نکاتی در مورد نگهداری خودرو در فصل گرما

نگهداری خودرو در فصل گرما امری بسیار مهم است که با نزدیک شدن به فصل تابستان باید برای مراقبت از خودرو با آن آشنا باشیم.

با شروع فصل تابستان و افزایش دما، استفاده صحیح و بهینه از خودرو اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. ایران با دارا بودن مناطق مختلف جغرافیایی، درصد بالایی از مناطق گرم و خشک را در بر می‌گیرد. در چنین شرایطی، اگر مراقبت‌های لازم از خودرو به‌درستی انجام نشود، ممکن است به هزینه‌های اضافی و حتی خرابی‌های جدی منجر شود. در این مطلب، به بررسی نکات و مراقبت‌هایی که در تابستان باید انجام دهیم، می‌پردازیم تا هم از خودرویمان بهتر مراقبت کنیم و هم هزینه‌هایمان را کاهش دهیم.

خودرو در گرما

 نگهداری موتور و بخش‌های فنی خودرو

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خودرو که در تابستان باید به آن توجه ویژه‌ای شود، موتور و بخش‌های مرتبط با آن است. دمای بالای هوا می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد موتور داشته باشد. در این راستا، موارد زیر باید مد نظر قرار گیرند:

سرویس آب رادیاتور و استفاده از ضد یخ و کولانت

سرویس آب رادیاتور

سرویس منظم آب رادیاتور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بهتر است هر شش ماه یک‌بار میزان آب رادیاتور و کیفیت آن بررسی شود و در صورت نیاز تخلیه و تعویض گردد. استفاده از ضد یخ و کولانت مناسب می‌تواند به حفظ دمای مطلوب موتور و جلوگیری از زنگ‌زدگی و رسوب‌گیری داخل سیستم کمک کند. کولانت ها معمولاً هر دو سال یک‌بار باید تعویض شوند. انتخاب کولانت مناسب بستگی به نوع و مدل خودرو دارد، اما برندهای معتبر توصیه می‌شوند. در حین رانندگی به صورت مرتب آمپر آب را نگاه کنید،هرگز نزارید دمای موتور به محدوده قرمز برسد و برای مواقع اضطراری مقداری آب یا آب رادیاتور در صندوق باشد.

بررسی رله‌های فن و عملکرد صحیح فن و رادیاتور

بررسی فن

رله‌های فن و عملکرد صحیح آنها برای کنترل دمای موتور و حفظ سیستم خنک‌کننده از اهمیت بالایی برخوردار است. بررسی دوره‌ای وضعیت رله‌ها، اطمینان از عملکرد صحیح فن و رادیاتور و انجام تعمیرات لازم، از جمله مراقبت‌های ضروری برای حفظ عملکرد موتور در تابستان محسوب می‌شود. همچنین، اهمیت چک کردن ترموستات به عنوان بخشی از سیستم خنک‌کننده موتور، مسئول کنترل دمای موتور و حفظ عملکرد مناسب آن می‌باشد. بررسی دوره‌ای وضعیت و عملکرد ترموستات از اهمیت بالایی برخوردار است. برای حفظ عملکرد بهینه موتور در تابستان، بررسی و تعویض به موقع ترموستات ضروری است.

مراقبت از موتور با روغن موتور

یکی از نکات حیاتی برای حفظ عمر و عملکرد بهینه خودرو، تعویض منظم روغن موتور است. همه خودروها نیاز به روغن با ویژگی‌های خاص دارند، ولی برخی از خودروها، به خصوص در شرایط آب و هوایی گرم، نیاز به روغن با گرانروی بالاتر دارند. برای اطمینان از استفاده از روغن مناسب برای خودروی خود، بهتر است دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید. این دفترچه شامل مشخصات فنی خودرو و نکاتی درباره نوع و مدل روغن موتور مناسب است.

بررسی روغن موتور

همچنین، سایر سیالات موتور مانند روغن گیربکس و روغن ترمز نیز نیاز به توجه دارند. از طریق دفترچه راهنمای خودرو، می‌توانید اطلاعات لازم را درباره تعویض این سیالات و استفاده از روغن مناسب در شرایط آب و هوایی مختلف به دست آورید.

سرویس و نگهداری کولر

کولر خودرو باید به طور منظم سرویس شود. این شامل بررسی و تمیز کردن فیلترهای هوا، بررسی و تنظیم گاز کولر و اطمینان از عملکرد صحیح کمپرسور می‌باشد. استفاده صحیح از کولر می‌تواند علاوه بر کاهش دمای داخل خودرو، از فشار اضافی بر موتور جلوگیری کند.

کولر خودرو

استفاده صحیح از کولر خودرو

برای بهبود کارایی کولر و کاهش مصرف سوخت و استهلاک خودرو در تابستان، رعایت نکات زیر می‌تواند مفید باشد.

