به گزارش «تابناک» به نقل از اقتصادنیوز، معاملات امروز بازار طلا و ارز در حالی به نیمه رسیده است که انتشار اسامی نامزد‌های تایید صلاحیت شده شورای نگهبان برای رقابت در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کانون توجه قرار گرفت؛ خبری که برخی از معامله گران معتقدند می‌تواند اثر مهمی بر روند معاملات بازار طلا و ارز داشته باشد. طبق اعلام ستاد انتخابات کشور، محمدباقر قالیباف، مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی و محمدحسین پورمحمدی به عنوان شش نامزد نهایی حاضر در رقابت انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند.

گروهی از فعالان بازار معتقدند که بازار در حالت انتظار قرار دارد تا درباره موضع خود نسبت به خبر انتخابات تصمیم گیری کند. روندی که باید دید تا چه اندازه در تداوم نوسانات کاهشی امروز دلار موثر است. 

با این همه، قیمت دلار هرات معاملات روز یکشنبه ۲۰ خرداد را با نرخ ۵۹ هزار و ۴۵۰ تومان آغاز کرد و در نیمه دوم معاملات دنده عقب گرفت و در ۵۹ هزار و ۲۳۰ تومان خرید و فروش شد. در بازار ارز ایران نیز قیمت هر دلار آمریکا نسبت به آغاز معاملات بدون تغییر ماند و رنج بود.

روندی که برای درهم امارات هم صادق بود و هر درهم که معاملات امروز را با ۱۶۲۶۰ تومان بازگشایی کرده بود، در عصر امروز افت ۱۰۰ تومانی را تجربه کرد و ۱۶۱۶۰ تومان قیمت خورد.

امروز در بازار ارز تهران خبر مهمی درباره تسویه بدهی ارزی بانک مرکزی به بانک‌ها مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت. براساس خبر رسمی اعلام شده، پس از ۸ سال تعهدات ارزی موضوع ماده (۴۶) قانون «رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» تعیین تکلیف نهایی شد و در مسیر تسویه قرار گرفت. در نتیجه این اقدام، زمینه تعیین تکلیف و تسویه بیش از ۲.۸ میلیارد دلار از مطالبات ارزی بانک‌ها توسط بانک مرکزی فراهم شد. خبری که باید دید واکنش بازار در روز‌های آینده به آن چه خواهد بود و چه موضعی توسط معامله گران اتخاذ خواهد شد.

عقب نشینی قیمت سکه رفاه به کانال کاهشی از دیگر اخبار مهمی بود که امروز در بازار طلا و سکه دست به دست شد، هر سکه رفاه در نیمه معاملات امروز از کانال ۴۰ میلیون تومان پایین آمد و ۳۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت خورد. روندی که می‌توان آن را ناشی از تقویت جناح کاهشی در بازار طلا و سکه دانست.

امروز در بازار قیمت سکه در مقایسه با روز گذشته پایین آمد و براساس اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر ۴۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت خورد تا ریزش ۲۰۰ هزار تومانی داشته باشد. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم در جریان معاملات امروز افت قیمت را تجربه کرد و به سه میلیون و ۳۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان رسید.

طلای آبشده هم امروز را در شرایطی آغاز و سپری کرد که به مانند سایر مقادیر شیب نزولی قیمت را تجربه کرد. ارزش طلای آبشده که در آغاز معاملات امروز ۱۴ میلیون و ۴۱۵ هزار تومان بوده است، در لحظه تدوین این گزارش به ۱۴ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان رسید.

روند کاهشی حاکم بر بازار غیررسمی، اما در بازار رسمی خریدار نداشت و نرخ‌های اعلام شده در مرکز مبادله ایران ساز افزایشی را کوک کرده بودند. براساس آنچه در سایت این مرکز آمده است، نرخ حواله دلار به ۴۲۴۹۱ تومان رسیده است. همچنین قیمت دلار مبادله‌ای هم امروز بالا رفت و به ۴۵۵۰۸ تومان رسید. یورو مبادله‌ای هم خلاف کاهش قیمت روز گذشته، روند افزایشی را در پیش گرفت و با ورود به کانال افزایشی، ۴۹۱۰۸ تومان قیمت خورد. همچنین حواله یورو نیز ۴۵۹۲۰ تومان مبادله شد.

امروز قیمت درهم نیز در مرکز مبادله ایران بر مدار افزایش حرکت کرد و با نرخ ۱۲۳۹۱ تومان نرخ گذاری شد و هر حواله درهم هم ۱۱۵۷۰ تومان قیمت خورد.

source

توسط autokhabari