wp-header-logo-86.png


بررسی روند توقف تدریجی محصولات سایپا از دهه 80 تاکنون نشان می‌دهد که گروه خودروسازی سایپا طی 20 ماه اخیر با وجود تحریم‌های ظالمانه، رکورد خوبی در کنار گذاشتن خودروهای قدیمی ثبت کرده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «خبرماشین» به نقل از سایپانیوز، تاریخچه محصولات متوقف شده تدریجی گروه خودروسازی سایپا در دهه 80، نشان می‌دهد که تعداد زیادی از محصولات قدیمی پارس خودرو مانند سپند،‌جیپ صحرا و پاترول از خط تولید کنار گذاشته شدند.همه این محصولات از خانواده محصولات قطعات منفصله (تمام قطعات سوار نشده خودرو یا KD/Knocked-Down) تولیدی در سایپا بوده است.همچنین خودرو زانتیا در اواخر دهه 80 از سبد محصولات گروه خودروسازی سایپا حذف شد. در این میان دو خودروی سپند و رنو پی‌کی نیز که تبدیل به محصولات برند گروه سایپا شده بود از گردونه تولید خارج شد. بدین جهت می توان تاکید کرد که در دهه 80،‌ دوران شکوفا شدن سایپا بوده است.
در دهه 90خودروهای چینی به سبد محصولات سایپا اضافه شده بود، اما به جهت تحریم‌ کشورهای متخاصم بسیاری از محصولات KD سایپا از چرخه تولید خارج شد. بر این اساس در دهه یاد شده و به خصوص در سال‌های 1397 تا 1398 شرکت‌‌های خودروساز چانگان، پژو،‌رنو و کیا از ایران خارج شدند.  در سال پایانی دهه 90 محصول ایکس 100 از چرخه تولید خارج شد. بر این اساس در مجموع در دهه یاد شده 12 محصول از سبد محصولات سایپا کم شد که مهم‌ترین و تنها محصول برند آن ایکس 100 بود؛ 11 محصول دیگر به دلایل شرایط تحریمی از خطوط تولید خارج شدند.
در  20 ماهه اخیر و  در دوره مدیریت جدید، اتفاق‌های مهمی در گروه خودروسازی سایپا رخ داده است. طی این بازه زمانی،‌ 6 محصول از سبد محصولات سایپا حذف شد که 3 محصول آن از محصولات KD و 3 محصول آن از خودروهای پرتیراژ سایپا بود. محصولاتی که بعد از خارج شدن ایکس 100 جایگزین آن شده بودند. بدین جهت خودروهای خانواده تیبا ( صندوقدار و هاچ بک)  طی مدت یاد شده از خطوط تولید کنار گذاشته شدند.  
موضوع
دهه 80
دهه 90
در  20 ماهه اخیر
محصولات KD
6
11
3
محصولات برند
2
1
3
میانگین سال
0.8
1.2
3
 
 
با ما در شبکه های اجتماعی همراه شوید:
نقل مطالب، اخبار و تصاویر، حتی با ذکر منبع، ممنوع بوده و فقط با مجوز کتبی مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی «خبرماشین» مجاز است.
طراحی و تولید: گروه مهندسی رادین سامانه
Copyright©2000-2018 khabarMachine.com

source
تولید محتوا

توسط autokhabari