدیل می‌کند
اساسا کمک فنرها ۲ کار را انجام می‌دهند. کمک فنرها علاوه بر کنترل حرکت فنرها و سیستم تعلیق، لاستیک‌های خودروی شما را همیشه در تماس با زمین نگه می‌دارند. در حالت ساکن یا در حال حرکت، سطح پایین تایرها تنها قسمتی از وسیله نقلیه شما است که با جاده تماس دارد.
هر زمان که تماس لاستیک با زمین کاهش یابد، توانایی فرد در رانندگی، هدایت و ترمز به خطر می‌افتد. جالب است بدانید که برخلاف باور عمومی، کمک فنرها نگهدارنده وزن خودرو نیستند و وظیفه اصلی آن‌ها، خنثی کردن نوساناتی است که توسط فنرها ایجاد می‌شود.
جزئیات بیشتری درباره کمک فنرها
بیایید کمی علمی به موضوع نگاه کنیم. کمک فنر جلو و عقب خودرو با گرفتن انرژی جنبشی سیستم تعلیق ماشین و تبدیل آن به انرژی حرارتی عمل می‌کند. در مرحله بعدی این گرما از طریق مکانیسم تبادل گرما در جو پخش می‌شود.
این پروسه آنقدر که به نظر می‌رسد، پیچیده نیست. همان‌طور که گفته شد کمک فنرها در اصل پمپ روغن هستند. در این ساختار یک پیستون به انتهای میله پیستون متصل است و در مقابل سیال هیدرولیک در لوله فشار عمل می‌کند.
همزمان با حرکت سیستم تعلیق به سمت بالا و پایین، سیال هیدرولیک از طریق روزنه‌ها داخل پیستون عبور می‌کند. از آنجایی که روزنه‌ها مقدار کمی سیال را از پیستون عبور می‌دهند، پیستون آهسته می‌شود که به نوبه خود، حرکت فنر و تعلیق را کندتر می‌کند.
کمک‌فنرها به‌طور اتومات با شرایط جاده تنظیم می‌شوند و هرچه سیستم تعلیق سریع‌تر حرکت کند، مقاومت بیشتری ایجاد می‌کنند.
آموزش تعمیر جلوبندی پراید آموزش عیب یابی جلوبندی خودرو اجزای جلوبندی خودرو ایرادات جلوبندی خودرو بهترین جلوبندی ساز تهران تشخیص انواع صدا از جلوبندی تعمیر جلوبندی پژو پارس جلوبندی تندر 90 دلایل خراب شدن جلوبندی تعمیر جلوبندی پژو 405 قیمت لوازم جلوبندی پژو 405
در مجموع همه کمک‌فنرها کار یکسانی انجام می‌دهند. با این حال انواع مختلف وسایل نقلیه و طراحی سیستم تعلیق، به انواع مختلفی از کمک فنرها نیاز دارند که کاملاً متفاوت به نظر می‌رسند.
بدون توجه به کاربرد، همه کمک‌فنرها در یکی از سه نوع کمک فنر تلسکوپی معمولی، استرات یا سیستم تعلیق و اهرمی قرار می‌گیرند.
۱. کمک فنر تلسکوپی معمولی
کمک فنر تلسکوپی معمولی ساده‌ترین نوع کمک فنر است و معمولاً به‌جای تعمیر، تعویض می‌شود. این نوع کمک‌فنر را می‌توان در هر ۲ سیستم تعلیق جلو و عقب تعبیه کرد و نسبتاً ارزان است.
۲. کمک فنر استرات یا سیستم تعلیق
اگرچه کمک فنر استرات کار اصلی مشابهی را انجام می‌دهد اما استرات یا سیستم تعلیق جایگزین، بخشی از کمک‌فنر می‌شود و برای مقابله با بارها و نیروهای بیشتر، محکم‌تر عمل می‌کند.
با این که کمک فنر استرات بیشتر در جلو و عقب خودروهای کوچک تا متوسط ​​دیده می‌شود؛ اخیرا برای ساخت خودروهای بزرگ‌تر هم پیشنهاد شده‌اند. کمک فنر استرات بیشتر به‌صورت واحدهای مهر و موم شده و قابل تعمیر تولید می‌شود.
این کمک‌فنرها برای تعویض کامل طراحی شده‌اند. با این حال می‌توان کارتریج‌های استرات را جایگزین پایه‌های قابل تعمیر کرد
۳. کمک فنر اهرمی
کمک فنر نوع اهرمی دارای ویژگی‌های هر دو نوع تلسکوپی و استرات است. مانند استرات، کمک فنر اهرمی شامل یک واحد تعلیق و دستگاه میرایی در یک واحد می‌شود.
