وزیر صمت اعلام کرد به‌منظور رقابت‌پذیرکردن کالا‌های ایرانی، با رعایت تعرفه‌های مناسب، در آینده مجوز واردات لوازم خانگی ارائه خواهد شد.

آن‌طور که تسنیم گزارش کرده است، «عباس علی‌آبادی» در حاشیه نمایشگاه لوازم خانگی در جمع خبرنگاران اظهار داشت لوازم خانگی ایرانی درحال‌حاضر رقابت‌پذیر هستند و امکان رقابت با کالای خارجی برای آن‌ها وجود دارد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا همچنان ممنوعیت واردات لوازم خانگی به قوت خود باقی خواهد ماند یا مجوز واردات داده خواهد شد؟ گفت:

«همه هدف ما از مدیریت عرصه تجارت، حمایت از تولید است، منتهی این حمایت بدین معنا نیست که رقابت را از بین ببرد؛ ما باید به‌سمتی حرکت کنیم که در عین رقابت‌پذیرکردن صنایع، فرصت انتخاب را برای مردم فراهم کنیم. به همین دلیل مسیر ما، مسیری نخواهد بود که صرفاً به لوازم خانگی به‌گونه‌ای انحصاری نگاه کنیم، زیرا لوازم خانگی امروز ما رقابت‌پذیر است.»

گفتنی است در سال 1400 نامه‌ای از سوی دفتر رهبری برای جلوگیری از واردات محصولات کره جنوبی منتشر شد که در آن اعلام شده بود «واردات این محصولات باعث شکستن کمر تولیدکنندگان داخلی می‌شود». در پی این نامه، آبان‌ماه 1400 ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به همه مناطق آزاد ابلاغ شد.

این درحالی بود که مهرماه همان سال، «علیرضا محمدی دانیالی»، رئیس وقت انجمن صنایع لوازم خانگی، با اشاره به دستور رهبری برای ممنوعیت واردات لوازم خانگی از کره جنوبی، اظهار داشت این موضوع خواسته کل صنعت تولید لوازم خانگی نیست و چند شرکت تولیدکننده بدون مشورت با تشکل‌های این حوزه، برای ممانعت از واردات لوازم خانگی نامه‌نگاری کردند.

اردیبهشت‌ماه سال 1401، «محمدمهدی برادران»، معاون وقت صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد ممنوعیت واردات لوازم خانگی تا بلوغ تولیدکنندگان داخلی ادامه دارد. حال مشخص نیست این چراغ سبز وزیر صمت درباره واردات لوازم خانگی را باید به پای بلوغ این صنعت نوشت یا هشداری است به تولیدکنندگان این حوزه تا کیفیت محصولات خود را افزایش داده و رضایت مشتریان را بیش‌ازپیش جلب کنند.

source

توسط