داشتن گواهی معاینه فنی خودرو در شرایط کنونی طبق الزامات قانونی، یکی از نیازهای اصلی شهروندان است که ضرورت آگاهی از شرایط گرفتن معاینه فنی، مدارک مورد نیاز و مراحل معاینه فنی خودرو را ایجاد می‌کند.
انواع متعددی از آلاینده‌ها بر اثر فعالیت‌های طبیعی و مصنوعی ناشی از فعالیت‌های بشر که در زمین انجام می‌گیرد، وارد اتمسفر می‌شود؛ بنابراین به طور کلی آلودگی هوا به معنی حضور یک ماده خارجی در هوا است. بر اساس یکی از تعاریف، آلودگی هوا عبارت است از وجود هر نوع آلاینده اعم از جامد، مایع،‌ گاز یا تشعشع پرتوزا و غیرپرتوزا در هوا به تعداد و در مدت زمانی که کیفیت زندگی را برای انسان و دیگر جانداران به خطر اندازد یا به آثار باستانی و اموال خسارت وارد آورد.
آلایندگی موتورسیلکتمعاینه فنی، تست و آزمایشی برای تشخیص سلامت همه جانبه خودرو است.در معاینه فنی خودرو علاوه بر وضعیت ظاهری و شیشه‌های خودرو، آزمون‌های آلایندگی، چراغ‌های جلو، سنجش هم‌راستایی چرخ‌ها، کارایی کمک فنرها، کارایی سیستم ترمز، سنجش وضعیت اتصالات فرمان و جلوبندی و بازدید زیربندی انجام می‌شود.
چنانچه خودرو در یک یا چند مرحله از آزمون‌های این مراکز به دلیل نقص فنی رد شود، مالک موظف است برای رفع عیب یا عیوب خودرو به تعمیرگاه‌های معتبر رجوع کند؛ در صورت رفع نواقص فنی پس از مراجعه مجدد برچسب معاینه فنی خودرو صادر می‌شود. آزمون آلاینده‌ها در بدو ورود خودرو به سالن معاینه فنی، اندازه‌گیری میزان آلاینده‌های حاصل از احتراق پیشرانه را بیان می‌کند.
یکی از مهم‌ترین بخش‌های معاینه فنی و تضمین کننده‌ی ایمنی خودرو، کارایی سیستم ترمز خودرو است که در صورت رد شدن در هر یک از آزمون‌های تست ترمز شامل ترمز جلو، عقب، ترمز دستی، به تفکیک چپ و راست، لازم است اشکالات برطرف شود. اصل معاینه فنی و کنترل زیست محیطی به منظور پایش مقدار خروجی اگزوز خودروها و دودکش کارخانجات است تا از رعایت استانداردها و الزامات زیست محیطی اطمینان حاصل شود.
در این مقاله، عناوین زیر را مطالعه خواهید کرد:
چرا معاینه فنی خودرو لازم است؟
معاینه فنی خودرو چیست؟
شرایط گرفتن معاینه فنی خودرو
خودروهایی که باید در سال ۱۴۰۰ معاینه فنی بگیرند
مدارک مورد نیاز برای گرفتن معاینه فنی
مراحل معاینه فنی خودرو
معاینه فنی بنزینی
هزینه معاینه فنی خودرو
مردودی معاینه فنی خودرو چیست؟
دلایل اصلی مردودی خودروها در معاینه فنی
چگونه معاینه فنی مردودی را پاس کنیم؟
جریمه نداشتن معاینه فنی
چه خودروهایی نیاز به گرفتن معاینه فنی دارند؟
تمدید معاینه فنی خودرو
نوبت‌دهی معاینه فنی خودرو
استعلام معاینه فنی خودرو
معاینه فنی برتر چیست؟
چرا معاینه فنی برتر بگیریم؟
هزینه معاینه فنی برتر
معاینه فنی تاکسی‌ها
ساعات فعالیت مراکز معاینه فنی شهر تهران
مراکز معاینه فنی تهران
یکی از مباحث مهم در زمینه‌ی بهبود کیفیت هوا، معاینه فنی خودرو است. دود و آلاینده‌های خروجی از اگزوز خودروها و کارخانجات معمولا با افزایش طول عمر و کارکرد آن‌ها دیگر با استانداردهای اولیه‌ی تولید تطابق ندارند. به همین دلیل، اصل معاینه و کنترل زیست محیطی تعریف می‌شود تا اطمینان حاصل شود که مقدار خروجی اگزوز خودروها و دودکش کارخانجات تا آنجا که ممکن است، استانداردها و الزامات زیست محیطی را رعایت می‌کنند.
کنترل آلودگی ناشی از خودروها توسط اعمال استانداردها در دو سطح انجام می‌پذیرد که شامل خودروهای نو و خودروهای کارکرده است. پس از تطابق با حدود مجاز آلودگی برای تولید خودروهای نو، میزان آلودگی آن پس از استفاده و در دوران کاری نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. بر این اساس، پس از آن‌که خودرویی با رعایت استانداردهای آلودگی تولید شد، باید در طول دوره‌ی استفاده نیز استانداردهای آلودگی مرتبط را مراعات کند.
معاینه فنی خودرو / car technical inspection خودرو روی جک
