دلیل کند بودن سرعت اینترنت امروز ۲۰ آبان بالاخره مشخص شد. ظاهراً قطعی فیبر نوری منجربه به کاهش شدید سرعت اینترنت شده است.

امروز شنبه، 20 آبان 1402 کاربران بسیاری در سراسر کشور خبر از کاهش سرعت اینترنت و اختلالات اینترنتی دادند که منجربه ناراحتی و اختلال در کسب‌وکارهای اینترنتی شد. حالا با گذشت چند ساعت، شرکت ارتباطات زیرساخت با انتشار بیانه‌ای علت افت سرعت اینترنت را اعلام کرد. براساس این بیانیه، قطعی امرور اینترنت نشأت گرفته از قطعی فیبر نوری در خارج از کشور بوده است. جزئیات خبر را در ادامه نوشته مظالعه کنید.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


علت کندی سرعت اینترنت امروز 20 آبان اعلام شد

سرعت اینترنت امروز در ایران به شدت کاهش یافت تا جایی که منجربه به اعتراضات گسترده کاربران در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف شد. حال شرکت ارتباطات زیرساخت با انتشار بیانه‌ای، علت آن را فاش کرده است. ابن شرکت اعلام کرد: «قطعی اینترنت و افت سرعت اینترنت ایران امروز 20 آبان به دلیل قطعی فیبر نوری در خارج از کشور است که طبق آن برخی لینک‌های بین‌الملل ورودی از ارمنستان دچار قطعی شده است.»

این مرکز در ادامه بیانیه خود گفت: «برای حل این مشکل تهمیداتی اندیشیده و اجرا شده است که نخست بالانس پهنای باند روی سیستم‌ها انجام شده و سایر تمهیدات نیز درحال پیگیری است تا بتوانیم هرچه سریعتر مشکل را حل و اطلاع‌رسانی کنیم.

علت کاهش سرعت اینترنت امروز 20 آبان اعلام شدپیش‌تر و در تاریخ 12 آبان نیز قطعی فیبر نوری از مبدأ ترکیه و گرجستان گزارش شد که شرکت ارتباطات زیرساخت با انتشار بیانه‌ای این مشکل را اطلاع‌رسانی و سپس با تمهیدات ویژه حل و فصل کرد.

پس می‌توان گفت که در آبان‌ماه تاکنون دو قطعی گسترده فیبر نوری منجربه به کاهش سرعت اینترنت ایران و اختلال در شبکه ارتباطی شده که از سه کشور همسایه ایران صورت گرفته است.

کاهش سرعت اینترنت ایران در گزارش سپتامبر 1402 SpeedTest

اما موضوع سرعت اینترنت ایران به همینجا ختم نمی‌شود. چند هفته پیش، مرجع معتبر سنجش سرعت و میفیت اینترنت SpeedTest نیز گزارش ماه سپتامبر خود را از کیفیت و سرعت اینترنت ایران منتشر کرد که براساس آن، برای چندمین ماه متوالی، سرعت اینترنت ایران کاهش شدیدی را تجربه می‌کرد.

طبق گزارش SpeedTest برای ماه آگوست، سرعت اینترنت ثابت در ایران کاهش و سرعت اینترنت موبایل افزایش یافته، بااین‌حال رتبه ایران هم در اینترنت ثابت و هم اینترنت موبایل کاهش را تجربه کرده است. سرعت اینترنت موبایل از 31.33 مگابیت گزارش قبلی، به 31.67 مگابیت بر ثانیه افزایش یافته، اما رتبه ایران 3 پله کاهش داشته است و حالا در رتبه 75ام جهان قرار دارد.

علت کاهش سرعت اینترنت امروز 20 آبان اعلام شدبرخلاف اینترنت موبایل، سرعت اینترنت ثابت در ایران کاهش یافته است. سرعت ثابت اینترنت کشورمان از 11.92 مگابیت بر ثانیه گزارش قبلی، به 11.66 مگابیت بر ثانیه رسیده که همین موضوع باعث کاهش یک پله‌ای رتبه کشورمان شده است. حالا ایران در رتبه 153ام فهرست سریع‌ترین اینترنت ثابت جهان قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره کند شدن گاه و بی‌گاه سرعت اینترنت ایران چیست؟ آیا قطعی‌های اینترنت اخیر کسب و کار شما را نیز با اختلال مواجه کرده است؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

source

توسط