احتمال اجرای طرح CNG رایگان

مهر 1402: محسن جوهری، رئیس هیأت مدیره انجمن CNG ، اشاره کرد طرح ارائه سی ان جی رایگان همچنان بر روی میز وزارت نفت قرار دارد. این  طرح، طرحی است که از طریق انجمن ارائه شد و در معاونت برنامه ریزی وزارت نفت نیز مورد برسی قرار گرفت، اما دولت برای اجرای این طرح به جمع بندی نرسید. یکی از دلایل عدم اجرای این طرح، مشکلات زیرساختی بود اما همچنان پیگیر آن هستیم تا این طرح اجرایی شود.

وی تاکید کرد با توجه به اینکه احتمال افزایش و اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد ممکن است در آینده این تصمیم اجرایی شود. سهم سی ان جی سال گذشته در سبد سوخت 21 درصد بوده است. در سال گذشته سهم سی ان جی برای خودروهای سبک از سبد سوخت 21 درصد بوده است که متأسفانه با کاهش مصرف سی ان جی در سال جاری مصرف به 14 درصد کاهش پیدا کرده است. افزایش سهمCNG می‌تواند منجر به کاهش مصرف بنزین شود. دولت به دنبال این موضوع است که سهم سی ان جی را افزایش دهد تا با جایگزینی آن در مصرف بنزین صرفه جویی شود.

ظرفیت جایگاه سوخت گاز در ایران

مهر 1402: همایون صالحی، رییس انجمن جایگاه داران، اعلام کرد در حال حاضر تعداد جایگاه های CNG در کشور خوب است و کمبودی در این زمینه نداریم. جایگاه‌های فعلی تا 40 میلیون متر مکعب ظرفیت ارائه خدمات دارند، بنابراین کاهش تقاضا برای این سوخت به دلیل کم بودن تعداد جایگاه‌های سوخت نیست. تعداد جایگاه‌ها به نسبت میزانی که توزیع می‌شود زیاد هم هست اما مشکل از خودروسازان است که بر سر افزایش رغبت به سمت این سوخت مانع ایجاد کرده‌اند.

وی افزود در حال حاضر هر یک متر مکعب مصرف سی‌ان‌جی منجر به کاهش مصرف یک لیتر بنزین می‌شود. اگر از تمام ظرفیت جایگاه‌های موجود سی‌ان‌جی استفاده شود 40 میلیون لیتر از مصرف بنزین کم می‌شود.

source

توسط autokhabari