هر خودرو طی برنامه‌ای مدون در طول عمر خود از لحاظ آلودگی و در بعضی موارد از دیدگاه ایمنی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا در صورت وجود نقص که منجر به ایجاد خطر، افزایش مصرف سوخت و به تبع آن افزایش انتشار آلاینده‌ها می‌شود، از تردد آن جلوگیری به عمل آید.
معاینه فنی خودروها عموما در سه بخش بررسی سیستم ایمنی خودرو، بازدید چشمی و اندازه‌گیری آلاینده‌ها با استفاده از روش دستگاهی صورت می‌پذیرد و عموما حدود مجاز توسط مرکز معاینه فنی  تعیین می‌شود. میزان اثربخشی برنامه معاینه فنی خودرو عمدتا تحت تاثیر عواملی مانند سطح مهارت پرسنل خدمت‌رسان، مجریان معاینه فنی، سطوح فناوری خودروها، ناوگان حمل و نقل، قوانین و مقررات و اعمال آن‌ها متفاوت است.
طبق برخی منابع متعبر و بر اساس برآوردهای انجام شده،‌ انجام معاینه فنی باعث کاهش ۱۶ درصدی در مقدار آلاینده CO (منوکسیدکربن) و کاهش ۱۰ درصدی در مقدار آلاینده HC (هیدروکربن‌های نسوخته) در خودروهای انژکتوری می‌شود. همچنین انجام معاینه فنی خودرو باعث کاهش ۳۳ درصدی در مقدار آلاینده CO و کاهش ۲۴ درصدی در مقدار آلاینده HC در خودروهای کاربراتوری می‌شود.
همان‌طور که از نام آن مشخص است، معاینه فنی به فرایند بررسی سلامت خودرو از هر نظر گفته می‌شود. کارشناسان مراکز معاینه فنی تمام قطعات و اجزای خودرو و نحوه عملکرد آنها را بررسی می‌کنند و گزارشی مبنی بر سلامت خودرو و کارکرد صحیح آن تهیه کرده و در اختیار راننده قرار می‌دهند.
معاینه فنی، آزمونی برای بررسی ایرادها و مشکلات ظاهری و فنی خودرو است. بخشی از آن مربوط به آزمون فنی خودرو است که برای پیشگیری از تصادف‌های احتمالی انجام می‌شود و بخشی دیگر به تست آلایندگی و کنترل آلودگی هوا ارتباط دارد. مجموع این بررسی‌ها منجر به صدور گواهی معاینه فنی می‌شود که به معنای سلامت فنی و ظاهری خودرو است، بنابراین خودروی مربوطه اجازه‌ی تردد را در شهر خواهد داشت.
معاینه فنی خودرو / car technical inspection تیک صحت
انجام معاینه فنی برای خودروهایی که سن آن‌ها بیش از چهار سال باشد، ضروری است. همچنین خودروهای وارداتی که سال تولید آن‌ها به ۲۰۱۶ بر می‌گردد، نیز مشمول این طرح می‌شوند. شهروندان می‌توانند برای گرفتن نوبت به صورت آنلاین یا مراجعه حضوری به مراکز معاینه فنی، اقدام کنند.
دارندگان خودرو باید با داشتن مدارک موردنیاز به این مراکز مراجعه کنند، تا برگه معاینه فنی بگیرند.
طی چند سال اخیر، گرفتن معاینه فنی خودرو برای دارندگان وسایل نقلیه الزامی شده است. با توجه به تأکیدی که پلیس راهنمایی و رانندگی درباره‌ی لزوم گرفتن معاینه فنی برای خودروها بر اساس قانون دارد، تمام خودرو‌های سواری اعم از داخلی و خارجی که سن آن‌ها بیش از ۴ سال باشد، ملزم به گرفتن معاینه فنی هستند. اگر دارندگان خودروهایی که باید معاینه فنی بگیرند، از این کار سرپیچی یا درباره آن کوتاهی کنند، از جانب پلیس راهنمایی و رانندگی اعمال قانون می‌شوند.
معاینه فنی خودرو / car technical inspection خودروی روی جک با زمینه زرد
طبق اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی، خودرویی که یکی از نواقص زیر را داشته باشد، شرایط دریافت گواهینامه‌‌ی مذکور را ندارد:
از جمله راهکارهای کاهش آلودگی هوا که در دستور کار پلیس راهور تهران بزرگ قرار گرفته، داشتن معاینه فنی کلیه خودروهایی است که ۴ سال از عمر آن ها می‌گذرد و شهروندان باید طبق این مصوبه به یکی از شعب معاینه فنی خودرو در سطح شهر تهران مراجعه کرده و کارت معاینه فنی خود را دریافت کنند. در نظر داشته باشید که بر اساس قانون و مطابق اعلام پلیس راهور تهران بزرگ، خودروهای فاقد معاینه فنی، روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. برای این که دقیقا بدانید چه کاری باید انجام دهید، تا انتهای متن با پدال همراه باشید.
 
