خودروهایی که از سال گذشته در فروش های خودروسازان عرضه می شدند به صورت سند در رهن بودند. یعنی تا یک سال خریدار اجازه فروش آنها را نداشت. این تصمیم برای جلوگیری از سفته بازی در بازار خودرو اتخاذ شده بود. حالا اما این مساله «سند در رهن» منتفی شده است.
به گزارش خودروتک، دو خودرو تارا و شاهین به دلیل اینکه عرضه آنها از سال 1400 آغاز شد عملا فقط به صورت سند در رهن عرضه شدند، هر چند همواره شاهین سند آزاد در بازار وجود داشت و اخیرا هم خودرو تارا نیز به صورت سند آزاد آگهی شده بود.
اگر چه تصمیم در رهن بودن یکساله سند خودروها با هدف کاهش سفته بازی و دلالی در بازار خودرو گرفته شده بود اما از آنجا که عرضه خودرو از سوی کارخانه ها کمتر از تقاضای بازار است، این تصمیم عملا به نوعی کاهش عرضه خودرو صفر کیلومتر در بازار را موجب شده بود. به خصوص در مورد دو خودرو شاهین و تارا که تازه وارد بازار بودند.
سرانجام دیروز ایران خودرو و سایپا خبر از امکان فک رهن اسناد خودروهای فاکتور شده را دادند. 
ایران خودرو و سایپا بخشنامه ای مبنی بر امکان فک رهن اسناد خودرو‌های فاکتور شده منتشر کردند. بر اساس این بخشنامه مشتریان محصولات 2 خودروساز که در طرح‌های پیش‌فروش و فروش فوری منتخب شده و خودرو‌های آنان فاکتور شده، پس از تسویه حساب می‌توانند نسبت به فک رهن اقدام کنند.
این اقدام به‌دنبال تقاضای مشتریان محصولات گروه خودروسازی سایپا و ایران خودرو، همچنین موافقت و صدور مجوز از سوی کمیته خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته و این امکان را در اختیار خریداران قرار می‌دهد تا پس از تسویه حساب نسبت به فک رهن اقدام کنند.
با اجرایی شدن این تصمیم، امکان خرید و فروش محصولات عرضه شده در طرح‌های قرعه‌کشی فراهم می‌شود و مالکان این خودرو‌ها می‌توانند نسبت به فروش آن در بازار اقدام کنند. مقرر شده اسناد ترهین آن دسته از مشتریانی که در طرح‌های فروش فوق‌العاده و یا پیش‌فروش ثبت‌نام کرده‌اند، پس از تسویه حساب آزاد شود.
مشتریان نیز می‌توانند از روز چهارشنبه ۱۹ آبان‌ماه با مراجعه به نمایندگی‌های ثبت‌نام کننده و یا وب‌سایت اینترنتی 2 خودروساز کشور  نسبت به ثبت درخواست و پرداخت وجه باقیمانده اقدام کنند.
بخشنامه ایران خودرو در خصوص امکان فک رهن زودتر از موعد خودرو‌های فروش فوق العاده و پیش فروش قرعه کشی:سند تمامی خودرو‌هایی که تاکنون به صورت در رهن تحویل شده اند، آزاد و قابل انتقال خواهد شد.
 
 

تمامی حقوق این سایت متعلق به میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط autokhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *