مرسدس بنز به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های خودروسازی در جهان، سابقه ای طولانی در نوآوری و ارائه فناوری های پیشرفته دارد. این شرکت طی دهه ها فعالیت خود، دستاوردهای بسیار ارزشمندی در صنعت خودرو داشته است که به طور چشمگیری باعث پیشرفت و توسعه این صنعت شده اند. در این سری از مقالات هفته نامه پدال به ۱۰ مورد از مهم ترین اختراعات مرسدس بنز اشاره می کنیم. با پدال همراه باشید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

همچنین بخوانید: با اولین‌ اختراعات صنعت خودروسازی آشنا شوید!

درهای گالوینگ

خودروی افسانه‌ای و جاودانه ۳۰۰SL را همه می‌شناسیم. این خودرو اولین خودرویی بود که به درهای گالوینگ مجهز شد. مرسدس بنز این اختراع را در سال ۱۹۵۴ بر روی این خودرو به کار برد. نام گالوینگ از نام مرغان دریایی الهام گرفته شده  البته که طراحی این درها بسیار شبیه بال باز شده مرغان دریایی است. امروزه بسیاری از خودروهای اسپرت و بعضا خانوادگی مانند تسلا مدل X از این نوع طراحی در استفاده می‌کنند.

همچنین بخوانید: زیباترین خودروها با درهای گالوینگ، از مرسدس SLS AMG تا تسلا مدل X

سوپرشارژ (Supercharger) یک تکنولوژی افزایش توان موتور است که از فشرده کردن هوا برای افزایش دبی ورودی به موتور استفاده می‌کند. این فرایند باعث افزایش قدرت و بازده موتور می‌شود. با اینکه سوپرشارژ چند ده سال قبل از اختراع پیشرانه‌های درون‌سوز اختراع شد؛ مرسدس بنز در دهه ۱۹۳۰ اولین شرکتی بود که این سیستم را بر روی خودروها نصب کرد. این شرکت برخی از خودروهای مجهز به سوپرشارژر را با پسوند کمپرسور راهی بازار می‌کند.

استارت و ورود خروج بدون کلید

این ویژگی که امروزه در اکثر خودروهای مدرن وجود دارد، اولین بار توسط مرسدس بنز در اواخر دهه ۱۹۹۰ معرفی شد و به لیست اختراعات مرسدس بنز اضافه شد. در سال ۱۹۹۸، بنز سیستم استارت بدون کلید را برای اولین بار در سری S-Class ارائه داد. این سیستم به راننده امکان می‌داد خودرو را با فشردن یک دکمه در داخل خودرو یا کلید هوشمند روشن کند.  همچنین در سال ۲۰۰۰، این کمپانی سیستم ورود و خروج بدون کلید را در همان سری S-Class معرفی کرد. این سیستم به راننده امکان می‌داد با داشتن کلید هوشمند در جیب خود، درب ها را به صورت اتوماتیک باز و بسته کند و بدون نیاز به خارج کردن کلید، به داخل و خارج خودرو برود.

 

مرسدس بنز در سال ۱۹۹۹ برای اولین بار سیستم رادار بین خطوط (Lane Keeping Assist) را م سری S خود به کار برد. این سیستم با استفاده از یک رادار نصب شده در جلوی خودرو، وضعیت خطوط کناری جاده را تشخیص می‌داد و در صورت احتمال خروج خودرو از مسیر، به راننده هشدار می داد. عملکرد موفق این سیستم در خودروهای بنز باعث شد که سایر برندهای خودروساز نیز به سرعت به توسعه چنین فناوری‌هایی بپردازند. این تکنولوژی امروزه در اکثر خودروهای مدرن به کار گرفته می‌شود و نقشی حیاتی در ارتقای ایمنی رانندگی ایفا می کند.

 

یکی دیگر از اختراعات مرسدس بنز تعلیق مولتی لینک است. این تعلیق با استفاده از چندین اتصال بین چرخ و شاسی خودرو، کنترل بهتری بر حرکات چرخ‌ها فراهم می‌آورد. این طراحی پیچیده‌تر، امکان جذب ضربات و نوسانات ناشی از سطوح نامنظم جاده را به طور موثرتری فراهم می‌کند. تعلیق مولیت لینک مزایایی مانند: بهبود هندلینگ و کنترل پذیری خودرو در پیچ‌ها و مانورهای حاد، افزایش راحتی سرنشینان با جذب بهتر ضربات و نوسانات و افزایش دوام و طول عمر سیستم تعلیق به دلیل کاهش استرس‌های وارده دارند. مرسدس بنز در اواخر دهه ۱۹۶۰ این تعلیق را بر روی سوپراسپرت C111 نصب کرد. در سال‌های بعد این کمپانی تعلیق مولتی لینک را بر روی محصولات سری W201 و W124 استنفاده کرد.

همچنین بخوانید: ایده‌های ناب دنیای خودرو که به بن‌بست خوردند!

دقیقا ۲۴ سال پیش یعنی در سال ۲۰۰۰ مرسدس بنز برای اولین بار صندلی‌های S کلاس را به ماساژور مجهز کرد. البته در همان سال کادیلاک نیز این آپشن را بر روی محصول دویل خود به کار برد. جالب است بدانید صندلی ماساژو ردر سال ۱۹۶۸ توسط شخصی به نام دیوید پالمر اختراع شد و بعدها در خودروهای لوکس و گران قیمت استفاده شد. بعد از گذشت حدودا ۳ دهه این آپشن هنوز هم بر روی خودروهای لوکس و گران قیمت استفاده می‌شود و تقریبا هیچ خودروی ارزان قیمت و اقتصادی نیست که از این آپشن بهره ببرد.

مرسدس بنز اولین شرکتی بود که سیستم ترمز ABS را در خودروهای تولیدی خود به کار برد. این سیستم برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ در مدل S-Class مرسدس بنز معرفی شد. ABS یک سیستم الکترونیکی است که از قفل شدن چرخ‌ها در هنگام ترمزگیری جلوگیری می کند. این باعث می شود که راننده بتواند در هنگام ترمزگیری کنترل خودرو را حفظ کند و از لغزش و از دست دادن کنترل خودرو جلوگیری شود. مرسدس بنز به عنوان پیشگام در توسعه و استفاده از این فناوری، نقش مهمی در افزایش ایمنی خودروها و کاهش تصادفات داشته است. سیستم ABS امروزه در اکثر خودروها استفاده می شود.

 

کروز کنترل تطبیقی (Adaptive Cruise Control یا ACC) یک فناوری نسبتا پیشرفته در سیستم های کمک راننده است که اولین بار توسط مرسدس بنز در همان سال ۱۹۹۹ در سری S-Class معرفی شد. این سیستم با استفاده از رادار یا سنسورهای دید، فاصله را با خودروی جلویی تشخیص می‌دهد و سپس سرعت خودرو را به طور خودکار تنظیم می کند. به این ترتیب، در صورتی که سرعت خودروی جلویی کم شود، سیستم ACC سرعت خودرو را به طور اتوماتیک کاهش می دهد تا فاصله امن با خودروی جلو حفظ شود. این قابلیت، رانندگی را به طور چشمگیری آسان تر و ایمن تر می کند، به ویژه در محیط های پرترافیک یا جاده های بین شهری. راننده می تواند با خیال راحت رانندگی کند، زیرا سیستم ACC به طور خودکار سرعت را تنظیم می کند. مرسدس بنز همچنین سیستم ACC را با ویژگی های پیشرفته دیگری مانند ترمزگیری اضطراری ترکیب کرد.

کنترل پایداری نیز یکی دیگر از اختراعات مرسدس بنز است. این کمپانی سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESP) را برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ روی مدل S-Class خود معرفی کرد. این سیستم در آن زمان یک فناوری نوآورانه و پیشرفته محسوب می شد که به طور موثری به بهبود پایداری و کنترل پذیری خودرو در شرایط لغزشی کمک می کرد. ESP به سرعت در سایر مدل های مرسدس بنز نیز استفاده شد و به عنوان یک ویژگی استاندارد در خودروهای این برند در نظر گرفته شد. این سیستم بعدها در محصولات سایر خودروسازان نیز گسترش یافت و امروزه به عنوان یک فناوری ایمنی حیاتی در اکثر خودروهای مدرن به کار گرفته می شود.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۲۵ رای

source

توسط autokhabari