یک نمونه­ خاص و دارای ارزش تاریخی از فراری GTO، با رقمی حیرت‌انگیز به فروش رسیده است. درحالی‌که برخی کارشناسان به ثبت رقم 60 میلیون دلار برای این خودرو امیدوار بودند، در نهایت این فراری قرمز رنگ با قیمت 47 میلیون دلار فروخته شد. مجموع پرداخت‌های قانونی باعث می­‌شود که قیمت تمام شده برای خریدار به 51.7 میلیون دلار برسد.

این عدد، بالاتر از رقم 48.4 میلیون دلار است، که در حراجی ساتبی سال 2018 و برای خرید نسخه اسکاگلیتی از فراری GTO مدل 1962 پرداخت شد.

فراری 250 GTO تیپو گران‌ ترین خودروی جهان

البته باید به این نکته اشاره کنیم که لقب گران‌ترین خودروی فروخته شده در حراجی به مرسدس 300 SLR Uhlenhaut کوپه تعلق دارد، که در سال 2022 و در یک رویداد خصوصی به قیمت 143 میلیون دلار به فروش رسیده است. البته این رویداد به دلیل عدم حضور خبرنگاران و رسانه­‌ها، چندان قابل تایید نیست.

تمام نمونه­‌های فراری GTO خاص محسوب می­‌شوند، اما نسخه تیپو حتی بیش از سایرین، ویژه به شمار می­‌آید. فراری 250GTO تیپو یک نمونه منحصربه‌فرد است، که در سال 1962 به عنوان قهرمان رقابت 1000 کیلومتر نوربورگ‌رینگ دست پیدا کرد. این خودرو در لمان 1962 نیز حضور داشت، اما موفق به اتمام مسابقه نشد. علت خاص بودن این نمونه به پیشرانه 12 سیلندر 4 لیتری آن مربوط است، که به جز 250GTO تیپو ، در سایر نسخه‌های فراری 250GTO وجود ندارد. این خودروها به صورت استاندارد به پیشرانه لیتری مجهز هستند. به همین دلیل برای مدل منحصربه‌فرد با پیشرانه 4 لیتری، لقب تیپو درنظر گرفته شده است.

فراری 250 GTO تیپو گران‌ ترین خودروی جهان

این خودرو در سال 1963 به یک مجموعه­‌دار فروخته شد، تا در مسابقات حضور پیدا کند. 250GTO تیپو بعدا به ایالات متحده رسید و در سال 1985 توسط مالک فعلی خریداری شد.  از آن زمان تاکنون، این خودرو در چند گردهمایی خودروهای کلاسیک همچون کنکورس الگانس آملیا 2011 حاضر شده است.

در اسناد حراجی می‌­توان مدارک مربوط به رقابت این خودرو در نوربورگ‌رینگ، لمان و همچنین مدارک فنی مربوط به تغییرات پیشرانه در کارخانه فراری را مشاهده کرد.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

source

توسط autokhabari