اگر عمر خودروی شما از ۴ سال گذشته یا به تازگی خودروی دست دومی خریده‌اید که عمرش بیش از ۴ سال است، حتما به گرفتن معاینه فنی نیاز پیدا می‌کنید؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پیش از رفتن به مراکز معاینه فنی، ایرادهای ذکر شده را برطرف کنید تا مجبور به مراجعه دوباره به این مراکز نباشید.
براساس قانون معاینه فنی، خودروهای سواری (داخلی و خارجی) که سن آنها بیش از ۴ سال است، به معاینه فنی نیاز دارند. براساس قانون راهنمایی و رانندگی، اگر خودروهای مشمول در سال ۱۴۰۰ معاینه فنی نداشته باشند، روزی ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.
طرح کاهش و طرح معاینه فنی خودرو / car technical inspection
براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با توجه به قانون معاینه فنی سال ۱۴۰۰ و الزامی بودن گرفتن گواهی معاینه فنی خودروها، امسال ۳ گروه از خودروها باید برای دریافت معاینه فنی اقدام کنند. طبق قانون خودروهای سواری تولید داخل و خارجی که سن آن‌ها بیش از ۴ سال باشد، ملزم به گرفتن گواهینامه معاینه فنی خودرو هستند.
بر اساس این قانون مالکان خودروهای تولید داخل به‌سال ساخت ۱۳۹۵ و قبل آن، خودروهای وارداتی سال ۲۰۱۶ (با آغاز سال جدید میلادی ۲۰۲۱ تمامی خودروهای وارداتی ۲۰۱۶ و قبل، مشمول معاینه فنی هستند) و همچنین خودروهای عمومی سال ۱۳۹۸ و قبل از آن در سال جاری باید گواهی معاینه فنی خودروی خود را بگیرند.
پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است خودروهای یادشده را که فاقد گواهینامه معاینه فنی هستند، اعمال قانون کنند.
به بیان دیگر و به طور خلاصه:
سرویس‌های مدارس تا ۹۰ درصد از پرداخت حق هزینه معاینه فنی معاف هستند و تاکسی‌ها برای معافیت از هزینه‌های معاینه فنی خودرو به مرکز شماره یک مراجعه کنند. همچنین دوربین‌های نظارتی شب‌ها هم فعال شده و تخلف نداشتن معاینه فنی را ثبت خواهند کرد.
معاینه فنی خودرو / car technical inspection خودرو دوگانه سوز
در خودروهای دوگانه‌سوز با عمر مخزن بیش از ۶ سال، علاوه بر معاینه فنی بنزینی، تست هیدرواستاتیک که مختص مخزن گاز CNG است، نیز باید انجام شود. رانندگانی که مخزن خودروهای گازسوز آن‌ها کمتر از ۶ سال عمر دارد، پس از انجام تست چشمی تجهیزات گازسوز خودرو و تأیید مراکز معاینه فنی می‌توانند از خودرو خود دوباره استفاده کنند. پذیرش بازرسی چشمی خودروهای دوگانه‌سوزی که روی کارت خودروی آن‌ها دوگانه‌سوز ذکر نشده باشد، در سامانه سیمفا امکان‌پذیر نیست.
همچنین خودروهای سنگینی که زیر یک سال از عمر آن‌ها می‌گذرد، از معاینه فنی معاف هستند و خودروهای سنگین تا ده سال مدت معاینه فنی آن‌ها ۶ ماه است و خودروهای بالای ۱۰ سال، ۳ ماهه هستند.
هنگامی‌که خودرو را برای معاینه فنی می‌برید، حتما مدارک لازم برای معاینه فنی را با خودتان همراه داشته باشید. این مدارک عبارت‌اند از:
 
