برای اولین بار در دنیا یک خلبان لهستانی توانست با هواپیما فرودی شگفت‌انگیز روی برج العرب دوبی داشته باشد. هلی پد نصب شده روی این برج مشهور ۲۱۲ متر از سطح زمین ارتفاع دارد.


لوک چپیلا خلبان اهل لهستان به‌طور موفقیت‌آمیز توانست فرودی باورنکردنی روی برج العرب داشته باشد. او با استفاده از یک هواپیمای بال ثابت CubCrafters توانست روی هلی پدی با ارتفاع ۲۱۲ متر از سطح زمین فرود بیاید. همان‌طور که می‌دانید هلی پد طول چندانی ندارد و برای فرود هواپیما اصلاً مناسب نخواهد بود. در واقع چپیلا تنها ۲۷ متر مسافت برای فرود و توقف ایمن داشته است.
خلبان موردبحث پس از دو بار تلاش ناموفق سرانجام در بار سوم توانست با هواپیمای خود روی هلی پد برج العرب فرود بیاید. او برای فرود خود به ۲۰.۷۶ متر در اختیار داشت. چپیلا پس از توقفی کوتاه برای گرامی داشت تلاش‌هایش بازهم یک فرود موفق دیگر را ثبت کرد. چپیلا درباره تلاش‌های خود می‌گوید:
بزرگ‌ترین چالشی که من داشتم نبود هرگونه سابقه قبلی و منبعی خارجی برای انجام این کار بود. در فرودگاه‌ها شاهد باندهای بزرگ با مسافت کافی برای فرود هستیم اما در هلی پد چنین چیزی وجود ندارد. معمولاً زمانی که به فرود نزدیک هستم ارتفاع را می‌سنجم و به راحتی می‌توانم مسیر فرود را کنترل کنم. امروز هلی پد در دماغه هواپیما ناپدید شد و میدان دید من کاهش یافت. من مجبور بودم به تجربه و تمرین‌های قبلی خود تکیه کنم
چپیلا خلبانی باتجربه بوده و قبلاً حدود ۱۲ هزار ساعت پرواز را بر جای گذاشته و کاپیتان ایرباس A320 نیز بوده است. او همچنین با چنین ماجراجویی‌های بیگانه نیست و قبلاً از زیر سه پل پرواز کرده و روی یک اسکله در لهستان فرود آمده است. خلبان یاد شده برای آمادگی به‌ منظور فرود روی هلی پد برج العرب ۶۵۰ پرواز آزمایشی را از سال ۲۰۲۱ تاکنون و در کشورهای لهستان، آمریکا و دوبی انجام داده تا از درستی کار مطمئن شود.
البته چپیلا در این چالش سخت تنها نبوده و مایک پتی متخصص هوانوردی از آمریکا نیز در زمان فرود همراه او بوده است. در واقع پتی مسئول ایجاد تغییراتی در هواپیما بوده، هواپیمایی که ۷.۱ متر طول و ۱۰.۴۴ متر طول بال دارد. از جمله تغییرات هواپیمای چپیلا می‌توان به بهبود سیستم تعلیق، انتقال باک سوخت اصلی به بخش عقب هواپیما به ‌منظور تسهیل ترمز گیری سنگین و اضافه شدن باک نیتروژن اکسید و… اشاره کرد. وزن هواپیما با تغییرات رخ داده به ۴۲۵ کیلوگرم رسیده و پیشرانه تایتان CC340 آن نیز حداکثر قدرت ۲۳۰ اسب بخار را در زمان استفاده از نیتروژن تولید می‌کند. هلی پد برج العرب قبلاً نیز میزبان برخی ماجراجویی‌ها از جمله دونات زدن دیوید کالتهارد با خودروی فرمول یک بوده است. برج العرب به عنوان هتل بسیار لوکس و ۷ ستاره توسط WKK طراحی شده و ارتفاع آن به ۳۲۱ متر می‌رسد. برج مذکور در جزیره‌ای مصنوعی واقع است و به خاطر موقعیت مکانی‌اش از پوشش تفلون نیز بهره می‌برد تا بیرون ساختمان بیش از حد کثیف و خاکی نشود.

