wp-header-logo-119.png

مجله همراه مکانیک » نکات فنی و آموزشی » چرا دنده ماشین جا نمیره؟ 6 دلیل جا نرفتن دنده خودرو + راهکار
سخت جا رفتن دنده خودرو، همیشه راه‌حل‌های گران‌قیمت ندارد، مثلاً ممکن است با اضافه کردن مقداری روغن واسکازین ناقابل مشکل رفع شود. اما توجه نکردن به این نشانه‌ها قطعاً هزینه‌های سنگینی روی دست‌تان می‌گذارد و در نهایت باعث خرابی کامل گیربکس ماشین شما می‌شود.
بسیاری از رانندگان مشکل جا نرفتن دنده ماشین را تجربه می‌کنند، اما برای پایان دادن به این قضیه پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از همراه مکانیک را در مورد دلایل جا نرفتن دنده خودرو بخوانید و از راهکارهای موجود در این زمینه آگاه شوید.
 
برای اینکه از شر مشکل جا نرفتن دنده ماشین خلاص شوید، ابتدا باید دلیل اصلی آن را بدانید. موارد مختلفی می‌توانند باعث وجود این ایراد در گیربکس ماشین شوند که در ادامه به شایع‌ترین دلایل جا نرفتن دنده خودرو اشاره می‌کنیم.
 
یکی از رایج ترین دلایل جا نرفتن دنده خودرو این است که کلاچ آن درگیر نمی‌شود. کلاچ جزء مهمی از گیربکس است که به شما امکان می‌دهد با جدا کردن موقت موتور از گیربکس، دنده‌ها را به آسانی تعویض کنید. اما هنگامی که کلاچ وظیفه خود را انجام نمی‌دهد، نمی‌توانید دنده خودرو را جا بزنید.
شایع‌ترین علت از کار افتادن کلاچ، وجود مشکل هیدرولیکی یا مکانیکی است. اگر ماشین شما از سیستم کلاچ هیدرولیک استفاده می‌کند، ممکن است لازم باشد سطح مایع کلاچ یا وضعیت سیستم هیدرولیک را بررسی کنید. در برخی موارد، حباب‌های هوا در سیستم هیدرولیک می‌تواند باعث اختلال در عملکرد کلاچ شود.
از طرف دیگر، کلاچ‌های مکانیکی می‌توانند با فرسودگی یا شکستگی دیسک یا صفحه کلاچ باعث جا نرفتن دنده ماشین شوند.
 
علت جا نرفتن دنده خودرو
 
برای بررسی اینکه آیا کلاچ سالم است یا نه، پدال کلاچ را تا انتها فشار دهید و سعی کنید دنده‌ها را عوض کنید. اگر مشکل از مجموعه کلاچ باشد، موتور حتی با فشردن کامل پدال کلاچ به کار خود ادامه می‌دهد.
یکی از راه حل‌های ممکن، بازرسی و تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دیده یا فرسوده است. اگر از نحوه انجام بازرسی مطمئن نیستید، بهتر است با یک مکانیک حرفه‌ای که تخصص و تجهیزات لازم برای تشخیص و تعمیر گیربکس را دارد، مشورت کنید.
 
علت جا نرفتن دنده اتوماتیک، می‌تواند به دلیل آسیب دیدگی شیر تنظیم کننده برقی (شیر سلونوئید رگولاتور) گیربکس باشد. شیر رگلاتور برقی، وظیفه تنظیم جریان سیال و انتقال آن به داخل و خارج از بدنه شیر را بر عهده دارد. هنگامی که این سوپاپ آسیب می‌بیند، می تواند باعث ایجاد ایراداتی مانند مانند تاخیر در تعویض دنده، تعویض نامنظم دنده‌ها و حتی جا نرفتن درست دنده شود.
در بررسی دلایل جا نرفتن دنده خودرو، یکی از راه‌های تشخیص مشکل شیر تنظیم‌کننده برقی، بررسی کدهای خطا با استفاده از اسکنر OBD است. این کدها به شما نشان می‌دهد که مشکل چیست و به شما امکان می‌دهد اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید. با این حال، اگر به اسکنر OBD دسترسی ندارید، می‌توانید به علائم آسیب‌دیدگی شیر تنظیم‌کننده برقی دقت کنید.
اگر متوجه جا نرفتن دنده ماشین در حالت روشن شدید، یا اگر خودرو در دنده خاصی گیر کرده است، می‌تواند نشانه‌ای از آسیب دیدگی شیر تنظیم کننده برقی باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید در اسرع وقت خودرو خود را توسط یک مکانیک حرفه‌ای گیربکس‌های اتوماتیک بررسی کنید.
خوشبختانه، تعمیر شیر رگولاتور برقی آسیب دیده یک فرآیند نسبتاً ساده است که می‌تواند در عرض چند ساعت تکمیل شود. مکانیک شما احتمالاً سوپاپ را به طور کامل تعویض می‌کند تا اطمینان حاصل شود که گیربکس شما به خوبی کار خواهد کرد.
 