در بدو ورود، ابتدا پلاک خودرو را با دوربین مخصوص می‌خوانند و پس از ثبت اطلاعات، خودرو را پذیرش می‌کنند. پس از قرائت پلاک خودرو توسط دوربین در قسمت پذیرش، کلیه اطلاعات مربوط به خودرو و مالک در سامانه کشوری معاینه فنی ثبت می‌‌شود. پس از این مرحله، معاینه فنی خودرو آغاز می‌‌شود.
مراحل معاینه فنی خودرو / car technical inspection
این فرایند شامل چند مرحله است:
اولین مرحله معاینه فنی خودرو، بازرسی چشمی است که در آن خودرو را از نظر ظاهری بررسی می‌کنند. مواردی که در بازرسی چشمی مورد بررسی قرار می‌گیرند، عبارت است از:
نکته: در همین مرحله لوازم و تجهیزات بسته‌شده روی خودرو هم بررسی می‌شوند. اگر تجهیزات غیراستاندارد باشند، اعلام مردودی می‌کنند. برای نمونه می‌توان به نصب‌ کردن بوق نامتعارف یا رینگ‌ اسپرت روی خودرو اشاره کرد. در این مرحله روغن‌سوزی خودرو نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و باید به این مسئله توجه لازم را داشت.
در این مرحله با کمک دستگاه مخصوص، میزان آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز را اندازه می‌گیرند، که از حد مجاز تعیین‌شده بالاتر نباشد. اگر خودروی شما هوا را بیش‌ازحد آلوده می‌کند، نمی‌توانید معاینه فنی بگیرید. گازهای دی‌اکسیدکربن، مونوکسیدکربن و نظایر آن‌ها جزو آلاینده‌های هوا هستند، که اگر میزان آن‌ها زیاد تشخیص داده شود، برابر با مردود شدن خودروی شما است.
در این مرحله، کمک فنرها را با دستگاه مخصوص که نتیجه‌ی آزمون را هم به‌ صورت عددی و هم به‌ شکل گرافیکی ثبت می‌کند، آزمایش می‌کنند. تمام کمک فنرهای عقب و جلو بررسی می‌شود. اگر مشکلی در هر یک از کمک فنرها وجود داشته باشد، احتمال این‌که خودرو در پیچ جاده واژگون شود، وجود دارد. به همین دلیل این آزمون اهمیت زیادی در نتیجه نهایی معاینه فنی خودرو دارد.
در این مرحله، ترمزها را بررسی می‌کنند، تا حد نهایی شتاب ترمزگیری خودرو را به منظور ارزیابی وضعیت سیستم ترمز محاسبه کنند. علاوه‌بر آن، عملکرد ترمز دستی را هم بررسی خواهند کرد. نو بودن لنت‌ها و استفاده از روغن ترمز مناسب، می‌تواند در به پاس کردن این مرحله کمک‌کننده باشد.
در این مرحله، سیستم تعلیق خودرو را با دستگاه تحت فشار قرار می‌دهند، تا عملکرد آن را بررسی کنند. اتصالات و قطعات این سیستم باید محکم باشند؛ در غیر این صورت، خودرو مردود می‌شود.
در این مرحله چراغ‌های خودرو را بررسی می‌کنند تا ببینند آیا نور با زاویه و شدت مناسب انتشار می‌یابد یا نه. همچنین جهت نوربالا و نورپایین و برد آن (یعنی تا چه مسافتی از مسیر را روشن می‌کنند) را ارزیابی می‌کنند.
این مرحله برای اندازه‌گیری میزان انحراف جانبی خودرو به ازای هر ۱۰۰۰ متر است که اگر بیشتر از ۷ متر باشد، خودرو مردود می‌شود. به‌عبارت ساده‌تر، هنگام رانندگی فرمان خودرو را رها کنید؛ اگر جلوبندی و فرمان خودرو تنظیم باشد، خودرو در هر یک کیلومتر نباید بیشتر از ۷ متر انحراف پیدا کند. در این مرحله میزان باز یا بسته بودن دهانه چرخ‌های خودرو را هم بررسی می‌کنند.
اگر خودرو تمام این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارد، برچسب معاینه فنی و گواهی با اعتبار یک‌ساله صادر می‌شود. در غیر این صورت، معاینه فنی مردود اعلام می‌شود.
 