Reza Waffen SS
انگار نه انگار بغل گوشمونن 😔
morteza
انگار نه انگار ما بغل گوش اوناییم
NAVID۰۰۹۸
کنار یکدیگریم با دنیایی فاصله طبقاتی !
اسپانسری ردبول دست روی هر خطری بگذارد به سرانجام میرسد ، پس تعجبی نداشته این شخص لهستانی موفق شود !
فقط تو فکر اینم چگونه یک انسان میتونه در چنین موقعیتی تنش ذهنی خودش را کنترل کنه و فرود بیاد !
شهر دوبی بر اساس نیویورک آمریکا داره ساخته میشه و این ساختن‌ها انتها ندارد و این وقتی گریه‌دار میشه که بدانید ایران یکی از طولانی‌ترین و بکرترین و زیباترین خطوط ساحلی خلیج نازنین فارس را دارد که از گواتر چابهار شروع میشه و به بندرعباس بوشهر و خوزستان ختم میشه !
دوستانی که این خط ساحلی را با خودرو در فصل بهمن و اسفند طی کرده باشند حرفم را درک میکنند که ما چه پتانسیلی برای دوبی شدن و طلاقی دریا ساحل کلوت کوه داریم که در دنیا بی‌ماننده !
هر زمانی که این خط ساحلی طولانی را در ۵ شبانه‌روز طی میکنم ، خداشاهده لذتش از تمام سفرهای بیرونی ایران بیشتره و پی به این میبرید که ایران چقدر جا برای سرمایه‌گذاری داره و بخاطر بیسوادی و خودخواهی متعصبانه داره فرصت‌سوزی میشه !
MC20
بابا کارآفرین 😁… بابا ایرانگرد 😁… بابا میهن پرست 😁… بابا به فکر 😁… بابا دغدغه مند 🌹… در این که جغرافیای ۴ فصل ایران ما در دنیا کم نظیر هست شکی نیست اما در استفاده از کلمه “بی مانند یا بی نظیر ” همیشه باید با احتیاط عمل کرد … مگر زمانی که یقین داشته باشیم … 🙏
مدیر مدبر
باور کنید شب عیدی انقدر برام پول نمونده که لباس عید برای خودم و بچه هام بگیرم
زیر قرض داره کمرم خرد میشه، اونم قرض بخاطر پول پیش خونه. همه عیدی و حقوق این ماه رو دادم به قرض ها
RENAULT MEGANN
همه چیز پول نیست
ما علم داریم
منابع طبیعی داریم
دانشمندان بزرگی همچون ذکریای رازی کاشف الکل داریم
شاعران بزرگی همچون حافظ شیرازی رو داریم که برای خودشون عالمی بودن
العرب المارات متحده عربی چی داره؟
فقط پول نفت
این نفت هم تموم میشه زمان داره
OM.01
RENAULT MEGANN
دوست من…بودم بودم مهم نیست،هستم هستم مهم هست.
من به شخصه ترجیح میدم تو جایی زندگی کنم هیچ تاریخ اصالت و… نداشته باشه اما تو رفاه زندگی کنم و آزاد باشم و دغدغه های خنده دار نداشته باشه. چه فایده تو کشوری باشی با کوهی از تاریخ فرهنگ مکان دیدنی اما حق پایه هم ازت بگیرن…
کیان
@renault megann
من ۹۹% مطمئن هستم ک شوخی کردی و بقیه متوجه شوخیت نشدن
MC20
کیان جان ، اون ۱% درست تره … داره جدی میگه …
MC20
زَکَریای رازی …
زیزیگولو
پدیده ها و اتفاقای عجیبو غریب تو دنیا کم نیستش از پدیده های طبیعی گرفته تا کارای عجیب افراد واسه حل مسائل روزمره شون و حتی ماجراجوییای عجیب بعضی آدما و این وسط یه سری عکاس و فیلم بردار با حضور به موقع خودشون میتونن فیلما و عکسای جذابو به یاد موندنی واسه بقیه بگیرن
Hamilton1970
فرود فوق‌العاده‌ای بود
به امید روزی که همین کارها در ایران خودمون انجام بشه…
MC20
لهستانی ها یکی از ۵ قوم نابغه روی کره زمین اند … دانشمندان لهستانی در ریاضیات شهره خاص و عام هستند … از مهارتش واقعا تعجب کردم اما ملیت لهستانی اش همه چیز رو توجیه میکنه … در جنگ دوم دستگاه انیگمای نازی ها رو هم یک لهستانی رمز گشایی کرد و پدر آلمان دراومد … هر چند انگلیسی ها توی فیلم سینمایی ، این موفقیت رو اتفاقی اما به نام خودشون زدند …
MC20
حالا لهستانی ها نابغه اند … چرا ۱۲ نفر اینجا فشاری می شن ؟
محمدرضا اشتری – دبیر سایت پدال
احتمالا به این دلیل که لهستان هم زمانی نه چندان دور، کشوری با تورم اقتصادی بسیار بالا و تقریبا ورشکسته بود که تونست شکوفا بشه
ابرتورم سال ۱۹۸۹ لهستان، خیلی زود به ثبات اقتصادی و درآمد سرانه عالی تبدیل شد
https://www.tejaratefarda.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-36/37833-%D8%A7%D9%86%D9%81%D8%AC%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF
بهنام
من که از ارتفاع بشدت وحشت دارم . واقعا به اونهایی که میرن روی آنتن آسمانخراش سلفی میگیرن ، یا اونایی که بانجی میپرن یا همین آقایی که تو اون ارتفاع داره با جونش بازی میکنه غبطه میخورم.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.سایت پدال برگزیده مردم و داوران به عنوان بهترین سایت فارسی در حوزه خودرو از چهارمین، پنجمین و هفتمین جشنواره وب ایران است.
تلاش ما انتشار اخبار و مطالب روز حمل و نقل و وسایل نقلیه در ایران و جهان برای بازدیدکنندگان علاقه‌مند و ارائه و تبادل اطلاعات مفید و صادقانه در محیطی جذاب و دوستانه است. همچنین مایلیم تجربیات، دانسته‌ها و نظرات شما را که برای همگی ما مفید و راه‌گشاست، بدانیم.
افتخار می‌کنیم که همراه ما هستید.
logo-samandehi
آیا حساب کاربری ندارید؟

source

توسط autokhabari