یکی دیگر از دلایل جا نرفتن دنده خودرو سطح پایین سیال است. مایع گیربکس یا واسکازین گیربکس تمام قسمت‌های متحرک داخل گیربکس را روغن‌کاری کرده و دنده ها را خنک می‌کند. هنگامی که سطح مایع خیلی پایین باشد، گیربکس نمی‌تواند به درستی کار کند و در صورت عدم مراقبت می‌تواند آسیب جدی به مجموعه گیربکس وارد کند.
دلایل زیادی باعث می شوند که سطح واسکازین گیربکس به پایین‌تر از حد مجاز برسد. شاید نشتی در سیستم وجود داشته باشد یا روغن برای مدتی طولانی تعویض نشده باشد. در هر صورت، مهم است که در اسرع وقت به موضوع رسیدگی شود. چون اگر آن را نادیده بگیرید، ممکن است آسیب جدی به گیربکس خودروی خود وارد کنید و با صورت‌حساب تعمیرات پرهزینه مواجه شوید.
 
مشکل جا نرفتن دنده ماشین
 
برای بررسی سطح مایع گیربکس خود (در گیربکس‌های اتوماتیک)، گیج یا میله اندازه‌گیری را که معمولاً در نزدیکی میله روغن موتور قرار دارد، پیدا کنید. میله اندازه‌گیری را بردارید و آن را پاک کنید، سپس آن را دوباره وارد کنید و سطح مایع را بررسی کنید. اگر سطح مایع خیلی پایین است، آن را با واسکازین گیربکس توصیه شده پر کنید. حتماً برای اطلاع از نوع روغن گیربکس مورد نیاز وسیله نقلیه خود به دفترچه راهنمای مالک مراجعه کنید.
اگر سطح روغن گیربکس پایین است، همچنین مهم است که علت آن را پیدا کنید. نشتی در اطراف پوسته گیربکس یا هر قسمت قابل مشاهده دیگری را بررسی کنید. اگر چیزی نمی‌بینید، ماشین خود را نزد یک مکانیک ماهر ببرید تا به صورت چشمی یا انجام آزمایش فشار، محل نشتی را پیدا کند.
به طور خلاصه، سطح پایین مایع در سیستم انتقال قدرت خودرو، یکی از دلایل جا نرفتن دنده خودرو است. اگر متوجه هر گونه مشکلی در خودروی خود شدید، مهم است که سطح مایع را بررسی کرده و فوراً اقدام کنید.
 
یکی دیگر از دلایل جا نرفتن دنده خودرو شما، فرسودگی ماهک تعویض دنده است. ماهک تعویض دنده وظیفه دارد که دنده‌ برنجی‌ را در موقعیت صحیح حرکت دهد تا امکان تعویض روان را فراهم کند. اما با گذشت زمان، این قطعه ممکن است فرسوده شود یا آسیب ببیند و در نتیجه باعث مشکل جا نرفتن دنده ماشین شود.
راه حل برای ماهک تعویض دنده فرسوده تعویض آن است. با این حال، این یک راه حل ساده نیست و نیاز به دانش و ابزار تخصصی دارد. برای این منظور توصیه می‌کنیم ماشین خود را نزد یک مکانیک حرفه‌ای که تجربه کار بر روی سیستم‌های انتقال قدرت را دارد ببرید.
تعمیر و نگهداری منظم سیستم انتقال شما می‌تواند به جلوگیری از فرسوده شدن ماهک گیربکس کمک کند. بهتر است تا از برنامه تعمیر و نگهداری توصیه شده خودروی خود، از جمله تعویض منظم واسکازین گیربکس، پیروی کنید تا به افزایش عمر این مجموعه کمک کنید.
اگر متوجه ساییدگی، سخت جا رفتن دنده خودرو، لرزش یا مشکل در تعویض دنده شدید، آن را نادیده نگیرید. برای جلوگیری از آسیب بیشتر به سیستم انتقال‌قدرت خود، مشکل را در اسرع وقت برطرف کنید. زیرا یک ماهک دنده فرسوده در صورت تعمیر نشدن می‌تواند آسیب گرانی به سایر قسمت‌های گیربکس شما وارد کند.
 