برای اخذ گواهی معاینه فنی بنزینی به یکی از مراکز معتبر ثبت شده در سامانه سیمفا مراجعه کنید. خودروهای بنزینی تنها نیاز به گرفتن معاینه فنی بنزینی دارند، اما نیاز است که مخزن خودروهای دوگانه‌سوز نیز از طریق بازرسی چشمی بررسی شود و در صورتی که مخزن بازرسی شده نیاز به تست هیدرواستاتیک داشته باشد، گرفتن گواهی آزمون هیدرواستاتیک هم الزامی می‌شود.
تعمیر خودرو
خودروهایی که برای مخازن خود گواهی هیدرواستاتیک گرفته‌اند، مجددا باید به مرکز بازرسی چشمی مراجعه کرده و گواهی بازرسی چشمی را دریافت کرده و در نهایت به مرکز معاینه فنی بنزینی مراجعه کنند.
 
هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های کشور و راه و شهرسازی، نرخ جدید خدمات صدور گواهی معاینه فنی خودرو مخصوص وسایل نقلیه سبک و سنگین را مشخص کرد. هزینه معاینه فنی انواع وسیله نقلیه در سال ۱۴۰۰ به‌شرح زیر اعلام شده است:
برای خودروهای دوگانه‌سوز، جمع هزینه‌ها برابر است با هزینه‌ی معاینه به اضافه‌ی هزینه‌ی بازرسی چشمی قطعات گازسوز به اضافه‌ی هزینه‌ی بازرسی مخزن بدون بازکردن آن که به صورت زیر می‌شود:
برای خودروهای سبک
۳۷هزار تومان + ۱۰هزار تومان برای بازرسی چشمی + ۱۲هزار تومان برای بازرسی مخزن (بدون باز کردن)= ۵۹هزار تومان
۵۷هزار تومان + ۱۰هزار تومان برای بازرسی چشمی + ۱۲هزار تومان برای بازرسی مخزن (بدون باز کردن) = ۷۹هزار تومان
نکته: در صورت مردود شدن در تست معاینه فنی، حداکثر ۱۵ روز فرصت دارید تا ایراد خودرو را برطرف کرده و دوباره به همان مرکز معاینه فنی خودرو مراجعه کنید. ناگفته نماند، بعد از انقضای ۱۵ روز پس از مراجعه اول، مراجعه بعدی به عنوان اولین مراجعه محسوب می‌شود.
 
در صورت تایید نشدن ایمنی خودرو، نواقص در یک برگه ذکر شده و خودرو مردود می‌شود. سپس راننده ۱۵ روز فرصت دارد، نواقص را برطرف کرده و جهت بررسی مجدد خودرو، به همان مرکز مراجعه کند.
اگر خودرو در هریک از مراحل یادشده در بالا (اعم از چشمی و فنی) مشکلی داشته باشد، مردود می‌شود. مشکل‌ترین مراحل معاینه فنی خودرو که سبب مردود شدن آنها می‌شود، عبارت‌اند از:
درصورتی‌که خودرو مردود شود، برگه معاینه فنی به آن تعلق نمی‌گیرد. در چنین شرایطی ۱۵ روز به شما فرصت می‌دهند تا چک‌لیستی را که در برگه نتایج درج شده است، برطرف کرده و دوباره به همان مرکز معاینه فنی خودرو مراجعه کنید.
اگر خودرو تمام مراحل را به سلامت طی کند، برگه معاینه فنی خودرو را به شما می‌دهند که همیشه باید همراه داشته باشید. همچنین برچسب معاینه فنی هم روی خودرو نصب می‌شود. اعتبار این گواهی ۱ سال است.
 
عوامل متعددی همچون خرابی کمک فنرها، ایرادهای ترمز، وضعیت ظاهری (شکستگی و خرابی آیینه‌ها و …)، در مردودی معاینه فنی خودرو موثر است. بنابراین برای عبور از این مرحله، راننده باید به برطرف کردن عیوب یادشده اقدام کند.
 
براساس قانون معاینه فنی، محدوده اجباری برای داشتن معاینه فنی تمام شهر است. تمام خودروهای سواری (داخلی و خارجی) که سن آنها بیش از ۴ سال است به معاینه فنی نیاز دارند. براساس قانون راهنمایی و رانندگی، اگر خودروهای مشمول در سال ۱۴۰۰ معاینه فنی نداشته باشند، روزی ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. بر اساس قانون و مطابق اعلام پلیس راهور تهران بزرگ، میزان این جریمه بعد از یک ماه تردد به ۱٫۵ میلیون تومان می‌رسد.
 
براساس قانون معاینه فنی، خودروهای سواری (داخلی و خارجی) که سن آنها بیش از ۴ سال است، به معاینه فنی نیاز دارند. براساس قانون راهنمایی و رانندگی، اگر خودروهای مشمول در سال ۱۴۰۰ معاینه فنی نداشته باشند، روزی ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا و با توجه به قانون معاینه فنی سال ۱۴۰۰ و الزامی بودن گرفتن گواهی معاینه فنی خودروها، امسال ۳ گروه از خودروها باید برای دریافت معاینه فنی اقدام کنند.
طرح کاهش و معاینه فنی خودرو / car technical inspection
بر اساس این قانون مالکان خودروهای تولید داخل به‌سال ساخت ۱۳۹۵ و قبل آن، خودروهای وارداتی سال ۲۰۱۶ (با آغاز سال جدید میلادی ۲۰۲۱ تمامی خودروهای وارداتی ۲۰۱۶ و قبل آن مشمول معاینه فنی هستند) و همچنین خودروهای عمومی سال ۱۳۹۸ و قبل از آن در سال جاری باید گواهی معاینه فنی وسیله نقلیه خود را بگیرند.
پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است خودروهای مذکور را که گواهینامه معاینه فنی ندارند، اعمال قانون کند.
 
