در این تصویر دقیق تلسکوپی تعداد زیادی کهکشان وجود دارد. این عکس در آسمان تاریک 12 اکتبر بر فراز June Lake واقع در کالیفرنیا ثبت شد. این چشم‌انداز آسمانی تقریباً دو درجه در محدوده صورت فلکی شمالی «تازی‌ها» را در بر می‌گیرد.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

کهکشان مارپیچی بزرگ و زیبای NGC 4258 که برخی آن را مسیه 106 می‌نامند، در بالا سمت چپ تصویر مشاهده می‌شود. این کهکشان 23.5 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. کهکشان مارپیچی چشمگیر NGC 4217 که از لبه دیده می‌شود، در بالا و سمت راست مرکز واقع شده است. NGC 4217 در فاصله 60 میلیون سال نوری از ما قرار دارد. دنباله‌دار C/2023 H2 لیمون (C/2023 H2 Lemmon) که از میان این میدان دید زیبا عبور می‌کند، آوریل گذشته با استفاده از داده‌های تصویری «رصدخانه کوه لیمون» (Mount Lemmon Survey) کشف شد.

در این تصویر، C/2023 H2 لیمون گیسوی سبز لیمویی و دم یونی کم‌رنگ و باریک دارد که به سمت بالای کادر کشیده شده است. مهمان منظومه شمسی درونی اکنون کمتر از 7 دقیقه نوری از ما فاصله دارد و حتی با دوربین دوچشمی نیز به سختی قابل تشخیص است. اما این دنباله‌دار رو به رشد و درخشان‌ترشدن است. دنباله‌دار C/2023 H2 لیمون در 29 اکتبر به حضیض خورشیدی (نزدیک‌ترین فاصله به خورشید) و در 10 نوامبر به حضیض زمینی (نزدیک‌ترین فاصله به سیاره زیبای ما) خواهد رسید.

source

توسط