با این حال برخلاف کمک فنر استرات، نوع اهرمی به گونه‌ای طراحی نشده‌ که در معرض بارهای جانبی زیادی باشد. کمک فنرهای اهرمی که با استفاده از اجزای مشابه کمک فنرهای معمولی ساخته شده‌اند، پرس می‌شوند و نیاز به تعویض کامل دارند.
عملکرد و نحوه کار کمک فنر جلو و عقب

وظیفه اصلی کمک فنر این است که ضربه‌ها را به‌سرعت جذب کرده و شدت آن‌ها را کاهش دهد تا ماشین به‌نرمی حرکت کند. برخی دیگر از وظایف مهم کمک فنر، شامل مواردی که در ادامه مرور می‌کنیم است.
ممکن است ساده‌ به نظر برسد اما کمک فنر جلو و عقب خودرو اصلی‌ترین چیزی است که میزان راحتی رانندگی شما به آن بستگی دارد.
اجرت جلوبندی کامل پژو 405 اجرت تعویض کمک فنر عقب ال 90 اجرت تعویض کمک فنر جلو پراید اجرت تعویض فنر پژو 206 اجرت تعمیر جلوبندی ام وی ام اجرت مکانیکی خودرو اجرت تعویض جلوبندی پژو 206 هزینه تعمیر جلوبندی سمند هزینه تعمیر جلوبندی پژو 206 عیب یابی جلوبندی سمند رئیس اتحادیه تعمیرکاران تهران اجرت تعویض طبق 206 اجرت تعویض طبق پراید اجرت تعویض بلبرینگ چرخ پراید اجرت تعویض بوش اکسل پراید اجرت تعویض لنت ترمز ال90 کاهش ارتفاع 206 اجرت مکانیکی پژو اجرت تعمیر اساسی 206
آیا وقت آن رسیده که برای تعویض کمک فنر ماشین خود اقدام کنید؟ نمی‌خواهید هزینه مکانیک بپردازید؟ نگران نباشید چون با یادگیری چند نکته مهم می‌توانید این کار را خودتان با کمی تلاش انجام دهید.
کمک فنرها برای عملکرد خودرو ضروری هستند و رانندگی نرم و یکنواخت را امکان‌پذیر می‌کنند اما با گذشت زمان، سیستم تعلیق خودرو فرسوده می‌شود. ممکن است متوجه شوید که چاله‌ها و سرعت‌گیرها ناراحت‌کننده‌تر شده‌اند. در این شرایط به فکر تعویض کمک فنر جلو و عقب خودروی خود می‌افتید. کاری که می‌توانید بعد از ظهر در خانه با وسایل مناسب و کمی روغن انجام دهید!
در ادامه با ما همراه باشید تا با مراحل تعویض کمک فنرهای خودرو بیشتر آشنا شوید.
مرحله اول: شروع پروسه تعویض
ابتدا باید مطمئن باشید که خودروی شما به کمک‌فنرهای جدید نیاز دارد. شاید متوجه شده باشید که عبور از چاله‌ها و دست اندازها مانند گذشته به‌نرمی انجام نمی‌شود. این اتفاق می‌تواند نشانه فرسودگی کمک‌فنرهای خودروی شما باشد که نیاز به تعویض دارند.
یکی از راه‌ها برای تست فنرهای خودرو و اطمینان از فرسودگی آن‌ها، فشار آوردن به صندوق عقب یا کاپوت بالای چرخ است. فنرهای درست با هر فشار یک بار بالا می‌روند و نسبتاً سریع پایین می‌آیند. اگر بدنه خودرو بعد از فشار جهش شدیدی دارد، زمان تعویض کمک فنرها رسیده است.
در این شرایط شما باید کمک‌فنر جدیدی بخرید. اگر مطمئن نیستید که چه نوع کمک‌فنرهایی نیاز دارید، با فردی باتجربه یا یک مکانیک متخصص صحبت کنید. با این کار مطمئن می‌شوید که کمک‌فنر یا پیستون مناسب برای وسیله نقلیه خود را خریداری کرده‌اید.
همچنین به ارتقاء کمک فنرها فکر کنید. می‌توانید از نمونه‌های مشابه که در حال حاضر در خودروی خود دارید، استفاده کنید. با این حال بکارگیری کمک‌فنرهای پیشرفته‌تر هم می‌تواند فکر خوبی باشد.
با کمک جک وسیله نقلیه خود را در مکانی مناسب از زمین بلند کنید. آن را روی یک سطح صاف پارک کرده و مهره‌های دو طرف جلو یا عقب را باز نمایید. وسیله نقلیه خود را با رمپ یا پایه جک ایمن کنید.  وقتی ماشین را بلند کردید، چرخ‌ها را بردارید و کمک‌فنرها را پیدا کنید.