هم‌اکنون تمامی مراکز معاینه فنی باز بوده و آماده‌ی خدمت‌رسانی به هموطنان هستند. با اوج‌گیری شیوع کرونا در شهرهای مختلف کشور در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، مراکز تعویض پلاک به طور موقت تعطیل شدند، اما مراکز معاینه فنی همچنان در حال خدمت هستند و تعطیل نشده‌اند. مراکز معاینه فنی هم‌اکنون از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۴ بعدازظهر فعال هستند.
مرکز معاینه فنی خودرو / car technical inspection
برای اطمینان از این‌که مراکز معاینه فنی در حال فعالیت هستند یا نه، می‌توانید با سامانه پاسخگو معاینه فنی تهران ۹۶۰۰۶۰۰۰ تماس بگیرید و از باز بودن این مراکز مطمئن شوید. علاوه بر این در سایت تهران من نیز امکان نوبت‌دهی اینترنتی فراهم شده است.
در شرایط کرونا که اغلب افراد ترجیح می‌دهند از خودرو شخصی به جای وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، داشتن معاینه فنی خودرو یکی از شروط تردد است.زیرا در صورت نداشتن معاینه فنی و تردد در سطح شهر، به ازای هر روز مبلغ ۵۰ هزار تومان جریمه رانندگی برای فرد خاطی ثبت می‌شود.
صفحه اول سایت معاینه فنی خودرو / car technical inspection
اگر در سایت تهران من ثبت‌نام کرده‌اید، می‌توانید به پنل کاربری وارد شوید و در آن‌جا با انتخاب گزینه نوبت‌دهی معاینه فنی خودرو، به گرفتن نوبت اقدام کنید. پس از انتخاب روز و ساعت و محل موردنظر، هزینه‌ی معاینه فنی خودرو را از کیف پول پرداخت کنید تا نوبت معاینه فنی برای شما ثبت شود.
برای اینکه بدون معطلی معاینه فنی بگیرید، با بررسی سامانه مدت انتظار در سایت ستاد معاینه فنی، خلوت‌ترین مرکز را انتخاب کرده و پیش از مراجعه، از طریق سایت تهران من از نوبت‌دهی اینترنتی معاینه فنی خودرو استفاده کنید.
روزانه خودروهای زیادی به دلیل نداشتن گواهی معاینه فنی جریمه شده یا موجب تصادفات ناگواری می‌شوند؛ به همین دلیل مراجعه به مراکز معاینه فنی و صدور گواهی که حاکی از سلامت خودرو است، اهمیت زیادی دارد.
 
متأسفانه فرایند معاینه فنی خودرو، کاری زمان‌بر است و به‌همین‌دلیل مراکز معاینه فنی شلوغ و پرازدحام هستند. با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی، امکان نوبت‌دهی آنلاین معاینه فنی در تهران و تعداد محدودی از شهرهای بزرگ از جمله اصفهان، مشهد و تبریز فراهم شده است تا از ایجاد صف‌های طولانی در این مراکز جلوگیری به عمل آید.
شهروندان باید برای بهره‌گیری از خدمات نوبت‌دهی معاینه فنی خودرو در تهران، به سامانه با نشانی https://services۲۷.tehran.ir/  مراجعه کنند. پس از ورود به سامانه، ابتدا در صفحه نخست ضوابط و قوانین را مطالعه کرده و دکمه «مطالعه نمودم» را کلیک کنید. در صفحه‌ی بعد، از شما درخواست می‌شود که شماره پلاک خودرو، نام و نام خانوادگی و شماره تلفن همراه را وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات، کد فعال‌سازی را به شماره تلفن همراه شما ارسال می‌کنند که با استفاده از آن، به صفحه اصلی سامانه هدایت می‌شوید. در اینجا باید نام مرکز را مشخص کرده و تاریخ مدنظر را وارد کنید. می‌توانید هزینه را از همین سامانه به‌صورت آنلاین هم پرداخت کنید.
سامانه رزرو نوبت معاینه فنی خودرو / car technical inspection
ساعات کار هر مرکز معاینه فنی ممکن است با بقیه متفاوت باشد. به همین علت، اطلاعات کامل تمامی مراکز از جمله ساعت کاری، آدرس و نقشه در سامانه درج شده است. برخی از مراکز معاینه فنی از جمله بیهقی، به‌صورت شبانه‌روزی و ۲۴ساعته درحال خدمات‌رسانی هستند. تعداد محدودی از مراکز، روزهای جمعه هم فعالیت می‌کنند.
با ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ یا از طریق سایت معاینه فنی به آدرس inspection.tehran.ir در مراکز از طول صف مطلع شوید و خلوت‌ترین مرکز را به راحتی انتخاب کنید. برای این کار به بخش سامانه طول صف مراکز معاینه فنی تهران مراجعه کنید و با انتخاب مرکز معاینه فنی مورد نظر خود، از زمان انتظار آن باخبر شوید. با استفاده از خدمات سامانه نوبت‌دهی آنلاین و با تعیین وقت قبلی، به آدرس مرکز معاینه فنی مورد نظر مراجعه کنید.
 