یکی دیگر از دلایل جا نرفتن دنده خودرو شما، آسیب دیدگی یا خوردگی دنده برنجی گیربکس است. این مولفه به تطبیق سرعت دنده‌های گیربکس با سرعت موتور کمک می‌کند و امکان تعویض نرم را فراهم می‌کند. با این حال، با گذشت زمان، حلقه همگام‌ساز یا دنده برنجی می‌تواند فرسوده یا آسیب ببیند و در نتیجه تعویض دنده‌ها با مشکل مواجه شود.
 
دلایل جا نرفتن دنده خودرو
 
اگر در مورد علت سفت جا رفتن دنده مشکوک هستید که دنده برنجی شما آسیب دیده است، تنها راه‌حل تعویض این قطعه است. این تعویض می‌تواند گران باشد، زیرا نیاز به باز کردن کامل گیربکس و دسترسی به اجزای داخلی دارد. با این حال، اگر زود تشخیص داده شود، ممکن است به سادگی دنده برنجی آسیب دیده جایگزین شود و از آسیب بیشتر در سیستم انتقال قدرت جلوگیری شود.
مهم است توجه داشته باشید که تعمیر و نگهداری منظم و بازرسی گیربکس شما می‌تواند به جلوگیری از آسیب دنده برنجی‌ها و سایر اجزای گیربکس کمک کند. در این زمینه مراقب سطح مایع گیربکس و هر گونه صداهای عجیب و غریب یا مشکلات تعویض دنده باشید. در صورتی که با مشکلی مواجه شدید، فوراً آنها را برطرف کنید تا از آسیب بیشتر به گیربکس خودرو خود جلوگیری کنید.
 
گاهی اوقات، علت جا نرفتن دنده خودرو شما، می‌تواند به دلیل عادت‌های اشتباه در رانندگی شما باشد. در اینجا چند اشتباه رایج وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود:
برای جلوگیری از این اشتباهات، حتما به علائم هشداردهنده خودروی خود توجه کنید و عادات رانندگی درست را بیاموزید. اگر مشکل جا نرفتن دنده ماشین داشتید، اتومبیل خود را برای تشخیص و تعمیر مناسب به مکانیک واجد شرایط ببرید.
 
سخت جا رفتن دنده خودرو ممکن است باعث سردرگمی مالک خودرو باشد. اما با شناسایی دلایل جا نرفتن دنده خودرو و انجام اقدامات لازم برای رفع آن، می‌توانید با خیال راحت و بدون مشکل به جاده بازگردید.
فرقی نمی‌کند مشکل ساده‌ای مانند کمبود واسکازین گیربکس باشد یا مشکل پیچیده‌تر مانند دنده‌ برنجی‌ها یا ماهک‌های آسیب‌دیده، راه‌حل‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند خودروی خود را به حالت استاندارد بازگردانید. با آگاهی از نحوه رانندگی صحیح و تعمیر و نگهداری به موقع خودرو، می‌توانید از مشکلات آینده جلوگیری کنید و از یک سواری آرام برای سال‌های پیش‌ رو لذت ببرید.
همراه مکانیک، همراه مطمئن شما در فرآیند خرید و فروش خودرو‌ست. این مجموعه با تجریه‌ی هزاران همراهی در خرید و با ارائه‌ی خدمات همه جانبه‌ی خودرویی، در مسیر خلق بهترین تجربه‌ی ممکن از خرید و فروش، کنار شماست.
با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک، یک دستیار متخصص خودرویی داشته باشید و از خدمات متنوع این شرکت بهره‌مند شوید.

source
تولید محتوا

توسط autokhabari