کمک‌فنرها با یک پیچ عمودی به خودرو متصل می‌شوند که باید از داخل محفظه موتور یا صندوق عقب خارج شود. ممکن است یک پیچ افقی که باید باز شود، در بالا قرار گرفته باشد.
پایه‌های کمک فنر را بررسی کنید و روی آن‌ها را با پاک‌کننده فلزی اسپری نمایید. سخت‌ترین بخش کار، خارج کردن کمک فنرهای قدیمی است. چون ممکن است با توجه به کارکرد طولانی و سنگ‌ریزه‌‌هایی که در جاده وجود دارد، ضخیم شده باشند.
مرحله دوم: خارج کردن کمک فنرهای قدیمی
پیچ‌ها را از برجستگی برجک‌های کمک فنر باز کنید. بسیاری از خودروها دارای پیچ‌های بالایی در زیر پوشش پارچه‌ای در صندوق عقب خودرو هستند. به این معنی که برای رسیدن به پیچ‌های کمک فنر، باید آستر را بلند کرده و آن‌ها را باز کنید.
برای باز کردن پیچ و مهره‌ها، سوکت و ضامن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. در صورت لزوم، پیچ‌ها را با مایع نافذ چرب کنید تا هرگونه زنگ‌زدگی سطحی از بین برود.
کمک‌فنر را از سیستم تعلیق جدا کنید. برای جدا کردن مهره‌ای که کمک فنر را به سیستم تعلیق متصل می‌کند، از ست سوکت یا اسپلیتر استفاده کرده و آن را از پیچ جدا کنید. اگر فضای کافی برای کار با اسپلیتر وجود ندارد، می‌توانید از محلول نافذ استفاده کنید.
کمک‌فنر را از پیچ‌های پایین و بالا جدا کنید. برداشتن کمک فنر از روی پیچ و مهره‌ها می‌تواند دشوار باشد؛ به‌خصوص اگر کمک‌فنرها زنگ زده باشند. در این شرایط کمی آن‌ها را تکان دهید تا درنهایت خارج شوند.
یکی از مشکلات رایج زمانی رخ می‌دهد که میله پیستون در حالی که مهره را شل می‌کنید، همزمان بچرخد. در این شرایط می‌توانید از انبردست قفل‌کننده در انتهای میله استفاده کنید تا از چرخش آن با انبردست جلوگیری شود.
اگر لازم شد، پیچ را با چکش یا انتهای آچار بکوبید تا شل شود. یکی از مهره‌ها را دوباره روی آن قرار دهید تا به عنوان سطح ضربه‌گیر عمل کند.
مرحله سوم: نصب کمک فنرهای جدید
کمک فنر جدید را دوباره روی بازوی کنترل سیستم تعلیق قرار دهید. شاید لازم باشد برای فشرده کردن کمک فنر در جای خود، کمی فشار وارد کنید. سپس مهره‌ها را با دست محکم کنید.
در صورت نیاز می‌توانید یک بار دیگر میله ضدغلتش را بچسبانید و پیچ‌ها را با دست محکم کنید. مهره‌های برجکِ کمک‌فنر را که در ابتدای کار جدا کرده‌اید، تعویض کنید.
مراحل بالا را برای تعویض ۳ کمک فنر دیگر تکرار کنید. اکثر کمک فنرها معمولا همزمان فرسوده می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید یکی را تعویض کنید، احتمالاً مجبورید همگی آن‌ها را عوض کنید. چرخ‌ها را مجدداً روی آن قرار دهید و مهره‌ها را محکم کنید تا کار تمام شود.
روغن کمک فنر چیست کمک فنر چیست معایب کمک فنر چیست دلیل کوبش کمک فنر چیست انواع کمک فنر قیمت لوازم خودرو قیمت لوازم یدکی تعمیر خودروهای چینی کمک فنر هیدرولیکی چیست قیمت کمک فنر روغنی کمک فنر تلسکوپی چیست کمک فنر گازی بهتر است یا روغنی کمک فنر گازی چیست اجرت تعمیر اساسی لیفان 620 مشخصات فنی لیفان 620 قیمت لیفان 620 مصرف سوخت لیفان 620
جمع‌بندی
کمک‌فنر وسیله‌ای مکانیکی است که برای از بین بردن یا کاهش امواج ضربه ناگهانی در یک سیستم استفاده می‌شود و وظیفه آن‌ها جذب ضربه‌هایی است که توسط سطوح ناهموار جاده ایجاد می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که کمک‌فنر یک شگفتی مدرن است. کمک فنر جلو و عقب خودرو اصلی‌ترین چیزی است که رانندگی با خودرو را حتی در زمین‌های ناهموار روان و راحت می‌کند.
