مزدا آیکونیک SP می تواند خودرو های اسپرت را نجات دهد. یک موتور دو روتور باتری ها را شارژ می کند که به این خودرو ۳۶۵ اسب بخار قدرت می دهد.

کانسپت مزدا آیکونیک SP (Iconic SP) به تازگی در نمایشگاه ژاپن با ویژگی جدیدی که طرفداران خودرو های اسپرت از سال ۲۰۱۲ برای آن فریاد می زدند، به نمایش درآمد: سرانجام یک موتور دوار (روتاری)! آیکونیک SP با سقف ثابت که بسیار شبیه به طراحی Vision Study سال گذشته این شرکت است. کمی بزرگتر از MX-5 Miata فعلی است و آن را به ادامه وسوسه انگیز میراث RX-7 تبدیل می کند.

کانسپت مزدا آیکونیک SP ؛ نگاه ژاپنی ها به آینده خودروهای اسپرت

مشخصات فنی مزدا آیکونیک SP

اما برخلاف آن کوپه افسانه ای، مزدا آیکونیک SP از موتور دو روتوری خود نه برای به حرکت در آوردن چرخ ها، بلکه برای شارژ باتری با ظرفیت نا معلوم استفاده می کند و سپس این برق را به یک موتور الکتریکی می فرستد. سوالات داغی در مورد مشخصات پیشرانه وجود دارد، جایی که نیرو از آنجا تامین می شود و مطمئناً نیروی زیادی آنجا وجود دارد (به طور دقیق ۳۶۵ اسب بخار). مزدا می گوید این روتاری می تواند با سوخت های مختلفی از جمله هیدروژن و سوخت های تجدید پذیر کار کند و همچنین باتری را می توان برای شارژ مجدد به پریز خانه متصل کرد.

کانسپت مزدا آیکونیک SP ؛ نگاه ژاپنی ها به آینده خودروهای اسپرت

آیکونیک SP با طول ۴۱۸۱ میلی متر، عرض ۲۱۰۳ میلی متر و ارتفاع ۱۱۴۸ میلی متر، ۲۶۶ میلی متر بلندتر از میاتا MX-5 فعلی و ۱۰۴ میلی متر کوتاه تر از RX-7 مدل ۱۹۹۵ است. به گفته این شرکت، وزن آیکونیک SP حدود ۱۴۵۰ کیلوگرم (۳۱۹۷ پوند) است که آن را حدود ۱۸۱ کیلوگرم سنگین تر از RX-7 و حدود ۳۶۲ کیلوگرم بیشتر از Miata می کند. این قیمتی است که برای الکترون ها می پردازیم، و آیکونیک SP هنوز در مقایسه با تویوتا سوپرا یا نیسان Z آنقدر سنگین نیست.

کانسپت مزدا آیکونیک SP ؛ نگاه ژاپنی ها به آینده خودروهای اسپرت

طراحی مدرن

مزدا می گوید پیشرانه جمع و جور امکان کاپوت بسیار کوچک و ابعاد فوق العاده جمع و جور را فراهم می کند و گلگیر های بطری مانند مزدا آیکونیک SP تضاد مدرنی را با پنجره ها و دریچه عقب به سبک RX-7 ارائه می کنند. شکل جلو پنجره مدرن مزدا روی دماغه ظاهر می شود و چراغ های عقب گرافیک جذاب نمودار Venn را دارند. درب ها با حرکتی زیبا و رو به بالا باز می شوند که بی شباهت به طرح استون مارتین نیست. آیکونیک SP با رنگ زیبایی به نام Viola Red رنگ آمیزی شده است که از رنگ قرمز کریستال Soul Red که برای یک خودروی اسپورت مناسب است روشن تر است.

کانسپت مزدا آیکونیک SP ؛ نگاه ژاپنی ها به آینده خودروهای اسپرت

در داخل طراحی مینیمال را برای مزدا آیکونیک SP داریم. با یک انتخابگر دنده با کلید هایی شبیه کلید های ماشین تحریر، جلوآمپر دیجیتال و نمایشگر کوچک اطلاعات و سرگرمی که تنها عواملی هستند که حواس را از طراحی منحنی و روان آن پرت می کنند. دوخت کاکنویی که برای اولین بار در شاسی بلند CX-90 دیده شد، روی داشبورد و پنل درب های کانسپت آیکونیک SP ظاهر می شود، و صندلی ها از روکش های بیوفبریک (ساخته شده از پلاستیک تجدید پذیر) استفاده می کنند.

کانسپت مزدا آیکونیک SP ؛ نگاه ژاپنی ها به آینده خودروهای اسپرت

مزدا معماری موتور را مقیاس پذیر توصیف می کند. بنابراین ممکن است از فناوری روتاری با سوخت تجدید پذیر برای کاربرد های دیگر استفاده شود. ژنراتور های خانگی اختصاصی می توانند از روتاری های با ابعاد کوچک استفاده کنند. در حالی که وسایل نقلیه بزرگ تر می توانند به طور بالقوه از روتور های زنجیره ای با هم برای تولید قدرت بیشتر استفاده کنند.  همانطور که گفته شد، کانسپت آیکونیک SP وسیله نقلیه ای است که قصد دارد قبل از هر چیز بر تعهد مزدا به لذت رانندگی تأکید کند.

source

توسط