wp-header-logo-1251.png


درست است که اکثر وسایل نقلیه با دزدگیر داخلی ساخته می‌شوند، اما می‌توان با نصب دزدگیری که مطابق با آخرین تکنولوژی روز دنیا کار می‌کند، از خودرو بیشتر محافظت کرد. ازآنجاکه بسیاری از سیستم‌های ایمنی قدیمی، توسط سارقان باتجربه خودرو دور زده می‌شوند، به‌روز بودن سیستم دزدگیر اهمیت زیادی دارد. همراه‌مان بمانید؛ در ادامه درباره اهمیت و مزایای دزدگیر خودرو، انواع دزدگیر و عملکرد آنها و نکاتی برای انتخاب بهترین دزدگیر ماشین صحبت می‌کنیم.
عناوین این مطلب
احتمال سرقت خودرو در برخی محل‌ها نسبت به برخی دیگر بیشتر است، اما به‌هرحال دزدیده‌شدن خودرو اتفاقی است که در هر جایی ممکن است رخ بدهد. ازآنجاکه خودرو یکی از گران‌ترین دارایی‌هایتان است، به احتمال زیاد به نصب دزدگیر روی آن فکر کرده‌اید.
هدف اصلی دزدگیر خودرو، جلوگیری از سرقت است؛ به‌این صورت که یا سارقان را می‌ترساند یا خودرو را غیرفعال می‌کند. البته، کارایی سیستم‌های هشداردهنده خودرو به‌اندازه‌ای نیست که انتظارات را برآورده کند؛ حتی پیچیده‌ترین دستگاه‌ها را هم، مجرمان باهوش می‌توانند دور بزنند. بااین‌حال، اگر سیستم دزدگیر خوبی روی خودرو نصب باشد:
 

سیستم دزدگیر پسیو یا غیرفعال، رایج‌ترین نوع دزدگیر است و پس از برداشتن سوئیچ و قفل کردن درب‌ها، به‌طور خودکار فعال می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که دیگر نگران روشن کردن دزدگیر نباشید. مشکل این دزدگیر این است که گاهی خیلی زود فعال می‌شود. مثلا، هنگامی که می‌خواهید خریدهای داخل خودرو را بیرون بیاورید، مدام باید دزدگیر را خاموش کنید. با وجود این، نمی‌توان امنیت بالای آن را نادیده گرفت.
همان‌طور که احتمالاً می‌توانید حدس بزنید، دزدگیر فعال خودرو، زنگ هشداری است که دستی فعال می‌شود. اکثر رانندگان با این نوع دزدگیر آشنایی دارند. آلارم دزدگیر فعال بعد از پارک کردن ماشین و بستن تمام درب‌ها، باید فعال شود. این کار معمولا با ریموت کنترل انجام می‌شود.
در این نوع دزدگیر زمانی که می‌خواهید صندوق عقب را خالی کنید، مجبور نیستید مدام دزدگیر را خاموش کنید. بااین‌حال، همیشه این احتمال وجود دارد که فراموش کنید سیستم هشدار را دوباره روشن کنید.
اگر خودرو به سرقت برود، با استفاده از GPS دزدگیر می‌توانید مکان خودرو را ردیابی کنید. دزدگیرهای GPS از سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS) برای رصد و ردیابی وسیله نقلیه استفاده می‌کنند. این دزدگیرها به شما این امکان را می‌دهند که به‌طور دقیق، موقعیت جغرافیایی خودرو را بررسی کنید و درصورتی‌که موقعیت خودرو تغییر کند، پیام هشداری دریافت کنید. در حال حاضر، استفاده از این دزدگیرها آنقدر رایج نیست؛ اما به‌دلیل امنیت بالایی که دارند، احتمالا در آینده بسیار محبوب می‌شوند.
قابلیت‌های دزدگیر GPS خودرو:
 

زمانی که فرد تلاش می‌کند وارد خودرو شود و آن را راه‌اندازی کند، سیستم ایموبلایزر کلید یا کارت هوشمند را بررسی می‌کند. اگر کلید با کلید ذخیره‌شده در حافظه سیستم همخوانی نداشته باشد، خودرو قفل می‌شود و نمی‌توان استارت زد. این ویژگی باعث می‌شود که سارقان نتوانند به‌سادگی و با استفاده از کلید‌های معمولی یا حقه، خودرو را به سرفت ببرند.
دزدگیرهای ایموبلایزر به‌دلیل کاهش احتمال سرقت و افزایش امنیت خودرو مورد توجه قرار گرفته‌اند.
با این نوع دزدگیر، سیستم روشنایی خودرو فعال می‌شود و بوق خودرو تا زمانی که توسط راننده متوقف نشود، به صدا در می‌آید. دزدگیر صوتی خودرو، یکی از رایج‌ترین انواع سیستم‌های امنیتی است.
اگر دزدگیر بی‌صدا فعال شود، پیامی به مالک ارسال می‌شود تا پلیس را مطلع کند. این نوع دزدگیر فقط به راننده اطلاع می‌دهد؛ یعنی نه سیستم روشنایی و نه آلارم صوتی فعال نمی‌شوند.
دزدگیر‌های ساده از سه جزء اصلی تشکیل شده‌اند:
اگر به سیستم‌های ساده دزدگیر خودرو نگاه کنید، به‌راحتی می‌توانید طرز کارکرد آن‌ها را متوجه شوید. در این نوع دزدگیرها، سنسوری روی درب راننده نصب می‌شود و هر زمان که درب باز شود، سیستم فعال می‌شود. با فعال شدن سیستم، سیگنالی به واحد کنترل ارسال می‌شود و آژیر را فعال می‌کند تا توجه‌ها به خودرو جلب شود.
اجزای سیستم‌های پیچیده دزدگیر خودرو عبارت‌اند از:
ازآنجایی‌که دزدگیرهای خودرو اغلب به سیستم‌های مختلف متصل می‌شوند، برخی از آنها ویژگی‌های خوب دیگری دارند که مستقیماً با سرقت خودرو در ارتباط نیست؛ مثلا:

