به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نخستین دوره تربیت و تعالی راویان پیشرفت و خدمت صنعت نفت یادواره و خاطره شهید مجتبی نواب صفوی برگزار شد.

میهمانان و سخنرانان در این همایش بر لزوم روایتگری صحیح و دقیق از پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف به خصوص برای نسل‌های جوان و نوجوان جامعه تأکید کردند.

سردار مجید سوری، مسئول سازمان اردویی، راهیان نور و گردشگری بسیج کشور، در این همایش بر لزوم روایتگری صحیح و توانمند تأکید کرد و گفت: هرجا روایات درست داشتیم و راوی توانمند بود بازخورد بسیار مناسب بود و هر زمان روایت صحیح و امید آفرین نبود اثر آنچنانی نداشتیم. 

او خاطرنشان کرد: سعی می‌کنیم امسال هم بحث توانمندسازی راویان را پیگیری کنیم و در زمینه روایت تولید در صنعت نفت، پیشرفت داشته باشیم.

مسئول سازمان اردویی، راهیان نور و گردشگری بسیج کشور از تهیه حدود 1087 مظهر پیشرفت قابل ارائه در سازمان اطلاعات سپاه خبر داد ‌و گفت: همچنین بخش اردوی پیشرفت در راهیان بسیج آغاز به کار کرده تا با استفاده از نخبگان در این حوزه، روایت صحیحی از مظاهر پیشرفت داشته باشیم و آن را به مخاطبان عرضه کنیم.

سردار سوری یادآوری کرد: نکته قابل توجه آن است که برخی از مظاهر پیشرفت برای خود ما تازگی داشت و نمی‌دانستیم این اندازه انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف رشد داشته‌ایم، در حالی که پیشرفت‌ها در دنیا کم نظیر و برخی بی‌نظیر است.

او از تلاش برای هم افزایی و همکاری میان صنعت نفت و سازمان بسیج یاد کرد و ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای با صنعت نفت منعقد کرده‌ایم تا کارکنان این سازمان نیز از پیشرفت در حوزه‌های دیگر آگاه شوند.

بزرگترین موفقیت‌ها را در سخت‌ترین تحریم‌ها کسب کردیم

عبدالحسین بیات، رییس هیات رییسه صندوق های بازنشستگی صنعت نفت، نیز در این نشست خاطرنشان کرد: پایداری و دوام کشور در دل سخت‌ترین تحریم‌ها شکل گرفته است.

رییس هیات رییسه صندوق های بازنشستگی صنعت نفت گفت: مطالعه و تحقیق عالمانه و انجام پژوهش‌های علمی در عملکرد 40 سال گذشته، نشان می دهد از دل تحریم‌ها به موفقیت‌های بزرگ‌ دست یافتیم و این موفقیت‌های جهادی در جای جای مختلف کشور خود را نشان می‌دهد.

پیشرفت 60 برابری صنعت نفت نسبت به دوران پیش از انقلاب اسلامی

مهندس مرتضی شاه‌میرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ابراز عقیده کرد: از نگاه من عامل اولیه و اصلی ملی شدن صنعت نفت «شهید نواب صفوی» است.

او تصریح کرد: همان طور که زکات علم آموزش و گسترش آن است، زکات کار ما بازنمایی دستاوردها، انتقال دانش و باز کردن درهای صنعت نفت برای مردم است؛ اینکه بدانند چگونه در صنعت نفت و پتروشیمی توانستیم 60 برابر پیشرفت کنیم.

پیشرفت یک ملت بدون روایت فتح قله‌هایش امکان ندارد

سید محمدتقی قریشی، دبیر قرارگاه روایت پیشرفت و خدمت صنعت نفت، با بیان اینکه روایت پیشرفت ما روایت امید و سازندگی است، تأکید کرد: این حس امید نه کاذب است و نه تخدیری. روایت حرکت جمعی یک ملت است. روایت واقعیت زندگی و خود اتکایی یک ملت است.

او ادامه داد: این حس امید، روایت خواستن و تلاش برای تحقق «ما می‌توانیم» است. روایت دانشمندان و نخبگان جوانی که مثل دانشمندان خیلی از کشورهای دیگر جهان در مسیر شدن و ساختن هستند؛ و هیچ ابایی هم نداریم که بگوییم در خیلی از حوزه‌ها دنباله رو قله‌های علمی هستیم، ولی لذت و افتخار ساختن و روی پای خود ایستادن هم لازمه حیات انسانی ماست.

قریشی با اشاره بر اهمیت روایتگری پیشرفت‌ها تأکید کرد: سوخت حرکت ملت زنده نگه داشتن لحظات تاریخی و شکوهمندی است که پشت سر گذاشته است.

شرایط کسب دستاوردها برای مردم تبیین شود

سخنران دیگر این همایش اصغری، رییس بسیج مهندسین وزارت صنعت و معدن، بود.

او با بیان اینکه در مسیر راویان پیشرفت باید شرایط را مد نظر قرار داشت، گفت: در زمان روایت به دنبال تبیین این مسأله باشیم که این دستاوردها در چه شرایطی حاصل شده است وگرنه همگی تا حدودی از پیشرفت ها آگاهند.

رییس بسیج مهندسین وزارت صنعت و معدن خاطرنشان کرد: در راه تبیین دستاوردها و پیشرفت باید بدانیم دشمن کارهای خود را بزرگ و کارهای ما را کوچک جلوه می‌دهد.

اباذر سلطانی، دبیر علمی کمیته محتوای نخستین دوره تربیت و تعالی راویان پیشرفت و خدمت، نیز سه ضلع روایت پیشرفت نفت را اینگونه تعریف کرد: جهاد علمی نفت، جهاد مدیریتی نفت و جهاد هنری نفت اضلاع روایت پیشرفت در این صنعت را تشکیل می‌دهند.

او خاطرنشان کرد: جهاد هنری وظیفه راویان پیشرفت است و ضرورت دارد این مسئولیت به درستی تبیین شود.

در حاشیه همایش برگزار شد: از برگزاری نمایشگاه کتاب تا رونمایی از ویژه‌نامه

در این همایش همچنین از ویژه‌نامه یادبود شهید والامقام سید مجتبی نواب صفوی با عنوان «غیرت دینی، عزت ایرانی، نفت ملی» رونمایی شد.

برپایی نمایشگاه کتاب در حاشیه نخستین دوره تربیت و تعالی راویان پیشرفت و خدمت صنعت نفت یکی دیگر از برنامه‌های جانبی این همایش بود که با استقبال شرکت‌کنندگان و میهمانان مواجه شد.

انتهای پیام/

source

توسط