تنظیم دمای کولر

تنظیم کولر روی دمای خیلی پایین باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود. بهتر است دمای کولر را روی حالت میانی تنظیم کنید تا هم از سرمای مناسب برخوردار شوید و هم مصرف سوخت را کاهش دهید.

استفاده از حالت گردش داخلی هوا

استفاده از حالت گردش داخلی هوا (recirculation) می‌تواند به بهبود کارایی کولر کمک کند. این حالت باعث می‌شود که هوای خنک داخل خودرو دوباره استفاده شود و کولر مجبور به خنک کردن هوای گرم بیرون نباشد.

استفاده کمتر از کولر در ترافیک سنگین

در مواقعی که در ترافیک سنگین قرار دارید یا مدت زیادی در حالت توقف هستید، بهتر است کمتر از کولر استفاده کنید تا فشار کمتری به موتور وارد شود و مصرف سوخت کاهش یابد.

مراقبت از لاستیک‌ها و لنت‌های ترمز

تنظیم و بررسی فشار لاستیک‌ها

در فصل تابستان، لاستیک‌های خودرو باید به‌طور منظم بررسی و تنظیم شوند. دمای بالا می‌تواند فشار هوای داخل لاستیک‌ها را افزایش دهد که ممکن است منجر به ترکیدن آنها شود. بهتر است هر چند وقت یک‌بار فشار لاستیک‌ها را بررسی کرده و به میزان توصیه‌شده توسط سازنده تنظیم کنید. تنظیم بودن فشار لاستیک‌ها اهمیت زیادی دارد؛ فشار بیش از حد ممکن است باعث ترکیدن لاستیک شود و فشار کم نیز باعث افزایش مصرف سوخت و سایش نابرابر لاستیک‌ها خواهد شد. همچنین، رانندگی با لاستیک‌های تنظیم‌نشده می‌تواند تعادل خودرو را به هم بزند و خطرات زیادی ایجاد کند.

مراقب لاستیک خودرو در فصل گرما

سالم بودن لنت‌های ترمز

در هوای گرم، عملکرد ترمزها به دلیل افزایش دما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. لذا سالم بودن لنت‌ها و عدم فرسودگی آنها اهمیت زیادی دارد. بررسی و تعویض به موقع لنت‌ها می‌تواند از بروز مشکلات جدی جلوگیری کند.

مراقبت از بدنه و داخل خودرو

محافظت از بدنه خودرو

بدنه خودرو در تابستان به خصوص در برابر نور مستقیم خورشید آسیب‌پذیر است. استفاده از پوشش‌های مخصوص بدنه و شستشوی منظم می‌تواند از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند. همچنین، تأثیر فضولات پرندگان و شهد درختان بر روی رنگ بدنه نیز نباید نادیده گرفته شود. بهتر است این موارد را به موقع شستشو داده و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید.

محافظت از داخل خودرو

داخل خودرو نیز نیاز به مراقبت دارد. استفاده از شیشه دودی و یو وی می‌تواند تا حد زیادی از نفوذ اشعه‌های مضر خورشید به داخل خودرو جلوگیری کند. البته باید توجه داشت که این موارد باید مطابق با قوانین مربوطه انجام شود. استفاده از آفتاب‌گیرهای داخلی نیز می‌تواند به کاهش دمای داخل خودرو کمک کند.

محافظت از داخل خودرو در گرما

نگهداری اشیاء خطرناک در خودرو

در فصل تابستان، نگهداری برخی اشیاء در داخل خودرو می‌تواند خطرناک باشد. به عنوان مثال اسپری‌ و فندک سایر موادی که ممکن است تحت تاثیر گرما منفجر شوند، نباید در خودرو نگهداری شوند. همچنین، اشیاء با خاصیت ذره‌بینی مثل بطری آب، عینک و تزیینات شفاف نیز نباید در خودرو قرار داده شوند؛ زیرا ممکن است باعث آتش‌سوزی شوند.

نگهداری اشیا در خودرو در فصل گرما

نکات پایانی برای مواقع اضطراری

در صورت بالا رفتن آمپر یا جوش آوردن خودرو در تابستان، به نکات زیر توجه کنید:

– موتور را خاموش نکنید

– بخاری را روشن کنید

– به موتور فشار نیاورید

– درب کاپوت را با احتیاط باز کنید

– درب رادیاتور را باز نکنید

– روی رادیاتور مقداری کمی آب بریزید

– مقداری آب به رادیاتور اضافه کنید

با رعایت این نکات و مراقبت‌های لازم، می‌توانیم در فصل تابستان از خودرویمان بهتر مراقبت کنیم و از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنیم

source

توسط autokhabari