سازمان هواشناسی کشور نسبت به پایداری جوی و افزایش غلظت آلاینده‌ها در اراک، اصفهان، کرج و تهران، رگبار و رعد و برق در سه استان و افزایش ارتفاع موج در دریای خزر هشدار داد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح زرد آورده است: از بعد ازظهر چهارشنبه تا جمعه (۱۷ تا ۱۹ آبان‌ماه) با پایدایر جو، غلظت آلاینده‌ها در اراک، اصفهان، کرج و تهران افزایش و کیفیت هوا کاهش می یابد.

این شرایط اثرات مخاطره‌آمیزی همچون افزایش غلظت آلاینده‌ها، افزایش شاخص‌ آلودگیِ هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده ثابت و متحرک در مناطق پرتردد ناسالم برای تمام گروه‌ها را  در پی دارد.

بر اساس توصیه سازمان هواشناسی مدیریت بهینه در مصرف سوخت‌های فسیلی، کنترل فعالیت‌های صنعتی آلاینده، کاهش تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی در دستور کار قرار گیرد.

 این سازمان با صدور هشدار زردرنگ دیگری از وقوع رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما و مه آلودگی جمعه در گیلان، مازندران، دامنه و ارتفاعات گلستان و شنبه در گیلان و مازندران خبر داد.

در این شرایط جوی احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آبگرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، وزش باد شدید موقتی، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال تاخیر در پرواز وجود دارد  بنابراین خودداری از توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی، حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره در دستور کار قرار گیرد.

 سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زردرنگ دیگری از ضرورت اعمال برخی محدودیت‌های عملیاتی برای فعالیت‌هایی دریایی در برخی مناطق خزر تا شنبه (۲۰ آبان‌ماه) خبر داد.

بر اساس این هشدار، افزایش سرعت وزش باد از ظهر جمعه تا ظهر شنبه سبب مواج شدن دریا و افزایش ارتفاع موج به ۲ متر و بیشتر از آن می‌شود. این شرایط جوی در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و مناطق دور از ساحل استان گلستان رخ می‌دهد.

سازمان هواشناسی نسبت به ممنوعیت و محدودیت فعالیت‌های تفریحی، شنا و شیلاتی و تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورها و اندیشیدن تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های فراساحل توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

source

توسط