حذف شرط پلاک فعال برای خرید خودروهای برقی

اردیبهشت 1403: مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه عرضه خودرو، در مورد شرایط خرید خودروهای برقی از طریق سامانه یکپارچه توضیح داد برخی از بانک‌ها به اشتباه اعلام کرده‌اند که برای خرید خودروهای برقی محدودیت‌هایی از جمله نداشتن پلاک فعال و… اعمال شده است، در حالی که این خبر صحت ندارد.

وی اظهار کرد بر اساس مصوبه شورای رقابت برای خرید خودروهای برقی هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ متقاضیان صرفاً با مسدود کردن ۱۰۰ میلیون تومان در حساب بانکی، می‌توانند نسبت به ثبت نام برای خرید خودروهای برقی از طریق سامانه یکپارچه اقدام کنند. هدف از این طرح عرضه شفاف خودروهای برقی در سال جاری و برنامه ریزی افزایش و تثبیت واردات خودروهای برقی است.

امکان ثبت‌نام خودرو برای مالکان پلاک فعال 5 ساله

دی 1402: شورای رقابت، متن دستورالعمل اصلاح شده تنظیم بازار خودرو را به وزارت صمت ابلاغ کرده که در آن چنین آمده است: در ماده ۴ دستورالعمل اصلاحی تاریخ ۱۶ دی ۱۴۰۲ که شرایط طرف تقاضا را تشریح می‌کند، ذیل بند ۴ در قالب تبصره آمده است که کسانی که دارای یک پلاک انتظامی فعال هستند و عمر خودرو موضوع پلاک مذکور، بیش از پنج سال باشد، از ممنوعیت ثبت‌نام و خرید خودرو مستثنی هستند. (الحاقی طی رای ۰۲-۱۲۷ ه‌ت تاریخ ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ )

همچنین طی مصوبه ۵۷۱ شورای رقابت تاریخ ۲ خرداد ۱۴۰۲، بند “عرضه‌کننده موظف است روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یکسال، از جمله در رهن گرفتن سند خودرو، را اتخاذ و اجرا کند” حذف شده است. (مصوبه ۵۷۱ شورای رقابت تاریخ  ۲ خرداد ۱۴۰۲)

مشکلات قانون پلاک فعال برای مالکان خودرو فرسوده

مرداد 1402: برخی از ثبت نام کنندگان در سامانه فروش یکپارچه که قصد ثبت نام نوسازی خودرو فرسوده را داشتند، می‌گویند به دلیل اعمال شرط پلاک انتظامی فعال، دچار مشکلات متعددی شده‌ و امکان ثبت نام را ندارند. از طرف دیگر، برخی دیگر از ثبت نام کنندگان خودرو، می‌گویند که خودروی قبلی‌شان را فروخته‌اند اما مالک جدید خودرو، هنوز مراحل تعویض پلاک خودرو اقدامی نکرده است.

از آنجایی که این افراد نیز به علت داشتن پلاک انتظامی فعال، مجاز به ثب نام در سامانه نشده‌اند، به نظر می‌رسد که برای جلوگیری از تضییع حقوق مصرف‌کنندگان، یا باید شرط پلاک فعال برای ثبت نام خودرو اصلاح شود یا اینکه باید ستادها، نهادها و حتی سامانه‌های مختلف، هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

دلیل حذف شرط پلاک فعال انتظامی

خرداد 1402: چندی پیش، مرکز ملی رقابت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد افرادی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند و عمر خودرو موضوع پلاک مذکور بیش از پنج سال باشد، از ممنوعیت ثبت‌ نام در سامانه یکپارچه خودرو‌ مستثنی هستند. 

در همین خصوص سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت، اظهار کرد: مطابق این اصلاحیه، افرادی که دارای پلاک فعال با عمر بیش از 5 سال هستند، می‌توانند برای خرید خودرو از سامانه یکپارچه خودرو‌های داخلی اقدام کنند. وی گفت: این اصلاحیه برای ایجاد محدودیت در ثبت‌نام متقاضیان غیرواقعی و همچنین شناسایی مصرف‌کننده واقعی بوده است. 

تغییر شرط پلاک فعال برای ثبت نام خودرو
تغییر شرط پلاک فعال برای ثبت نام خودرو

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت در ادامه افزود: در برخی از موارد ممکن است فرد خودروی خود را به‌فروش رسانده باشد، اما پلاک این فرد در تعویض پلاک باقی‌مانده باشد که برای جلوگیری از تضییع حقوق، این قانون در دستورالعمل 543 شورای رقابت تصحیح شد. به گفته توکلی اگر فردی دارای پلاک فعال با عمر بیش از 5 سال باشد، نشان می‌دهد که فرد مصرف‌کننده واقعی است و برای امر دلالی اقدام به‌خرید نکرده است. 

لغو شرط پلاک فعال برای ثبت نام ماشین

خرداد 1402: در بند 4 ماده 4 دستورالعمل مصوبه 543 شورای رقابت خودرو که در 11 بهمن 1401 ابلاغ شد، آمده بود که متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند امکان ثبت نام و خرید خودرو ندارند. 

اما در تاریخ 27 خردادماه 1402 و براساس الحاقیه هیأت تجدیدنظر، شرط موجود در بند 4 ماده 4، اصلاح و توسط رئیس شورا و مرکز ملی رقابت به وزارت صمت، خودروسازان و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ابلاغ گردید. تبصره جدید ابلاغی چنین می‌گوید:

«کسانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند و عمر خودرو موضوع پلاک مذکور بیش از پنج سال باشد، امکان ثبت نام خودرو را دارند».


اخبار شماره گذاری خودرو

اخبار تعویض پلاک خودرو

source

توسط autokhabari