۱ بازدید

آخرین به‌روزرسانی:
۱۷ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه:
۱ دقیقه

در ویدئوی زیر یک تنوره دیو را مشاهده می‌کنید که درحال حرکت روی سطح مریخ است. این نوع ستون‌های چرخشی (ستون‌های چرخشی بالارونده) توسط سطح گرم، گرم می‌شوند و در مناطق گرم و خشک سیاره زمین رایج هستند. تنوره دیوها معمولاً تنها چند دقیقه طول می‌کشند و هنگامی که گردوخاک قرمزرنگ سبک را با خود همراه می‌کنند قابل مشاهده می‌شوند، ماسه‌های تیره‌تر و سنگین‌تر نیز در زیر دست‌نخورده باقی می‌مانند. تنوره دیوها نه‌تنها جالب به‌نظر می‌رسند بلکه می‌توانند ردپایی قابل‌مشاهده از خود برجای بگذارند و به‌عنوان مسئول پاکسازی غیرمنتظره سطوح پنل‌های خورشیدی نیز شناخته می‌شوند.

تصاویر موجود در این ویدئو، اوایل آگوست ۲۰۲۳ توسط «مریخ‌نورد استقامت» (Perseverance Rover) که هم‌اکنون درحال جست‌وجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در «دهانه جیزرو» (Jezero Crater) است، گرفته شده‌اند. این تنوره دیو که مدت‌زمان واقعی آن بیش از یک دقیقه بوده، در قالب یک ویدئوی زمان‌گریز شش‌ثانیه‌ای به‌تصویر کشیده شده است. تخمین زده شده که تنوره دیو چرخشی قابل‌مشاهده در این فاصله، با سرعتی درحدود ۲۰ کیلومتر در ساعت درحال عبور است و تا حدود ۲ کیلومتر ارتفاع دارد.

«سیده فضیله حمیدی» فارغ‌‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک است. از جمله مباحث مورد علاقه او نجوم و کیهان‌‌شناسی است و در این زمینه به تولید محتوا می‌‌پردازد.

source

توسط