تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

آموکسی کلاو یا کو آموکسی کلاو (Amoxi-Clav) با نام تجاری (Augmentin, Clavulin) نوعی داروی آنتی‌بیوتیک است. پزشکان این دارو را برای کنترل و درمان طیف وسیعی از عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌کنند؛ از عفونت‌های تنفسی تا عفونت‌های ادراری. به مطالعه این مقاله از مجله درمانکده ادامه دهید تا اطلاعات بیشتری در مورد داروی Amoxiclav، روش مصرف، عوارض و کاربرد آن بدست آورید.

آموکسی کلاو چیست؟

کو آموکسی‌کلاو دارای ۲ ماده اصلی آموکسی‌سیلین (amoxicillin) و کلاوولانیک اسید (clavulanic acid) است. آموکسی سیلین یک آنتی بیوتیک از خانواده پنی سیلین‌ها (penicillin) به‌شمار می‌رود و در برابر طیف وسیعی از باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی موثر است. اسید کلاولانیک به آموکسی سیلین اضافه می‌شود تا مقاومت باکتریایی به آنتی بیوتیک را مهار کند و اثربخشی آن را افزایش دهد.

آموکسی کلاو برای چه عفونتی است؟

این دارو برای درمان طیف وسیعی از عفونت‌های باکتریایی، مانند ذات‌الریه (pneumonia) و آبسه‌های دندانی کاربرد دارد. همچنین پزشکان ممکن است آن را همراه با سایر آنتی‌بیوتیک‌های دیگر تجویز کنند تا بیماری به خوبی مهار شود. پزشکان متخصص اطفال این دارو را برای کودکان اغلب با هدف درمان عفونت گوش و عفونت قفسه سینه تجویز می‌کنند.

بیشتر بخوانیم:دیفن هیدرامین کامپاند چیست؟ بهترین زمان مصرف آن

آیا آموکسی کلاو برای عفونت دندان خوب است؟

بله؛ این دارو می‌تواند به درمان عفونت‌های دندانی، لثه و سایر عفونت‌های دهان مانند آبسه کمک کند. خوب است بدانید عفونت‌های دندانی در برابر درمان مقاوم هستند و این دارو به دلیل ترکیباتی که دارد، به خوبی می‌تواند در برابر باکتری‌های این نواحی واکنش نشان دهد.

آیا می‌توانیم از آموکسی‌کلاو برای سینوزیت استفاده کنیم؟

داروی Amoxiclav خط مقدم درمان سینوزیت حاد باکتریایی قرار دارد. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که همه موارد سینوزیت توسط باکتری ایجاد نمی‌شوند. بسیاری از آنها ماهیت ویروسی دارند و آنتی بیوتیک‌هایی مانند Amoxiclav در درمان ویروس‌ها موثر نیستند.

آیا آموکسی کلاو برای عفونت گوش کاربرد دارد؟

ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند منجر به عفونت گوش شوند. اگر عفونت گوش ماهیت باکتریایی داشته باشد، پزشکان مصرف این دارو را تجویز می‌کنند. از شایع‌ترین عفونت‌های گوش می‌توان به اوتیت حاد میانی (acute otitis media) اشاره کرد.

آیا آموکسی‌کلاو برای گلو درد خوب است؟

این موضوع به علت بروز گلو درد بستگی دارد. گلودرد می‌تواند ناشی از عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا و یا عفونت‌های باکتریایی مانند فارنژیت استرپتوکوکی (streptococcal pharyngitis) باشد. اگر گلودرد ناشی از عفونت باکتریایی، به ویژه باکتری استرپتوکوک باشد، ممکن است پزشک آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند آموکسی‌کلاو را برای درمان آن تجویز کند.

آیا می‌توانیم از آموکسی کلاو برای سرماخوردگی استفاده کنیم؟

سرماخوردگی در درجه اول توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود و داروهای آنتی‌بیوتیک مانند آموکسی‌کلاو به طور خاص برای درمان عفونت‌های باکتریایی کاربرد دارند. بنابراین برای درمان سرماخوردگی‌های ویروسی نمی‌توانید از این دارو استفاده کنید.

بیشتر بخوانیم:قرص باکلوفن چیست؟ از شر گرفتگی عضلات خلاص شوید

آیا آموکسی کلاو برای عفونت پروستات تجویز می‌شود؟

عفونت‌های پروستات (prostatitis، پروستاتیت) انواع مختلفی دارند مانند پروستاتیت باکتریایی حاد، پروستاتیت باکتریایی مزمن و پروستاتیت غیر باکتریایی. برای درمان نوع باکتریایی آن آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند داروی Amoxiclav اغلب درمان اولیه هستند. پزشک متخصص ممکن است برای درمان پروستاتیت باکتریایی مزمن، مصرف آنتی‌بیوتیک را برای یک دوره طولانی تجویز کند. با این حال، انتخاب آنتی‌بیوتیک‌ها و مدت زمان درمان به نوع باکتری‌ و شرایط بیمار بستگی دارد.