دمپر فرمان خودرو چیست و چه کاربردی دارد ؟
راهکارهای موثر افزایش توان و قدرت اسب بخار موتور ماشین
معنای حجم موتور چیست؟
۸ نکتۀ مراقبت از کلاچ خودرو در برابر آسیب
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پربازدید
آیا شستن انژکتور سوخت خودرو ضروری است؟
راهنمای کامل چراغ های هشدار دهنده پشت آمپر خودرو +عکس
آشنایی کامل با سیستم برق و روشنایی خودرو
 ۱۹ مورد از دلایل استارت نخوردن ماشین
راکر در گیربکس چیست و چه کاربردی دارد؟
عیب یابی و تعمیر
انوع کمک فنر و نحوه تعویض کمک فنر جلو و عقب خودرو
دمپر فرمان خودرو چیست و چه کاربردی دارد ؟
راهکارهای موثر افزایش توان و قدرت اسب بخار موتور ماشین
معنای حجم موتور چیست؟
۸ نکتۀ مراقبت از کلاچ خودرو در برابر آسیب
اخبار روز
قیمت محصولات ایران‌خودرو -دی 1401
افزایش ۲۰ درصدی مصرف بنزین با قطع سی‌ان‌جی
انوع کمک فنر و نحوه تعویض کمک فنر جلو و عقب خودرو
کروسان گوشت و قارچ با خمیر خانگی
دمپر فرمان خودرو چیست و چه کاربردی دارد ؟
رونمایی از چانگان CS75 پلاس iDD + عکس
علت خنک نکردن یخچال بعد از جابجایی چیست؟
آموزش کدو پلوی مازندرانی به دو روش ساده
راهکارهای موثر افزایش توان و قدرت اسب بخار موتور ماشین
معنای حجم موتور چیست؟
طرز تهیه حمص بادمجان | پیش غذای لبنانی
هنگام سر خوردن خودرو روی برف چه کنیم؟
تولید فیلتر کربن اکتیو
۸ نکتۀ مراقبت از کلاچ خودرو در برابر آسیب
علائم خرابی برای تعویض یا تعمیر گیربکس ال ۹۰
کشنده فاو و کامیونت فورس با چه قیمتی در بورس کالا معامله شد؟
آمار کلی و ظرفیت هر دستگاه خودرو در قرعه کشی ایران خودرو
طرح فروش نقدی محصولات ام وی ام با مدل 1402
نحوه تعویض آینه بغل مرسدس بنز کلاس C اتاق W205
آموزش پارک کنار جدول (پارک 30 یا 45 سانت)
کارت ملی مادران مشمول خودرو صد میلیون تومان شد
رونمایی از موستانگ شلبی 2023 + عکس
پرونده بزرگ ترین فرار مالیاتی رونمایی شد!
سقف معافیت مالیاتی حقوق کارمندان چقدر تعیین شد؟
تفاوت گیربکس اتوماتیک با گیربکس عادی چیست ؟
اخبار داغ
۵ خودروی چینی دیگر در ایران تولید نمی‌شوند
تمجید مقامات قضایی از توقف تولید خودروهای ناقص در ایران‌خودرو
رتبه ایران در جهان از لحاظ سرانه خودرو ۷۹ می باشد.
حمایت از قطعه سازان در سایه چتر دولت
بیوگرافی سید شهاب حسینی بازیگر محبوب +عکس همسر
خودرو
رانا با سقف شیشه‌ ای و گیربکس ۶ سرعته تولید خواهد شد
سریع ترین ابر خودروی الکتریکی جهان رونمایی شد +تصاویر
۳ ایراد پایدار خودروهای داخلی که برطرف نشد
تبدیل پژو اکسپرت به آشپزخانه محرک + عکس
کپی کاری لافراری توسط چینی ها + عکس
مسابقات
۸ وزن و تنها شانس یک مدال طلا برای ایران!
برنامه و نتایج کامل جام جهانی 2022 قطر
مشخصات خودروی جدید تیم فرمول یک ردبول فصل ۲۰۱۹ +عکس
بهترین بازیکنان ماه لیگ جزیره +عکس
اسامی بازیکنان تیم ملی انگلیس برای جام جهانی قطر 2022
آشپزی
اعتیاد آور بودن غذاهای ناسالم چیست
گیاه جینسینگ چیست و چه خواصی دارد؟
طرز تهیه ترشی بامیه چیست ؟
آیا تفاله هویج برای سلامتی مفید است؟
مزیت های خارق العاده گیاه تباشیر

source

توسط autokhabari