در شانزدهمین نمایشگاه قطعات خودرو ، شرکت مگا موتور یک پیشرانه جدید و ۱۶ سوپاپ را برای محصولات سایپا معرفی کرد. گفته می شود که در سال ۱۴۰۱، این پیشرانه برای بر روی برخی نسخه های شاهین، آریا و سدان P90 ( تندر ۹۰ ایرانی گروه خودروسازی سایپا ) نصب خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری اسب بخار ، در حال حاضر مگا موتور نمونه نهایی دو پیشرانه M15GSI و M15TC را در شانزدهمین نمایشگاه قطعات خودرو معرفی کرده است. اما در کنار این پیشرانه های ۱٫۵ لیتری و ۸ سوپاپ، مجموعه قطعات یک پیشرانه ۱۶ سوپاپ تنفس طبیعی در غرفه این شرکت دیده می شود.
با توجه به گفت و گوی انجام شده توسط خبرنگار اسب بخار با مسئولان غرفه مگا موتور در نمایشگاه قطعات خودرو، این پیشرانه در مرحله نمونه سازی و مهندسی قرار دارد و قرار است تا در سال ۱۴۰۱ بر روی نسخه هایی از خانواده شاهین، آریا و سدان P90 سایپا نصب شود.
پیشرانه جدید مگا موتور برای محصولات سایپا، ۱٫۶ لیتر حجم دارد و آرایش ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ در آن دیده می شود. این پیشرانه به سامانه زمان بندی متغییر سوپاپ های ورودی ( CVVT ) مجهز است و به صورت پایه استاندارد آلایندگی یورو ۵ را رعایت می کند. در این پیشرانه از اجزایی مانند پمپ روغن متغییر هم استفاده شده است.
به گفته مهندسان مگا موتور، این پیشرانه جدید پایه و اساسی بر مبنای یک خانواده موتور اروپایی دارد. بررسی های انجام شده نشان می دهد که پیشرانه ۱٫۶ لیتری مگا موتور و سایپا، نسخه بومی سازی شده EC5 است. پیش از آغاز تحریم ها قرار بود تا نسخه های پایه محصولات سیتروئن در سایپا با پیشرانه ۱٫۶ لیتری EC5 تولید شوند. اما از سرگیری تحریم ها سبب شده تا پروژه تولید نسخه پایه سیتروئن C3 در حالت تعلیق قرار بگیرد و عملاً بومی سازی پیشرانه EC5 در گروه خودروسازی سایپا اتفاق نیافتد.
اما حالا گروه خودروسازی سایپا توانسته تا مانند ایران خودرو، نمونه بومی و اختصاصی خود را برای پیشرانه EC5 گروه PSA معرفی کند. در حال حاضر ایران خودرو نسخه ایرانیزه این پیشرانه را با نام TU5 پلاس بر روی خودروهایی مانند تارا و رانا پلاس پانوراما نصب می کند.
با توجه به این موضوع، می توان گفت که پیشرانه EC5 نیز برای خودروهایی مانند شاهین، آریا و سدان P90 سایپا انتخاب شده و بدیهی است که این پیشرانه توانی در محدوده ۱۱۰ تا ۱۱۵ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۲ تا ۱۵۰ نیوتن متر برای محصولات جدید سایپا تولید خواهد کرد.
پایگاه خبری اسب بخار
عکس های تولیدی: علیرضا پاداش / اسب بخار
پیشرانه جدید مگا موتور از نوع ۱٫۶ لیتری ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ است که ۱۱۰ تا ۱۱۵ اسب بخار را با گشتاور ۱۴۲ تا ۱۵۰ نیوتن متر تولید می کند. این پیشرانه دارای استاندارد آلایندگی یورو ۵ است.
این پیشرانه ۱۶ سوپاپ به سامانه زمان بندی متغییر سوپاپ های ورودی ( CVVT ) مجهز است و ویژگی هایی مانند پمپ روغن متغییر در آن دیده می شود.
گفته می شود این پیشرانه که دارای پایه مهندسی EC5 گروه PSA است، در سال ۱۴۰۱ بر روی نسخه هایی از سایپا شاهین، آریا و سدان P90 نصب خواهد شد.تارا دوست معولی در هفتمین قسمت از فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی ایران خودرو تارا در نسخه دنده ای رفته ایم و این سدان ملی جدید را به چالش کشیده ایم. همچنین در بخش دوچرخه، به سراغ تست و بررسی یاماها WR155 رفته ایم و این موتورسیکلت به نسبت آفرودی را […]
در این قسمت از فصل هفتم اسب بخار، تست و بررسی سدان جدید FMC 511 را انجام داده ایم. در ادامه برنامه به سراغ مقایسه پژو ۲۰۷i دنده ای و دنا پلاس دنده ای رفته ایم و یاماها ان مکس را هم در بخش بررسی موتورسیکلت ها تست نموده ایم.
در قسمت پنجم فصل هفتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی ام وی ام ۳۱۵ پلاس رفته ایم. همچنین در بخش خودروچی، به بررسی مزدا ۳ قدیمی و هیوندای آوانته در بازار کارکرده ها پرداخته ایم. در آیتم تیپ کار هم به سراغ کیت های زیربندی ارتقا یافته خودروهای دو دیفرانسیل رفته ایم و […]
در قسمت چهارم از فصل هفتم اسب بخار به تست و بررسی هیوندای آزرا مدل ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸ و مقایسه بین دو اسکوتر شهری هوندا کلیک و وسپا VX-L پرداختیم.
قسمت سوم فصل هفتم اسب بخار «ارتفاع پَست» نام دارد و در قالب یک ویژه برنامه تهیه شده است. در این برنامه دو خودروی یواز پاتریوت و یواز پیکاپ مورد تست و بررسی قرار گرفته اند.
در قسمت دوم فصل هفتم اسب بخار، به سراغ تست و بررسی آفرودی پیکاپ KMC T8 کرمان موتور رفته ایم و این خودرو را به یک چالش کوهستانی دعوت کرده ایم. همچنین در این برنامه موتورسیکلت سری تریل T2 شرکت کویر موتور هم توسط مجریان این برنامه تست شده و در آیتم خودروچی هم نگاهی به پژو پارس LX و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ انداخته ایم.
بالاخره انتشار اولین قسمت فصل هفتم اسب بخار با تست و بررسی فیدلیتی گروه بهمن و یاماها ایروکس آغاز شد. بالاخره پخش فصل هفتم اسب بخار در تیر ۱۴۰۰ آغاز شد و قرار است تا پایان سال جاری، در این برنامه خودروها و موتورسیکلت های مختلفی مورد تست و بررسی قرار بگیرند. قسمت اول فصل […]


source

توسط autokhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *