پیش‌بینی بازار سهام امروز 18 تیر

به گزارش تابناک به نقل از اقتصادنیوز؛ بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد افزایش تراز شاخص کل هم‌وزن و رشد تراز شاخص کل بود. شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن بورس تهران دیروز در ده دقیقه ابتدایی معاملات رشد تراز قابل توجهی داشتند و پس از آن شاهد تعادلی نسبی در معاملات سهام بودند.

روز یکشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران کاملا سبز پوش بودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 12 صدم درصد بود و افزایش تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 30 صدم درصد بیانگر عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 1.16 درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص کل هم‌وزن فرابورس با 1.56 درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با 30.5 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت فرآورده‌های نفتی با 29.5 میلیارد تومان و صنعت خدمات فنی مهندسی با 29 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت محصولات شیمیایی با 56.7 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی با 39.6 میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با 35 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بازار سهام روز یکشنبه شاهد افزایش ارزش معاملات خرد تا سطح 7 هزار و 753 میلیارد تومان بود. بورس تهران روز یکشنبه را با سهم 66 درصدی رنگ سبز در نقشه معاملات پشت سر گذاشت. دیروز شاهد خروج 171 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم.

پیش‌بینی بازار سهام امروز 18 تیر

ارزش صف‌های خرید سهام روز یکشنبه کمتر شد. ارزش صف‌های خرید با 80 درصد کاهش به نسبت روز شنبه به سطح 369 میلیارد تومانی رسید و ارزش صف‌های فروش با 19 درصد افزایش تا 186 میلیارد تومان رشد داشت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 72.8 میلیون تومان روز شنبه تا 29.3 میلیون تومان کاهش داشت. یکشنبه سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش داشت و از 29 میلیون تومان به 25.5 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس دوشنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز دوشنبه در تداوم روند با ثبات شاخص‌‌های سهامی در نیمه دوم معاملات روز یکشنبه و ارزش معاملات 7 همتی آغاز خواهد شد. تحلیل‌گران بازار سهام معتقدند رشد تراز دو روز اخیر بابت کاهش ریسک سیاسی بازار با معلوم شدن تکلیف دولت چهاردهم اتفاق افتاده و این رشد تراز را نمی‌توان آغاز یک روند صعودی جدید دانست. این تحلیل‌گران بر این باور هستند که همان قدر که فتح سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی و 2 میلیون و 200 هزار واحدی آسان بود؛ فتح سطح مقاومتی 2 میلیون و 300 هزار واحدی دشوار است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 6 تا 9 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال ریزش اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 25 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 24 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

source

توسط autokhabari