به گزارش تابناک به نقل از خبرآنلاین، یک کارشناس اقتصادی گفت: متاسفانه در ایران دولت‌ها در بسیاری از مواقع، برای توجیه عملکرد ضعیف خود، در بیان و ارائه آمار عملکرد خود سفسطه می‌کنند.
 

 مرتضی عزتی اظهار داشت: بر خلاف ادعای برخی مسولان دولت سیزدهم مبنی بر اینکه تورم در این دولت کاسته شده است، آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ تورم همگانی در ایران در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ که دولت قبل بوده، به ترتیب ۳۴.۸ درصد ک ۳۶.۸ درصد بوده است.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ که از تابستان آن دولت سیزدهم بر سر کار آمد، نرخ تورم به ۴۰.۲ درصد افزایش و در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نیز به ۴۵.۹ درصد و ۴۰.۷ درصد رسیده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این داده‌های رسمی نشان می‌دهد تورم در ۳ سال حاکمیت دولت سیزدهم نسبت به سال‌های پیش از آن، افزایش یافته و در هر سه سال، بالای ۴۰ درصد بوده است؛ این عدد در ۸۰ سال گذشته سابقه نداشته است. این در شرایطی است که همزمان رشد اقتصادی نیز کاهش داشته است.

عزتی ادامه داد: البته برخی سفسطه می‌کنند و به جای تورم عمومی که تورم مصرف‌کننده نیز گفته می‌شود، شاخص‌های دیگری مانند نقدینگی یا تورم تولیدکننده و مانند این‌ها را ارائه می‌کنند. اینها نوعی تقلب است.

وی متذکر شد: آنچه تورم عمومی گفته می‌شود، همین است که آمار آن را در اینجا آورده‌ایم. این آمار رسمی منتشر شده توسط مرکز آمار ایران در دولت سیزدهم است. هر چه غیر از این می‌گویند چیز دیگری غیر از تورم عمومی است و اعتباری برای تحلیل تورم به معنای همگانی ندارد.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: بحث من دفاع از کسی یا دولتی نیست، تنها می‌خواهم واقعیت‌ها را روشن کنم. متاسفانه در ایران دولت‌ها در بسیاری از مواقع، برای توجیه عملکرد ضعیف خود، در بیان و ارائه آمار عملکرد خود سفسطه می‌کنند.

source

توسط autokhabari