منتشر شده در 31 خرداد 1403 ساعت 14:01عکاس
علیرضا پاداش

اطلس S

اطلس S یکی از نسخه های هاچبک جدید سایپا است که در واقع گزینه ای کم آپشن از این خودرو در نسخه دنده ای به حساب می آید.

خودروی اطلس یکی از جدیدترین محصولات گروه سایپا است که به چند وقتی است که عرضه آن شروع شده و شاهد حضور آن در جاده ها هستیم. این خودرو در واقع در واقع یک خودروی هاچ بک است که بر مبنای پلتفرم X200 طراحی شده و در عمل نسخه فیس لیفت از کوییک به حساب می آید. اطلس در تیپ ها و نسخه های مختلفی تولید می شود که هر کدام به لحاظ آپشن و امکانات و برخی ویژگی های فنی با یکدیگر تفاوت دارند. تا کنون گروه سایپا برنامه دارد سایپا اطلس را در ۴ تیپ با نام های اطلس S (تیپ پایه با جعبه دنده دستی)، اطلس L (تیپ پایه با جعبه دنده اتوماتیک CVT)، اطلس G (تیپ فول آپشن با جعبه دنده دستی) و اطلس E (تیپ فول آپشن با جعبه دنده اتوماتیک CVT) عرضه کند. ما در این مطلب سعی داریم تا نسخه پایه اطلس یعنی اطلس S را بررسی نماییم.

طراحی اطلس S

مشخصات فنی اطلس S

پیش از هر چیزی لازم است بدانیم که پیشرانه این خودرو در تمام پایه ها، پیشرانه M15GSI است که به نوعی نسخه ارتقا یافته پیشرانه M15 است که قبلا روی خودرو هایی نظیر کوییک GX، اطلس G و سهند S نصب شده است. تغییرات انجام شده بر روی این پیشرانه باعث شده است تا گشتاور در دور های پایین تری در مدار قدرت قرار گیرد و به طور کلی راندمان گشتاور بهبود یابد.

مشخصات فنی اطلس S

به طور کلی موتور M15 GSI، یک پیشرانه ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی است که می تواند نهایت قدرت ۹۰ اسب بخار و گشتاور نهایی ۱۳۷ نیوتن متر را تولید و از طریق جعبه دنده دستی ۵ سرعته و یا CVT به چرخ های جلو منتقل کند.

کابین و امکانات

اگر بخواهیم در مورد طراحی کابین اطلس نظر بدهیم باید بگوییم که این خودرو نسبت به دیگر محصولات سایپا، طراحی پخته تر و قابل قبولی دارد اما همچنان متریال خشک را در نقاط مختلف کابین می بینیم. اطلس S به عنوان پایه ترین تیپ اطلس تفاوت چندانی در بخش طراحی و دیزاین داخل کابین ندارد و عمده تفاوت آن با دیگر نسخه های اطلس مربوط به بخش امکانات و آپشن ها است. در این خودرو می توان امکاناتی نظیر؛ سامانه کنترل پایداری، سنسور نور، نشانگر تعویض دنده، سامانه کنترل کشش، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، تهویه دستی، چراغ روشنایی روز، نشانگر سرویس دوره ای، سامانه پایش فشار باد تایر ها، ایزوفیکس، فرمان دی کات، سنسور پارک عقب، خروجی ۱۲ ولت و… را تجربه کرد که با توجه به رده قیمتی و کلاس طراحی امکانات قابل قبولی است اما در نقطه مقابل امکاناتی نظیر؛ صفحه نمایش ۷ اینچی سیستم مالتی مدیا، آینه تاشو برقی، دوربین دنده عقب، دکمه های کنترلی روی فرمان، کروز کنترل، استارت دکمه ای، سانروف و… از جمله امکاناتی است که در این تیپ دیده نمی شود اما در تیپ های دیگر وجود دارد.

کابین اطلس S

توجه داشته باشید فوق مربوط به نسخه G از اطلس است و هنوز تصویری از نسخه S این خودرو در دست نیست اما قطعا طراحی داخلی آن دقیقا همان چیزی است که در سهند S دیده شد. در ادامه می توانید ویدیو معرفی نسخه G اطلس را مشاهده کنید.

کاتالوگ

کاتالوگ اطلس S

source

توسط autokhabari