به گزارش تابناک اقتصادی، چند روزی است که شایعه اعمال خاموشی برای مشترکان خانگی در فضای مجازی دست به دست می‌شود. مشترکان خانگی که در سال‌های گذشته شاهد اعمال نوبت‌بندی برق و انتشار جدول خاموشی بوده‌اند، واکنش‌های صریحی به این خبر نشان دادند. برای مثال یکی از کاربران شبکه ایکس نوشت: «انگار قرار است که برق خانگی دوباره سهمیه‌بندی شود، اما برق سفارت‌خانه‌ها از این قاعده مستثنی است. یعنی باید منتظر گرما و خاموشی تابستانی باشیم؟»

خاموشی خانگی نداریم/ برق سفارت‌خانه‌ها مانند برق خانگی تامین می‌شود/ صنایع انرژی‌بر برق خودشان را تامین کنند
در همین راستا مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت توانیر در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی تابناک، هرگونه اعمال خاموشی برای مشترکان خانگی را رد کرد و توضیح داد: امکان ندارد که برق خیابان‌های منتهی به سفارت‌خانه‌ها را در حالی روشن نگاه داریم که چراغ مشترکان خانگی خاموش است.

وی در ادامه اقدامات وزارت نیرو برای عبور از پیک تابستانی برق را برشمرد و افزود: وزارت نیرو برای عبور موفق از اوج بار تابستان سال جاری ۱۸۰ برنامه عملیاتی تدوین و اجرا کرده که همگی با جدیت در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت توانیر با تاکید بر تامین برق مشترکان خانگی افزود: در برنامه مدیریت مصرف تابستان امسال هیچگونه محدودیتی برای مشترکان بخش خانگی لحاظ نشده است و برق خیابان‌های منتهی به سفارت‌خانه‌ها نیز مانند برق مشترکان خانگی، تامین می‌شود.

وی برنامه مدیریت مصرف برق صنایع را در سه بخش توضیح داد: گروه اول مشترکان برق صنعتی که بیش از ٩٠ درصد از واحد‌های صنعتی کشور هستند که مشمول برنامه‌های مدیریت مصرف برق نمی‌شوند. گروه دوم، شهرک‌های صنعتی هستند که برنامه مدیریت مصرف آن‌ها با جابجایی یک روز کاری با روز تعطیل در هفته است و گروه سوم هم شامل صنایع بزرگ است که تامین برق بر عهده خودشان است.

رجبی مشهدی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در دوره اوج مصرف تابستان بیش از٩٠ درصد از مشترکان صنعتی که کارگاه‌های صنعتی و واحد‌های صنفی – صنعتی را تشکیل می‌دهند، مشمول برنامه‌های مدیریت مصرف نخواهند شد. شهرک‌های صنعتی شش روز در هفته بدون محدودیت برق تولید می‌کنند. برای صنایع بزرگ هم برنامه‌ریزی بر اساس زنجیره تولید با هماهنگی همکاران وزارت صمت به گونه‌ای تنظیم شده که در ساعات اوج، مصرف حداقلی را خواهند داشت و مصرف‌شأن را به ساعات کم باری منتقل می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به این امر که براساس ماده ٤ قانون مانع‌زدایی از صنعت برق، صنایع انرژی‌بر کشور مکلف به احداث ١٠ هزار مگاوات نیروگاه شدند، بیان کرد: ماده ٤ قانون مانع‌زدایی از صنعت برق، مشترکان انرژی‌بر را موظف کرده تا سال ١٤٠٤، همه نیاز خود به برق را با احداث نیروگاه تامین کنند. این صنایع، موظف شده‌اند که برنامه‌های خود برای ایجاد نیروگاه را تسریع بخشند که البته تاکنون ۱۴۰۰ مگاوات از این ظرفیت ایجاد شده و تا پایان امسال این رقم به دو هزار مگاوات هم خواهد رسید. این صنایع نیز متناسب با ظرفیتی که وارد مدار می‌کنند، از برنامه‌های مدیریت مصرف در تابستان امسال معاف خواهند بود.

این مقام مسئول گزارش داد که آخرین ظرفیت تولید برق کشور تا ۲۵ خرداد امسال، ۹۳ هزار و ۱۳۳ مگاوات و بالاترین عدد ثبت شده از اوج مصرف امسال در تاریخ سی ام خرداد به میزان مصرف ۷۳ هزار و ۶۴۴ مگاوات اعلام شده است.

source

توسط autokhabari