هرچند ممنوعیت واردات خودرو از ایران و چند کشور دیگر از سوی کشور سوریه بیشتر به دلیل حفظ ذخایر ارزی است اما این اتفاق زنگ خطری است تا صنعت خودرو برای حضور در بازارهای صادراتی هوشیار تر عمل کند.
به گزارش پایگاه خبری اسب بخار به نقل از صنعت ماشین: اتاق بازرگانی تهران در گزارشی اعلام کرده است دولت سوریه مجوز واردات خودرو ایرانی را لغو کرده‌است. این ممنوعیت حدود یک سال و نیم است که اعمال شده و در این مدت خودروسازان ایرانی نتوانستند محصولی را به این کشور عربی صادر کند.
درواقع این کشور برای حفظ ذخایر ارزی واردات خودرو از ایران و چند کشور دیگر را ممنوع کرده است.
این در حالی است که صنعت خودروی کشور به دنبال افزایش صادرات بوده و این موضوع در اولویت های اصلی قرار گرفته است. اما بدون شک با چنین اقداماتی صادرات صنعت خودروی ایران سخت تر خواهد شد.
در چنین شرایطی این صنعت باید با افزایش توان کیفی و کاهش قیمت خودرو، قدرت رقابتی را بالا برده و تعاملات بین المللی خود را افزایش دهد.
محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با اشاره به وضعیت صنعت خودروی کشور گفت: متاسفانه صنعت خودروی کشور سال هاست دچار بحران شده است و این صنعت نه در داخل و نه دربازارهای خارجی موفق نبوده است. این موضوع باعث شده تا صنعت خودرو با تصویر بدی در ذهن مردم حک شود.
وی ادامه داد: متاسفانه کیفیت خودروهای تولیدی با توجه به قیمت تمام شده بالا، بسیار پایین است. در واقع برای تولید خودروها با قیمت بسیار بالایی انجام می شود. هزینه های زیاد باعث شده تا خودرو با قیمت بالایی به دست مردم برسد در حالی که کیفیت چندانی ندارد.
سبزعلیپور افزود: همین موضوع که  خودرو در بازار داخل رضایتی را جلب نکرده به گوش خارجی ها می رسد. فراموش نکنید کشورهای دیگر برای واردات از بازار ایران تحقیق می کنند و براساس داده های بده ست آمده تصمیم می گیرند با صنعت خودروی ایران همکاری داشت باشند یا خیر.
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران تصریح کرد: امروز قیمت و کیفیت اصلی ترین موضوع در صنعت خودروی کشور است. اگر قرار است وارد بازارهای منطقه یا کشورهای دیگر شد باید اقدمات اساسی در این زمینه انجام شود. به عنوان مثال حضور بخش خصوصی در این صنعت در بحث صادرات اثر گذار است زیرا بخش خصوصی در صادرات موفق تر بوده و می تواند خدمات پس از فروش بهتری ارائه دهد.
صنعت خودرو باید برای حضور پررنگ در بازارهای صادراتی ابتدا مشکل قیمت ها را حل کرده و سپس به دنبال ارتقای کیفیت باشد.  درواقع دو فاکتور یاد شده اصلی ترین موضوع برای توسعه صادرات صنعت خودروی کشور است اما از سویی دیگر باید فضا برای حضور بخش خصوصی نیز فراهم شود. حضور بخش خصوصی در صنعت خودرو می تواند در ارتقای جایگاه این صنعت نیز بسیار اثر گذار خواهد بود.
من به عنوان یک شهروند ایرانی اگر بازار ایران باز بود
یک خودرو سی ساله ژاپنی یا کره ای را به خودروی صفر ایرانی ترجیح میدادم
و اگر در کشور دیگری بودم به هیچ وجه سمت این تولیدات نمیرفتمتارا دوست معولی در هفتمین قسمت از فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی ایران خودرو تارا در نسخه دنده ای رفته ایم و این سدان ملی جدید را به چالش کشیده ایم. همچنین در بخش دوچرخه، به سراغ تست و بررسی یاماها WR155 رفته ایم و این موتورسیکلت به نسبت آفرودی را […]
در این قسمت از فصل هفتم اسب بخار، تست و بررسی سدان جدید FMC 511 را انجام داده ایم. در ادامه برنامه به سراغ مقایسه پژو ۲۰۷i دنده ای و دنا پلاس دنده ای رفته ایم و یاماها ان مکس را هم در بخش بررسی موتورسیکلت ها تست نموده ایم.
در قسمت پنجم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی ام وی ام ۳۱۵ پلاس رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی، به بررسی مزدا ۳ قدیمی و هیوندای آوانته در بازار کارکرده ها پرداخته ایم. در آیتم تیپ کار هم به سراغ کیت های زیربندی ارتقا یافته خودروهای دو دیفرانسیل رفته ایم و […]
در قسمت چهارم از فصل هفتم اسب بخار به تست و بررسی هیوندای آزرا مدل ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ و مقایسه بین دو اسکوتر شهری هوندا کلیک و وسپا VX-L پرداختیم.
قسمت سوم فصل هفتم اسب بخار «ارتفاع پَست» نام دارد و در قالب یک ویژه برنامه تهیه شده است. در این برنامه دو خودروی یواز پاتریوت و یواز پیکاپ مورد تست و بررسی قرار گرفته اند.
در قسمت دوم فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی آفرودی پیکاپ KMC T8 کرمان موتور رفته ایم و این خودرو را به یک چالش کوهستانی دعوت کرده ایم. همچنین در این برنامه موتورسیکلت سری تریل T2 شرکت کویر موتور هم توسط مجریان این برنامه تست شده و در آیتم خودروچی هم نگاهی به پژو پارس LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ انداخته ایم.
بالاخره انتشار اولین قسمت فصل هفتم اسب بخار با تست و بررسی فیدلیتی گروه بهمن و یاماها ایروکس آغاز شد. بالاخره پخش فصل هفتم اسب بخار در تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری، در این برنامه خودروها و موتورسیکلت های مختلفی مورد تست و بررسی قرار بگیرند. قسمت اول فصل […]
من به عنوان یک شهروند ایرانی اگر بازار ایران باز بود
یک خودرو سی ساله ژاپنی یا کره ای را به خودروی صفر ایرانی ترجیح میدادم
و اگر در کشور دیگری بودم به هیچ وجه سمت این تولیدات نمیرفتم


source

توسط autokhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *