wp-header-logo-1621.png

مجله همراه مکانیک » نکات فنی و آموزشی » خودروهای این رنگی بیشتر تصادف می‌کنند!
وقتی در بازار به سراغ خرید یک ماشین می‌رویم، معمولا رنگ آن را به خاطر مقوله زیبایی و یا اینکه خریدوفروش آسان‌تری داشته باشد، انتخاب می‌کنیم. به عنوان مثال یک ماشین آبی متالیک ممکن است بسیار جذاب به نظر برسد و ما را مجاب به خرید خود کند؛ این در حالی است که شاید این رنگ آبی متالیک احتمال تصادف خودرو و بروز حوادث خطرناک را افزایش دهد. در این مطلب می‌خواهیم به تاثیر رنگ خودرو در تصادفات بپردازیم و ببینیم که کدام رنگ‌ها بیشترین و کمترین احتمال تصادف را برای یک ماشین به دنبال می‌آورند.
 
از آنجا که شاید خیلی از افراد هنوز تاثیر رنگ خودرو در تصادفات را باور نداشته باشند، برای اثبات این موضوع مطالعات زیادی در سراسر جهان انجام شد که همگی اثرگذاری نوع رنگ خودروها در بروز تصادفات را تایید می‌کنند.
 
تیپ‌های مختلف کیا اپتیما
 
در توضیح این ادعا باید اشاره کنیم که علت تاثیر رنگ خودرو در تصادفات چندان پیچیده نیست؛ به عنوان مثال تصور کنید که یک جسم کاملا سیاه رنگ در اتاقی با نور کم قرار دارد؛ مسلما وقتی وارد اتاق می‌شوید، اگر آن جسم سیاه رنگ مقابل شما روی زمین قرار داشته باشد، احتمال دیده نشدن آن توسط شما بسیار بیشتر از زمانی خواهد بود که رنگ آن جسم سفید باشد. تاثیر رنگ خودرو در تصادفات را هم می‌توان بر همین اساس اثبات کرد.
 خودروهای تیره هنگام شب و در نور کم، دیرتر از خودروهایی به رنگ روشن توسط دیگران شناسایی می‌شوند؛ بنابراین احتمال وقوع تصادف این‌گونه خودروها بیشتر خواهد بود.
 
تاثیر رنگ خودرو در تصادفات
 
همچنین در طول روز هم برخی خودروها به دلیل شباهت با محیط اطراف احتمال تصادف بالاتری دارند؛ به عنوان مثال، رانندگی با یک ماشین سبزرنگ به دلیل شباهت زیاد به رنگ محیط طبیعی و البته اجزای دیگری مثل تابلوهای راهنما، فنس‌ها و… احتمال تصادف را بالا خواهد برد.
 
 
اگر می‌خواهید بدانید خودروها با چه رنگی کمتر تصادف می‌کنند، باید بدانید که ماشین‌های سفید ایمن‌ترین خودروها از این نظر شناخته می‌شوند. طبق یک تحقیق، بدون در نظر گرفتن روز و شب، احتمال تصادف یک خودروی سفید رنگ 12 درصد کمتر از خودروی مشکی است. بعد از رنگ سفید نیز ماشین‌هایی به رنگ زرد و بژ کمترین احتمال تصادف را داشته‌اند. حتی در بعضی مطالعات مشخص شده که ماشین‌های زرد رنگ نسبت به رنگ سفید تصادفات کمتری داشته‌اند.
 به طور کلی می‌توان گفت که رنگ‌های روشن به دلیل قابلیت تشخیص بالاتر به ویژه در شب، کمترین احتمال تصادف را دارند.
 
bmw
 
حدس اینکه کدام رنگ بیشترین احتمال تصادف را دارد، چندان سخت نیست. از قدیم گفته‌اند بالاتر از سیاهی رنگی نیست و از آنجا که سیاه بهترین رنگ برای استتار در شب و دیده نشدن است، بنابراین خودروهای سیاه نیز احتمال تصادف بیشتری دارند. بعد از رنگ سیاه خودروهایی به رنگ خاکستری و نقره‌ای در رده‌های بعدی جدول بیشترین احتمال تصادف قرار می‌گیرند؛ زیرا این رنگها شباهت بیشتری به رنگ جاده و ساختمان های اطراف دارند و بنابراین تمایز آنها از محیط برای سایر رانندگان دشوارتر است.
 
رانندگی در تاریکی
 
جالب است بدانید که ریسک خودروی خاکستری در تصادف حدود ۱۱ درصد و احتمال تصادف خودروی نقره‌ای معادل ۱۰ درصد بالاتر از خودروی سفید رنگ است. همچنین خودروهای آبی و قرمز رنگ هم با حدود ۷ درصد ریسک بیشتر، در رده‌های بعدی خودروهای با بیشترین احتمال تصادف جا می‌گیرند. رنگ قرمز علی‌رغم متمایز بودن، در جاهای زیادی مثل چراغ قرمزها، چراغ گردان خودروهای امدادی، برخی تابلوها و… به کار رفته و همین موضوع می‌تواند باعث افزایش ریسک تصادف ماشین های قرمز شود.
 
 
همانطور که مطالعه کردید تاثیر رنگ خودرو در تصادفات شاید آن قدرها هم قابل توجه نباشد؛ زیرا رنگ‌های روشن تنها حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد احتمال تصادف را کاهش می‌دهند و رنگ‌های تیره نیز تقریبا به همین نسبت احتمال تصادف را بالا می‌برند.
البته اگر خودروها از چراغ‌ها و علائم هشداردهنده در شب استفاده نمی‌کردند، آن وقت می‌شد گفت که رنگ‌های روشن به ویژه سفید احتمال بسیار کمتری نسبت به خودروهای تیره برای تصادف داشتند، اما در حال حاضر تمامی خودروهای مدرن از چراغ‌هایی با برد مناسب جهت دیده شدن توسط سایرین به ویژه در نمای عقب برخوردار هستند و این راهکار باعث می‌شود تا تاثیر رنگ خودرو در تصادفات پایین‌ بیاید.
خوشبختانه در کشور ما رنگ سفید محبوبیت زیادی بین مشتریان دارد و اکثر خودروهای پرفروش داخلی مثل پراید، تیبا، ساینا، پژو پارس، پژو 206 و… با همین رنگ به بازار عرضه می‌شوند. با این حال مسئله رنگ خودرو در ایران شاید عامل مهمی برای تصادف نباشد و عواملی مثل نحوه رانندگی، شرایط جاده، وضعیت آب و هوا و…، تاثیر به مراتب بالاتری روی وقوع تصادف در کشورمان دارند.
همراه مکانیک، همراه مطمئن شما در فرآیند خرید و فروش خودرو‌ست. این مجموعه با تجریه‌ی هزاران همراهی در خرید و با ارائه‌ی خدمات همه جانبه‌ی خودرویی، در مسیر خلق بهترین تجربه‌ی ممکن از خرید و فروش، کنار شماست.
با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک، یک دستیار متخصص خودرویی داشته باشید و از خدمات متنوع این شرکت بهره‌مند شوید.

source

توسط autokhabari