آیا آموکسی کلاو برای جوش صورت بهترین آنتی‌بیوتیک است؟

این دارو گزینه اول برای درمان جوش صورت و آکنه نیست. داروی Amoxiclav برای افرادی مناسب است که به دلیل بارداری یا آلرژی نمی‌توانند از آنتی‌بیوتیک‌های خانواده تتراسایکلین (tetracycline) استفاده کنند. آکنه یک بیماری پوستی است که اغلب به دلیل انسداد و التهاب فولیکول‌های مو و غدد چربی ایجاد می‌شود. فاکتورهایی مانند تولید بیش از حد چربی، تغییرات هورمونی و وجود باکتری روی پوست در بروز آن نقش دارند.

اینفوگرافیکی که رایج‌ترین کاربردهای داروی Amoxiclav را نشان می‌دهد.
داروی Amoxiclav در درمان طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی با منشا باکتریایی کاربرد دارد.

آموکسی‌کلاو را چگونه مصرف کنیم؟

اشکال مختلف داروی Amoxiclav و طریقه مصرف آن را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

اشکال مختلف کوآموکسی کلاو طریقه مصرف گروه سنی
قرص کو آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک قرص بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال
قرص روکشدار کوآموکسی کلاو ۳۷۵ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک قرص بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال
ساشه کوآموکسی کلاو حداقل یک ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا کودکان و بزرگسالان
شربت آموکسی کلاو اطفال همراه با غذا یا میان‌وعده، معمولا هر ۱۲ ساعت کودکان
جدول روش مصرف داروی آموکسی کلاو

به این نکته توجه داشته باشید که اطلاعات این جدول عمومی است و پزشک متخصص با توجه به شرایط شما تعیین می‌کند آموکسی کلاو چند ساعت یکبار مصرف شود.

برای دریافت نوبت آنلاین از پزشک متخصص داخلی می‌توانید از خدمات آنلاین سلامت درمانکده استفاده کنید. همچنین می‌توانید سوالات خود را از طریق مشاوره آنلاین با دکتر داخلی و سایر پزشکان متخصص درمانکده در میان بگذارید.

آموکسی‌کلاو در چند خط

داروی آموکسی کلاو نوعی آنتی‌بیوتیک است که می‌توانید به شکل‌های قرص، شربت و سوسپانسیون آن را تهیه کنید. این دارو جزو داروهای گروه B بارداری هستند؛ یعنی داروی Amoxiclav روی حیوانات عوارض جانبی خاصی نداشته است اما به تحقیقات بیشتری برای تاثیر آن روی جنین انسان نیاز است.

بیشتر بخوانیم:سفالکسین چیست؟ از روش مصرف تا عوارض جانبی

چند سوال درباره آموکسی‌کلاو

جایگزین آموکسی کلاو برای کودک چیست؟

آموکسی سیلین از انواع شربت چرک خشک‌کن کودکان است که می‌تواند در درمان عفونت‌های باکتریایی در کودکان موثر باشد.

آیا شربت آموکسی کلاو حساسیت‌زا است؟

از عوارض جانبی داروی Amoxiclav می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
حساسیت‌های پوستی مانند راش یا کهیر
ناراحتی‌های گوارشی مانند دردهای شکمی و حالت تهوع

آیا آموکسی کلاو در بارداری ضرر دارد؟

کو آموکسی کلاو در بارداری نسبتا ایمن است. برای مصرف حتما با پزشک مشورت کنید.

شربت آموکسی کلاو چه رنگیه؟

رنگ شربت Amoxiclav با توجه به شرکت تولید‌کننده می‌تواند متغیر باشد.

آموکسی کلاو در شیردهی ایمن است؟

به‌طور کلی مصرف داروی Amoxiclav در دوران شیردهی ایمن است، یعنی ترکیبات آن از شیر مادر به نوزاد منتقل نمی‌شود. به هر حال لازم است قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

آیا اموکسی کلاو لاغر می‌کند؟

این دارو به‌طور مستقیم در لاغری یا چاقی افراد نقش ندارد.

آیا آموکسی کلاو خواب آور است؟

مصرف این دارو باعث خواب‌آلودگی نمی‌شود.

آموکسی کلاو و پریودی چه ارتباطی با هم دارند؟

داروی Amoxiclav آنتی‌بیوتیک است و در شرایط عادی نمی‌تواند تاثیری در سیکل ماهانه زنان داشته باشد.

منبع: nhs | medbroadcast | netdoctor

Loading
source

توسط