دزدگیرها برای اینکه بتوانند از سرقت خودرو جلوگیری کنند، باید هشدار دهند که سرقتی در حال انجام است. اکثر دزدگیرهای خودرو از یک یا چند هشدار زیر استفاده می‌کنند:
هنگام خرید دزدگیر باید فاکتورهایی را درنظر بگیرید تا بتوانید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید؛ مثلا:
 
نصب درست دزدگیر خودرو اهمیت زیادی دارد و باید در مراکز معتبر انجام شود. اگر نصب دزدگیر خودرو در جایی غیر از نمایندگی‌های معتبر شرکت سازنده خودرو انجام شود و به اتصالات و سیم‌کشی خودرو آسیب برساند، گارانتی خودرو باطل می‌شود. بنابراین، حتی با دانستن نکات مربوط به نصب، پیشنهاد می‌کنیم این کار را به متخصصان بسپارید.
علاوه‌بر این، نصب دزدگیر ریزه‌کاری‌های زیادی هم دارد؛ مثلا سنسور حرکت باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که بتواند حرکت در داخل یا اطراف خودرو را تشخیص دهد، اما نسبت به حرکت حیوانات حساس نباشد. برای تنظیم سنسور حرکت، باید آن را جایی نصب کنید که دید واضحی از داخل یا اطراف خودرو داشته باشد. همچنین، باید میزان حساسیت سنسور را تنظیم کنید تا بتواند حرکت‌های مشکوک در محدوده خودرو را تشخیص دهد. اگر سنسور حرکت به‌درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است با کوچکترین حرکت حیوانات یا اجسام متحرک، به‌طور مکرر فعال شود که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.
با وجود تمام نکاتی که گفتیم، اگر هنوز ترجیح می‌دهید خودتان دزدگیر را نصب کنید، گام‌های زیر را دنبال کنید:
 
بستگی به نوع دزدگیر دارد. برخی افراد می‌توانند خودشان دزدگیر را نصب کنند؛ اما بهتر است این کار، توسط متخصص این حوزه انجام شود.
بله، دزدگیرهای با تکنولوژی ایموبلایزر ایمنی بالایی دارند.
بله، باتری دزدگیر در بازه‌های زمانی معین باید تعویض شود تا عملکردی بهینه داشته باشد.
همه‌چیز درباره روغن ترمز خودرو؛ انواع و زمان تعویض آن
۱۶ دلیل بالا رفتن مصرف بنزین که باید بدانید
بهترین برندهای ایرانی و خارجی روغن موتور را بشناسید
مزایا و معایب باد نیتروژن برای لاستیک خودرو
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
مقالات پربازدید
مدارک، مراحل و شرایط تعویض پلاک خودرو در سال ۱۴۰۲
شرایط اسقاط خودروهای فرسوده و مراحل آن در سال ۱۴۰۲ + اخبار مرتبط
مدارک لازم برای تمدید گواهینامه رانندگی، مراحل و هزینه آن
علل استارت نخوردن ماشین و نحوه برطرف‌ کردن آن
۱۱ دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو که باید بررسی شود
انواع صدای ماشین و ۱۲ مشکلی که می‌تواند دردسرساز شود
علت جا نرفتن دنده خودرو و یا سخت جا رفتن آن چیست؟
علت ریپ زدن ماشین در شرایط مختلف چیست؟
شرایط گرفتن معاینه فنی خودرو و مدارک لازم در سال ۱۴۰۲
نکات نوشتن قولنامه ماشین به همراه نمونه قولنامه
جدیدترین مقالات
انواع دزدگیر خودرو و نکاتی برای انتخاب بهترین دزدگیر ماشین
کارشناسی هایما
بهترین خودروهای هیبریدی بازار ایران؛ کدام خودرو مناسب شماست؟
همه‌چیز درباره روغن ترمز خودرو؛ انواع و زمان تعویض آن
۱۶ دلیل بالا رفتن مصرف بنزین که باید بدانید

source
تولید محتوا

توسط autokhabari