سرویس سلامت ملی بریتانیا (NHS) قرار است به بیش از 150 هزار بزرگسال و کودک مبتلا به دیابت نوع 1 در انگلیس و ولز لوزالمعده مصنوعی بدهد. کارشناسان می‌گویند این اقدام جان افراد بسیاری را نجات خواهد داد. این دستگاه جدید از یک الگوریتم پیشرفته برای تعیین میزان انسولینی که باید تجویز شود، استفاده می‌کند.

براساس گزارش گاردین، این دستگاه پیشگام که «سیستم حلقه بسته هیبریدی» نامیده می‌شود، از یک الگوریتم پیشرفته برای تعیین میزان انسولینی که باید تجویز شود بهره می‌برد و سطح قند خون را برای ثابت نگه‌داشتن آن می‌خواند. اولین کارآزمایی جهانی NHS نشان داد که این دستگاه در مدیریت دیابت نسبت به دستگاه‌های فعلی مؤثرتر عمل می‌کند و به اطلاعات و اقدامات بسیار کمتری از سوی بیمار نیاز دارد.

کنترل قند خون با نوعی لوزالمعده مصنوعی

مؤسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی بریتانیا (Nice) توصیه می‌کند که اگر دستگاه‌های فعلی به‌اندازه کافی نمی‌تواند دیابت افراد مبتلا به این بیماری را در انگلیس و ولز کنترل کند، باید از این دستگاه پوشیدنی بهره‌مند شوند. در انگلستان و ولز حدود 290 هزار نفر با دیابت نوع 1 زندگی می‌کنند. بیش از نیمی از آن‌ها اکنون واجد شرایط خواهند بود، زیرا دیابت آن‌ها با دستگاه معمولی کنترل نمی‌شود.

مشخص شده است که لوزالمعده مصنوعی در حفظ سطح قند خون در محدوده سالم عملکرد بهتری دارد و خطر ابتلا به عوارض دیابت را کاهش می‌دهد. این دستگاه از طریق یک سنسور دائماً بر قند خون نظارت دارد و داده‌ها را به یک پمپ انسولین در بدن منتقل می‌کند.

کارشناسان بهداشت می‌گویند دیابت نوع 1 نیاز به مدیریت شدید 24 ساعته دارد. در طول شبانه‌روز باید مراقب سطح قند خون بود، زیرا بالا و پایین شدن شدید گلوکز خون می‌تواند کُشنده باشد. با خودکارکردن آنچه که در‌حال‌حاضر یک فرایند دستی است، می‌توان مبتلایان به دیابت را به زندگی عادی نزدیک کرد.

NHS اعلام کرده است که کودکان و جوانان، زنان باردار و افرادی که قبلاً پمپ انسولین داشتند در اولویت توزیع این دستگاه جدید هستند. این طرح طی پنج سال انجام خواهد شد و در مراحل بعدی نیز این دستگاه به دیگر بیماران داده خواهد شد. لوزالمعده مصنوعی این پتانسیل را دارد که زندگی بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 را تغییر دهد و سلامت و کیفیت زندگی آن‌ها را بهبود بخشد.

source

توسط