متأسفانه هنوز در بسیاری از کلان‌شهرها و شهرستان‌ها استقبال خوبی از این سامانه صورت نگرفته است. بااین‌حال برخی از شهرها از جمله اصفهان، مشهد و تبریز سامانه نوبت‌دهی اینترنتی معاینه فنی خودرو را راه‌اندازی کرده‌اند. برای دریافت نشانی سامانه مربوط به شهر خود، نام شهر را در گوگل جستجو کنید. اگر سامانه‌ای راه‌اندازی شده باشد، آدرس آن را خواهید یافت.
بر اساس آخرین تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، هم‌اکنون مراکز معاینه فنی حتی در روزهای تعطیلی پیک کرونا هم مشغول به فعالیت هستند.
اگر می‌خواهید ببینید معاینه فنی خودرو شما هنوز اعتبار دارد یا نه، می‌توانید وارد سامانه سیمفا به آدرس https://symfa.ir شوید و با وارد کردن پلاک و مشخصات مربوطه، معاینه فنی خودروی خود را استعلام بگیرید.
سامانه استعلام معاینه فنی خودرو / car technical inspection
جهت استعلام اعتبار معاینه فنی به آدرس https://s1.symfa.ir/TestCenters/Inquiry/VinPetrolInquiry مراجعه کنید و پس از وارد کردن کد vin  از اعتبار گواهی خود مطلع شوید. متاسفانه این سامانه تاریخ دقیق را اعلام نمی‌کند و برای اطلاع از زمان دقیق اعتبار، باید برگه معاینه فنی خود را بررسی کنید.
 
با توجه با افزایش تعداد خودروها در شهر تهران و البته سایر شهرهای بزرگ کشور، مشکل آلودگی هوا در این شهرها روز به روز افزایش می‌یابد. داشتن معاینه فنی برتر خودروها می‌تواند تا حد زیادی به رفع این مشکل کمک کند. اگر چه معاینه فنی به طور کلی به تمام بخش‌های خودرو پرداخته و خودرو را از جنبه‌های گوناگون فنی مورد بررسی قرار می‌دهد، اما در معاینه فنی برتر توجه بیش‌تری به مسائل زیست محیطی خودرو می‌شود.
تنها خودروهایی که از نظر آلایندگی در سطح مناسبی قرار داشته باشند، می‌توانند نسبت به دریافت معاینه فنی برتر اقدام کنند. برای این کار باید به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده و آزمایش‌‌های گوناگون مربوط به این معاینه فنی را با موفقیت پشت سر گذاشت. معاینه فنی برتر البته مزایایی هم برای رانندگان این خودرو ها دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.
معاینه فنی خودرو / car technical inspection عیب یابی با دیاگ
ابتدا باید به تفاوت معاینه فنی برتر و معاینه فنی عادی بپردازیم. داشتن معاینه فنی یکی از واجبات در رانندگی است که به صورت اجباری باید انجام گیرد. در غیر این صورت، خودرو بدون معاینه فنی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه خواهد شد. انجام این کار هم می‌تواند باعث تامین امنیت خودرو شود و هم از جریمه شدن‌ جلوگیری کند.
اما موضوع معاینه فنی برتر کمی متفاوت‌ است. در این نوع معاینه، علاوه بر تمام فاکتورهایی که در معاینه فنی عادی در نظر گرفته می‌شود، آزمایش‌های بیش‌تری هم روی خودرو انجام می‌گیرد. این آزمایش‌ها عموما به سطح آلایندگی خودرو مربوط می‌شوند. برای دریافت معاینه فنی برتر، خودرو باید همه‌ی استانداردهای مورد نیاز را داشته باشد و از آزمون‌های آلایندگی با موفقیت بیرون آید. بنابراین، تفاوت معاینه فنی عادی و برتر در میزان آلایندگی خودرو و آزمون‌هایی است که در این حوزه انجام می‌گیرد.
تفاوت اصلی معاینه فنی برتر با معاینه فنی عادی تنها در نوع تست آلایندگی است. تست آلایندگی معاینه فنی برتر به صورت سخت‌گیرانه‌تر، در دو دور آرام و ۲۵۰۰ دوربردقیقه انجام می‌شود. در معاینه فنی برتر، علاوه بر کارکرد درجا، تولید آلایندگی خودرو‌ها در دور پیشرانه بالا نیز سنجیده می‌شود. این معاینه فنی برای کنترل آلایندگی خودرو کارایی بیشتری دارد، زیرا در بسیاری مواقع آلایندگی در حالی اتفاق می‌افتد که خودرو‌ها در دور موتور بالا کار می‌کنند.
 
به‌صورت کلی می‌توان گفت که آزمایش معاینه فنی برتر در بخشی از موارد سخت‌گیرانه‌تر از حالت عادی انجام می‌شود. مخصوصاً این سخت‌گیری در بحث آزمون‌های آلایندگی هوا بیشتر از سایر آزمایش‌ها است. در صورتی که راننده برچسب معاینه فنی خودروی برتر را دریافت کند، می‌تواند از تخفیف ۳۰ درصدی برای پرداخت عوارض طرح ترافیک برخوردار شود.
همچنین به ‌غیر از دریافت تخفیف، عملکرد خودرو در حالت سخت‌گیرانه‌تری بررسی می‌شود و همین موضوع به ایمنی سرنشینان و راننده کمک بیشتری می‌کند. با توجه به عدم وجود تفاوت قیمتی بین حالت عادی و برتر، دریافت این گواهی می‌تواند از لحاظِ اقتصادی و ایمنی، ارزشمندتر باشد. به طور خلاصه می‌توان مزایای گرفتن معاینه فنی برتر را شامل موارد زیر دانست:
با وجود این‌که شهر تهران در زمینه صدور معاینه فنی برتر، پیش‌قدم شده است تا استاندارد بالاتری برای کنترل آلایندگی خودرو‌ها اجرایی شود، دریافت معاینه فنی برتر برای شهروندان تهرانی هنوز اجباری نیست. دریافت معاینه فنی برتر هم‌اکنون به صورت یک متغیر تشویقی در طرح ترافیک جدید دیده شده است و طبیعتا برخورداری از این امتیاز ربطی به عمر خودرو ندارد. یعنی حتی اگر خودرویی دارای عمر زیر ۴ سال باشد، باید معاینه فنی برتر را دریافت کند تا بتواند از تخفیف ۲۰ درصدی بهره‌مند شود.
 
هزینه معاینه فنی برتر خودرو تفاوتی با حالت عادی نداشته و صاحبان خودروها بدون توجه به سال تولید خودروی خود می‌توانند با پرداخت مبلغ یادشده در جدول برای دریافت این گواهی، اقدام کنند.
هزینه معاینه فنی خودرو / car technical inspection
 
تاکسی‌ها چنانچه بخواهند در محدوده‌ی طرح ترافیک فعالیت داشته باشند، باید نسبت به گرفتن برگه معاینه‌ فنی خودرو اقدام کنند. رانندگان تاکسی توجه داشته باشند، تنها با داشتن گواهی معاینه‌ فنی تاکسی معمولی اجازه حضور در محدوده طرح ترافیک را نخواهند داشت.
معاینه فنی خودرو / car technical inspection تاکسی
نداشتن برگه معاینه‌ فنی خودرو مشمول جریمه نخواهد بود و معاینه‌ فنی برتر تنها مشوقی است تا از میزان آلایندگی خودروها کاسته شود. معاینه فنی تاکسی‌های بالای ۱۰ سال عمر باید هر ۲ ماه یکبار و معاینه فنی تاکسی‌های با ۱۰ سال عمر و کمتر به صورت هر ۶ ماه یکبار انجام شود.
 
شهروندان می‌توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری مراکز معاینه فنی خودرو به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران inspection.tehran.ir مراجعه یا با سامانه پاسخگو ۹۶۰۰۶۰۰۰ در زمان اداری تماس حاصل کنند.
نقشه مراکز معاینه فنی خودرو تهران / car technical inspection
بر اساس آخرین تصمیم‌های مسئولان، ساعت آغازین فعالیت معاینه فنی به ۶:۳۰ تغییر یافت و همچنین ساعت پایانی این مراکز نیز بین ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۸ خواهد بود.
 
مراکز معاینه فنی تهران بزرگ، طبق تصمیم‌های مسئولان تمام تلاش خود را برای بیشترین زمان خدمات‌دهی به شهروندان به کار گرفته‌اند. در جدول زیر نام، آدرس، شماره تلفن و ساعات کاری این مراکز را می‌توانید پیدا کنید.
 
 
بهراد
۵٠ بزار لای اون کاغذی که به مسئول تست میدی.
قشنگ همه چیو پاس می کنی.
یدونه شعبه بود با دو سه تا دوغ و نوشابه خانواده وقت ناهار میرفتی معاینه فنیت آماده بود
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *آیا حساب کاربری ندارید؟

source

توسط autokhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *